Bilimsel Düşünce Nedir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Bilimsel Düşünce Nedir?

 1. Akla ve mantığa uygun olarak, mevcut değişmez bilgileri kullanarak yeni değişmez bilgiler ortaya çıkarma çabasıdır. Bilimsel bir çalışma yaparken ya da çözmeye çalıştığınız sorun üzerinde düşünürken sadece algısal gözlemlerden ve mevcut bilgi birikiminden faydalanmayız. Bilimsel düşünceye katkısı olan başka unsurlar da vardır. Bunlar, hayal gücü, yaratıcılık ve görebilirlik' tir.


  Hayal gücü, fiziksel olarak mevcut olmadığınız veya olamayacağınız ortamlarda gelişen olayları beynimizde sanal olarak görüntüleyebilme yeteneğidir. Bu yeteneğe sahip olan insanlar, başkalarının hiçbir zaman ortaya çıkaramayacağı ya da çok sonraları bulunacak şeyleri ortaya çıkarabilirler.

  Yaratıcılık, mevcut madde, bilgi birikimi, akıl, mantık ve düşünce gücünü kullanarak tesadüfen veya sistematik olarak, daha önce benzeri olmayan, yeni bir bilgi, buluş, yapı ortaya çıkarmaktır.

  Görebilirlik, mevcut sistemde, aslında göz önünde olup da daha önce kimsenin farkına varmadığı bir bilgiyi, bir olguyu, bir olayı ya da neden-sonuç ilişkisini ortaya çıkarabilmektir.


 2. 2013-05-30 #2
  çok güzel ve çok kısa...herkese tavsiye ederim...

 3. 2014-09-29 #3
  harun diyırım bunu çok beğenicek diyırım anlamıyamısınız

 4. 2018-02-25 #4
  Sadece ilk kıtayı yazdım birşey olur mu ??

  Okunma: 19862 - Yorum: 3 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -