Kullanılacak malzeme (6 kişilik):

300 gr börülce, 300 gr un, 300 gr koyun eti (döş veya kuyruksokumu tarafından), 1 baş soğan, 3 yumurta, 4 keçi paçası, 1 tutam tarçın tozu, yeteri kadar paça suyu, tuz ve karabiber, 4 çorba kaşığı zeytinyağı.

Yapılışı:

Keçi paçası temizlenip pişirilir. Un, yoğurma mermerine boşaltılır. Ortası çukurlaştınhr ve buraya yumurtalar kırılır. Gerekirse birkaç damla ılık su da katılarak un yoğurulur ve hamur durumuna getirilir. On dakika kadar yoğurulucak olan hamur, zaman zaman unlanarak bir merdaneyle açılmalıdır. Elde edilecek yufka 2x3 cm'lik tırtıllı parçalara doğranır. Bu parçalar bir süre kurumaya bırakılır. En azından bir saat kadar kurutulacak hamur parçaları, yani erişteler kaynar tuzlu suya atılıp, makarna kıvamında haşlanır. Sonra su süzülüp bir kenarda bekletilir. Bir güvece zeytinyağıyla rendelenmiş soğan konup ateşe oturtulur. Tahta kaşıkla kavrulacak soğanlar pembeleşince küçük parçalara doğranmış ve iyice yıkanmış et buna katılır. Etler nar gibi kızarıncaya kadar karıştırmaya ara verilmez.


Et parçaları kızarınca ılık suda eritilmiş domates salçası katılır. Tarçın ve karabiber serpilir ve bir-iki dakika karıştırılır. Bir gece önceden taşı ve darısı temizlenip soğuk suda ıslatılmış olan börülcenin suyu süzülür, güveçteki-lerin üstüne boşaltılır. Ayrı olarak pişmiş paçanın suyundan alınarak güveçtekilerin yüzünü kaplayıp dört parmak aşacak kadar dökülür. Börülceler dağılmayacak kadar pi-şince kemikleri ayıklanmış paçalar ve haşlanmış erişte de bunlara katılır. Tuzu da serpildikten sonra gerekirse biraz daha paça suyu dökülür ve bir taşım daha kaynatıp güveç ateşten indirilir; olduğu gibi sofraya götürülüp, servis yapılır.