Karadeniz Bölgesi'nde Yetişen Ağaç Türleri Hangileridir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Karadeniz Bölgesi'nde Yetişen Ağaç Türleri Hangileridir?

1. sitenizde karadeniz bölgesinde yetişen ağaç türleri ile ilgili bilgi ve görsel aradım.
  2. 2009-11-16 #2
    1) KARADENİZ ORMANLARI:

Bu bölgede iki farklı orman kuşağı yer almaktadır. Birincisi Karadeniz kıyısı boyunca nemli ve ılıman iklimde yetişen geniş yapraklı orman, ikincisi dağların yükseklerinde nemli ve soğuk iklimde yetişen iğne yapraklı orman görülür. Karadeniz bölgesinde bulunan ormanların en önemli özelliği, ağaç türlerinin fazla olmasıdır. Sebebi iklimin uygunluğudur. D.Karadeniz bölümünde ülkemizdeki bitki türlerinin yarısı görülür. (6 bin çeşit)

a-Geniş Yapraklı Orman: Batıda yıldız dağlarından başlayarak doğuda Gürcistan sınırına kadar dağların kuzey yamaçlarında 1000m'ye kadar olan bölümde yer alır. Kışın yapraklarını dökerler. Bu orman kuşağında; kayın, kestane, gürgen, ıhlamur, akçaağaç, karaağaç, meşe, kızılağaç ve dişbudak türleri bulunur.Ormanlardaki ağaç türleri bazen tek, bazen toplu şekilde dağılış gösterir. Yıldız dağlarında meşe, kayın, gürgen yaygındır. Batı ve orta Karadeniz kuşağında, kestane, kayın ve gürgen yaygındır. Kayın kerestesi özellikle mobilyacılıkta ve kaplamacılıkta kullanılır.Doğu K. bölümünde ise, kızılağaç ormanları hakimdir. Yamaçlarda ıhlamur, kestane ve kayın ormanları bulunur.

Bölgedeki kayın ormanlarının altında ağaççık veya çalılarda bulunur. Bu ağaçcıkları, orman gülü, fındık, üvez, kayacık, kızılcık ve şimşir oluşturur. Orman gülü daha çok. Batı ve Doğu Karadeniz bölümlerinde hakimdir.

Karadeniz bölgesindeki ormanlarda, nadiren anıt ağaçlarda vardır. Örnek: Batı K.'de Yenice kasabasında kalın gövdeli (Istranca meyvesi) bulunur. Ayrıca Porsuk ve Fındık ağaçları da görülür. Bu ağaçları korumak için Yenice çevresi, tabiatı koruma alanı olarak ilan edilmiştir. İstanbul ve çevresinin odun ihtiyacını Çatalca ve Kocaeli platolarındaki ve yıldız dağlarındaki Demirköy meşe ormanları karşılar.

b-Karışık ormanlar: Orta ve Doğu Karadeniz bölümlerinde kuzey yamaçlarda 1000-1500m arasında görülür. Geniş yapraklı ağaçlardan kayın, iğne yapraklılardan köknar ve sarıcam ağaçları bulunur.

c-İğne yapraklı ormanlar: Dağların yüksek kesimlerinde 1000-2000 arasında görülür. İkiye ayrılır.

1)Ordu'nun batısında sarıçam, köknar, ve karaçamlardan oluşanlar.

2)D.Karadeniz'de Ladinlerin hakim olduğu ormanlar.

Ayrıca köknar, sarıcam, saf ladin ormanları, Ardanuç ve Şavşat dolaylarında yaygındır.Yazın doğu Karadeniz fazla sisli ve yağışlı olduğundan bitki örtüsü açısından farklı bir ortam oluşturur. Sisli ortamları seven ağaçlar yaygındır.

K.Anadolu dağlarının güney yamaçlarında orman örtüsünün özelliği değişir. Kaçkar, Ilgaz, Bolu ve Köroğlu dağlarının güney yamaçlarında güneşi seven sarıçam ormanları hakimdir. Bolu, Gerede arasında ve Kastamonu'da karaçam ormanları yaygındır. Alçak olukların tabanlarında Erbaa, Niksar oluğu, Gökırmak ve Devrez vadilerinin güney alt yamaçları Kızılçam ormanlarıyla kaplıdır.

Not: Karadeniz bölgesi bitki örtüsü açısından en önemli özelliklerinden biride ot toplulukları yönünden zengin olmasıdır.

3. 2015-03-19 #3
    Merhaba
    Ben Giresunluyum İstanbula 1980 yılında liseyi bitirip geldim arı kovanı
    fiyatlarını araştırırken ağaç türlerine kafam takıldı. Yani sedir ağacını buldum kimse cevap yazmıyor yazısı gözüme takıldı yazmadan geçemedim
    Çocukluğumda tabiki bahsettiğim yer Giresun Dereli kasabasından Kümbete giderken eski araba yolundan dev ağaçlar vardı gürgen ağaçlarına benziyordu ama gürgen değildi çünki gürgen ağaçları fıstıklı fıstıksız cinsleri bizim köydede vardı şu andada var. O güzelim dev ağaçlar kesilip çam ağacı işletmeciliğine çevirdiler 5 metre veya 6 metre genişliğinde büyük çamların 3 misli büyüklüğünde ağaçlar malesef şu anda yok
    Bildiğim bitki türleri Pelit,meşe,gürgen,kestane,çam,çınar,köknar,karameş e,taflan,akasya,şimşir,orman gülü mavi çiçekli ve sarı çiçekli,fışkın,tevek,kırmızı aluç,siyah meyveli aluç,ıhlamur,aşısız klasik hurma,töngel,fındık zaten bizim vazgeçilmezimiz yapraklarının ucunda iğne olan ağaç ismini bilmiyorum,ismini bilmediğim ormanda çok ağaç boyuna yakın çalı türleri var şu anda onlara kafa yoramam keçileri salsan biteremez birde böğürtlen ve böğürtlene benzeyen tikenli türleri var keçi içine kazara girer ve biz çıkarırız tabi keserek..
    Meyve ağaçlarını saymayacağım kısaca 5 çeşit kiraz 5 çeşit erik 7 çeşit armut, düdüç elma ekşi ve ekşisiz başka, klasik ekşi elma nesli sadece bizde kışın otun arasına koy mart nisan ayına kadar ye bozulmaz tadı başka elmada yok nedeni bol çeşit ağaç türlerinin minarellerinden beslendiği için..kısaca limon muz gibi meyve bizim köyümüzde olmaz yani dayanmaz kivi de yeni meşhur oldu oluyor.
    Zaten onun için ağustos ayında kestane balı bulamıyorsunuz birde kilosu 70 TL neden çünki ismi kestane oysa arı bütün bu ağaç türlerinin çiçeklerini kullanıyor şeker vermene gerek yok arı seni döver yani aslında fazla sır vermek istemiyorum Giresunla ilgili fındık dışında ürün fazla bulamazsınız çünki lezzet ve kalite giresunda giresun halkı tarafından tüketilir.
    Herkese saygılar ve sevgiler umarım yazdığım sözler kimseyi incitmemiştir Türkiyemin heryeri benim için çok değerli ben bilinmeyen bazı bilgileri araştırmacılara faydalı olsun diye yazdım Allaha emanet olun...

4. 2017-07-05 #4
    Selam, yazınızı okudum ,bende Giresunluyum. Tirebolu orman fidanlık şefiyim. Ürettiğimiz yüzlerce fidanın yanında ilçe tarım müdürlüğü ile ortak bir projeye başladık. Kaybolmaya yüz tutmuş yöresel meyvelerimizin aşılayarak üretip tekrar yöremize kazandırmak amaçlı ilk etapta 1000 elma,1000 armut aşısıyla başladık. gelecek dönemlerde bu diğer meyve türleriyle artarak devam edecek. Arı kovanına gelince sevgili kardeşim her ağacın farklı morfolojik yapısı vardır. halk diliyle damarlı damarsız denilen yapısı vardır. Arı kovanı için en uygun ağaç Ihlamur ağacıdır. Çünkü morfolojik yapısı homojendir.(pürüzsüz) Yumuşak bir ağaçtır. Soğuk sıcak ısı izolasyonu en iyisidir. bizim yöremize göre birde arının istemediği salgıları yoktur. yani örneğin kestane ağacı tane denen pas renginde bir öz suyu vardır. bunu arı sevmez. Bu yazıyı bilgi aktarmanın yanında şu yüzden yazmak istedim.yörenizde kaybolmaya yüz tutmuş meyve türleri varsa bunların adlarını yazarak bize ulaştırırsanız aşı zamanı bunlardan da aşılayarak çoğaltabiliriz.
    İlgilenirseniz şimdiden teşekkürler. Kalın sağlıcakla....

5. 2017-07-30 #5
    Çok özel güzelliklere sahibiz. Ben de Karadenizliyim. 1331 yılı (1914-15) Samsun ziraat müdürünün raporunu okuyunca, bölgede yetişen hububat türleri arasında, buğday gillerden kapluca ve siyez türünün, buğdaydan farklı anılması ilgimi çekti.
    Yine aynı raporda, galadiçya, katalpa, makalura (yazım hatası yoksa böyle yada buna yakın bir ağaç türü olmalı. Nasıl bir bitki olduğunu bulamadım. ), harnub, aylantus ve Sahil çam ı, okaliptus ve bilindik birkaç cins ağaçların, nasıl bir emekle yetiştirmeye çalıştığını okuyunca, Allah razı olsun demekten başka söz bulamadım.

Okunma: 40363 - Yorum: 4 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -