"Yanlış Adlandırma" Bir Nesli Yok Ediyor - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

"Yanlış Adlandırma" Bir Nesli Yok Ediyor

 1. 161 - "Yanlış Adlandırma" Bir Nesli Yok Ediyor  "Yanlış adlandırma" nedeniyle Avrupa'da yaşayan bir vatoz balığı türünün neslinin tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu ortaya çıktı.

  Fransa Doğa Tarihi Müzesi'nden yapılan açıklamada, farklı iki vatoz türünün birbirine karıştırıldığı ve 2 türün onlarca yıl "Dipturus batis" (Mavi Vatoz) grubuna ait sayıldığı belirtildi.

  19. yüzyıl ortalarında geçici olarak "D. flossada" ve "D. intermedia" olarak ayrılan bu iki türün daha sonra "aynı kefeye konuldukları" vurgulandı.

  Molekül, biçim yapısı ve yaşam özelliklerine ilişkin yapılan incelemelerin iki türün farklı olduğunu ortaya koyduğu, yanlış sınıflandırmanın, aşırı avlanma nedeniyle "D. intermedia" türünün azalmasına yol açtığına dikkat çekildi.

  2.5 metreden fazla uzunluğa sahip bu türün yaklaşık 20 yılda erişkin duruma geldiği, dolayısıyla üreyemeden avlanma olasılığının çok yüksek olduğu ve bu türün kısa süre sonra neslinin tükenebileceği kaydedildi.

  2006'dan bu yana mavi vatoz, Uluslararası Doğayı Koruma Birliği'nin nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan hayvanlar listesinde bulunuyor.

 2. 2009-11-19 #2
  çok büyük bir hata ve telafisi yok bunun.umarım koruma başarılı olur

  Okunma: 2042 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -