Osmanlı İmparatorluğu Oyun Olacak - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Osmanlı İmparatorluğu Oyun Olacak

 1. Gönüllü bir ekip tarafından geliştirilen "Civilization of Ottoman", Osmanlı temalı ve açık kaynaklı bir strateji olarak Türk oyun ortamlarındaki yerini almak istiyor.

  Oyunumuz, Osmanlı İmparatorluğu temalı bir gerçek zamanlı strateji (RTS) oyunu olan "Civilization of Ottoman" Türk Oyun Geliştirici Öğrenciler Grubu adı altında toplanmış, 13 kişilik bir ekip tarafından geliştiriliyor. Ekibin tamamen gönüllü olarak geliştirdiği oyun, bu ruha uyacak şekilde açık kaynaklı.


  Üç boyutlu grafiklere sahip olan Civilization of Ottoman'ın grafik motoru Piyodix ve yapay zeka motoru Piyonix, geliştirme ekibi tarafından sıfırdan geliştirilmiş. Ekip, bunların Türkiye'nin ilk açık kaynak kodlu oyun motorları olduğunu övünçle bildiriyor.

  Oyunda bizim ilgimizi çeken bir diğer özellik ise, ekibin "kader motoru" adını verdiği yapı (Piyocix). Proje yöneticisi Gürcan Serbest'in verdiği bilgiye göre, kader motoru, oyunun daha gerçekçi ve mantıklı olmasını temin ediyor.

  Örneğin, 1200 yılında üretilen birimler, aradaki savaş ve saldırılardan sağ çıksalar bile, 1600 yılına kadar yaşamayacak. Ya da farklı tür birimlerin beslenmesi için farklı yiyecek tipleri gerekecek.

  Bütün bu değişkenlerin hesaplanması için neredeyse milyonlarca işlem gerekiyor. Fakat ekip, motorun, 1 GB belleğe sahip bir bilgisayarın rahatça çalıştırabileceği şekilde kodlandığını belirtiyor.

  Proje henüz epey yeni ve bir hayli çalışma gerektiriyor.
 2. 2009-11-22 #2
  Benim de bu aralar Osmanli üzerine oyun yapmak aklima geliyo ama programlar pahali.

 3. 2009-11-22 #3
  Alıntı:
  Benim de bu aralar Osmanli üzerine oyun yapmak aklima geliyo ama programlar pahali.
  Evet gerçektende şu sıralar benimde dikkatimi çekti oyun için yapılan programlar çok pahalılaştı..Buna bi çözüm bulmak lazım..

  Okunma: 2453 - Yorum: 2 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -