Atatürk'ün Eğitime Verdiği Önem ile İlgili Örnekler - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Atatürk'ün Eğitime Verdiği Önem ile İlgili Örnekler

 1. ATATÜRKÜN EĞİTİM VE ÖĞRETİME VERDİĞİ ÖNEMİ

  En mühim ve feyizli vazifelerimiz, eğitim ve öğretim işleridir. Eğitim ve öğretim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu surede olur. 1922 (Atatürk'ün M.A.D.s. 10)

  Atatürk'ün Eğitime Verdiği Önem ile İlgili Örnekler

  Eğitim ve Öğretim süratle yüksek bir seviyeye çıkacak bir milletin, hayal mücadelesinde maddî, manevî bütün kuvvetlerinin artacağı muhakkaktır. Eğitim ve öğretim faaliyetimiz ilk öğrenimin fiilen genel ve zorunlu olmasını, memlekette eğitim birliğini, orta öğrenimin iyi araçlarla artırılmasını ve kolaylaştırılmasını, meslek öğreniminin ilk ve orta derecesinden en yüksek derecesine kadar memlekette teminini, yüksek öğrenimin de sayıda olduğu kadar kıymette ile bu yüzyılın ihtiyaçlarına yeterliğini hedef tutmuştur. 1928 (Atatürk'ün S.D.I.s. 345)


  Eğitim ve öğretim, millet olmanın, bayındır bir vatan kurmanın temel şartıdır. Cihanın, olacağına akıl erdiremediği büyük ve millî bir mücadeleyi başarmış olan Türkiye, olmaz gibi görünen bu ehemmiyetli ve çok büyük muharebeyi de muvaffakiyetle sonuçlandıracaktır. Bunda hiç kimsenin şüphesi olmasın.
  1922(S.Edip Balkır, Eski Bir Öğretmenin Anıları, s. 99)

  Memlekette eğitim ve öğretim nurunun yayılmasına ve en derin köşelere kadar işlemesine bilhassa gözlerimizi çeviriyoruz. 1924 (Atatürk'ün S.D.I s. 316)

  Güncelleme : 2017-08-11

Konu Etiketleri

atatürk'ün eğitime verdiği önem kısaca, atatürk'ün türk toplumuna katkıları, atatürk'ün türk toplumuna katkıları nelerdir, atatürkün eğitimle ilgili sözleri, atatürkün türk eğitim tarihindeki yeri ve önemi

  Okunma: 12540 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -