Ahtapot Nasıl Pişirilir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Ahtapot Nasıl Pişirilir?

 1. Ahtapot Nasıl Pişirilir?

  Her şeyden önce ahtapotun lezzetli olması, ağızda çiklet gibi gevelenmemesi için, doğru dürüst dövülüp, köpürtülmesi, hazırlanması icap eder ki, bu da tutulmasından daha meşakkatlidir.

  Ahtapot Nasıl Pişirilir?

  Kesesinin içi temizlendikten sonra düz bir taşın üstüne 80 - 100 defa kuvvetle çarpılır, vurulur. Yeterli derecede dövdükten sonra, bu sefer arada bir ıslatılarak taşa sürtülür, başlar köpük çıkartmaya. Epey sürttükten sonra, vantuzları havada, taşın üstünde ovulur, gene bol bol köpürür ve tüm toksinleri çıkar. Yumuşak, lastik gibi olan derisi sertleşir, kollarının üstünde köşe çizgileri oluşur, kıvrılır, tabiri caizse bacak bacak üstüne atar.


  İyi dövülmüş ahtapotun iki bacağını ayırdığınız zaman, aralarındaki deri, kağıt gibi yırtılır; yoksa lastik gibi süner, yırtılmaz. Sonra torbasının üstündeki deri yüzülür; kolları, tencerede ayaklanmaması için, ikişer üçer ayrılır.

  Düdüklü dışında normal tencerede, üzerine bol kimyon serpilir, hiç su, tuz konmaz. Ağır ateşe bırakılır.

  Bir kaç dakika sonra, o kendi suyunu bırakır, onun içinde pişer. Ateş fazla gelip de suyunu çekmiş, dibi tutmuşsa, yarım fincan su ilave edilir. 30 ila 45 dakikada pişer. Böyle pişmiş ahtapot biraz diridir, derisi, vantuzları soyulmaz, beraber yenir, apayrı bir lezzeti vardır.
  Güncelleme : 2017-05-22
Bölüm: Afiyet Olsun

Konu Etiketleri

ahtapot güveç tarifi, ahtapot kizartmasi, ahtapot meze tarifi, ahtapot nasıl temizlenir ve pişirilir, ahtapot sote, ahtapot tava, ahtapot yahni, ahtapot yemekleri

  Okunma: 19240 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -