Galata Kulesi Bugün Hangi Amaçla Kullanılıyor? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Galata Kulesi Bugün Hangi Amaçla Kullanılıyor?

 1. Galata Kulesi Bugün Hangi Amaçla Kullanılıyor?

  Galata kulesi ile ilgili bazı bilgilere ihtiyacım var. Galata Kulesi neden yapıldı, şimdi hangi amaç kullanılıyor?
 2. 2009-11-14 #2
  1349'da Cenovalılarca Galata'yı çevreleyen surların başkulesi olarak inşa edilmiştir. Yapılışı hakkında çeşitli söylentiler vardır. Başlangıçta isa Kulesi olarak adlandırılan kule, Osmanlılar döneminde zindan ve gözlemevi olarak kullanılmıştır. Yangın ve fırtınalardan sonra sık sık restore edilen bina, son olarak 1964'de onarım görmüş ve 1967'de yeniden kullanıma açmıştır. Galata semti, her gün yeniden keşfedilmeyi, yapraklarının daha sık karıştırılmasını bekleyen bir tarih kitabı gibidir.

  Halic'in, tarihi İstanbul'un, Boğaziçi girişinin ve Asya yakasının benzersiz manzarası en muhteşem şekilde Galata Kulesinden görülür.

  Limanı ve şehri gözetlemek gayesi ile kurulan kule değişik amaçlarda asırlarca kullanıldıktan sonra, günümüzde de orijinaldeki gibi, manzarayı seyretme işi görmektedir. Asansör ile çıkılan kulenin üst iki katı restaurant ve gece kulübü olarak organize edilmiştir. Buralardan ve panorama terasından İstanbul'un görünümüne doyum olmaz. Buraya özgü atmosfer ve güzel bir manzarada, oryantal dansözler, folklor ekipleri, şarkıcılar ile renkli İstanbul geceleri yaşanır.
 3. 2010-02-15 #3
  Sadece atalarımızdan bizim zamanımıza kalmış olan bi tarihi eser anlamı taşımaktadır

 4. 2011-02-05 #4
  Teşekkürler ......

  Okunma: 3190 - Yorum: 3 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -