Sol Ayağım - Christy Brown - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Sol Ayağım - Christy Brown

1. Christy yirmi üç kardeşli ailenin bir çocuğudur. Chrısty dört aylıktan sonra farklı gelişmeler göstermiştir.Boynu hep arkaya düşüyor,bilekleri geriye kayıyordu.Bu sorunları ailesi kendileri çözmeye çalıştılar. Ama başarılı olamadılar. Chrısty bir yaşına geldiğinde doktora gittiler.Doktorlar çocuğun beyinsel özürlü olduğunu söylediler.Ailesi çocuklarının özürlü olduğunu kabul etmek istemiyordu.Beş yaşına kadar Chrısty hep böyle yaşadı.

Tepki veremiyor,konuşamıyor,yürüyemiyordu.Derken Chrısty bir akşam herkes evde otururken ders yapan kardeşi Mona'nın elinden sol ayağıyla kalemi aldı ve karalama yapmaya başladı.Ailesi ve kendisi de bu harekete şaşırmıştı.Annesi Chrısty'le ilgileniyor ve ona alfabe öğretiyordu.Bir gün eve grip olan kardeşi Mona'yı tedaviye mahalle doktoru gelmişti . Chrısty'ni yazı yazarken görmüş ve oldukça şaşırmıştı.Sol ayağı Chrısty'nin herşeyiydi.Her ihtiyacını onunla karşılıyordu. Chrısty'nin bir arabası vardı.Bununla kardeşleriyle beraber dışarı çıkabiliyordu.Bir gün arabası kırıldı ve Chrısty sürekli evde oturmaya başlamıştı.Chrısty artık sürekli düşünüyor ve kendi halinden nefret ediyordu; dış görüntüsünden ve insanların ona bakışlarından. Chrısty oniki yaşına geldiğinde annesi birdaha doğum yaptı ve onun için hastanedeydi. Chrısty'e bakmak için eve bir kız geliyordu .Chrısty kıza aşık oldu.Kız Chrısty'ni sakinleştiriyor ve çevresiyle ilişkisini kolaylaştırıyordu.Ayrıca resim yapma hobisini kazandırmıştı.Fakat Chrısty onbeşine geldiğinde caddelerindeki Jenny'e aşık oldu.Fakat Jenny,Chrısty'le ilgilenmiyordu . Chrısty bunun görüntüsünden dolayı olduğunu biliyordu. Chrısty her geçen gün daha da içine kapandı.Kardeşleri evleniyor ve çocukları oluyordu.O ailesinden uzaklaştığını hissediyordu.On yedi yaşındaydı ve artık sürekli resim yapmaktan sıkılmıştı.O yüzden küçük hikayeler yazıyordu.Bir gün ailesi Chrısty'ni zar zor bulduğu parayla seyahate gönderdi.Bu seyahatte Chrısty gibi özürlü çocuklar vardı.Chrısty burada kendisi gibi insanlarla vakit geçirdi.Kiliselere gidip iyileşmesi için dualar etti.Chrısty burada kendisine güven duymaya başladı.Bir haftalık seyahatten sonra eve geldiğinde yine eski Chrıstyndi.Yine kendi halini düşünüyordu.Yine böyle bir gündü eve bir adam geldi.Bu küçükken Chrısty'ni görüp sol ayağını kullanmasından çok etkilenen doktordu.Chrısty'ne yardım edebileceğini fakat tedaviye cevap verebileceğini anlamak için onu Londraya göndermek istemişti.https://www.kitap.kalemguzeli.net/

Chrısty ve ailesi bu beklenmedik olay karşısında oldukça sevinmiş ve Chrısty düzelebileceğini öğrenince kendisine özgüveni gelmişti.Ama önce Londraya gidildi . Chrısty'nin tedaviye yanıt verebileceği anlaşıldı.Chrısty geri döndü ve fizik tedavisine başladı.Artık hergün kliniğe tedaviye gidiyordu.Chrısty'nin homurdanmaları bir süre sonra konuşmaya çevrildi .Artık konuşabiliyordu.Chrısty kendi hayat hikayesini yazmaya başlamıştı.Kitabı yazarken doktorundan yardım alıyordu.Çünkü o da oyunlar yazıyordu.Doktoru Chrısty'nin daha iyi bir şekilde yazabilmesi için bir hoca tutmuştu.Chrısty kitabının yarısını bitirmişti.Doktoru beyinsel özürlüler semineri olacağını ve Chrısty'nin kitabını burada okumasını istedi. Chrısty'de kabul etti.Chrısty seminerde yazdıklarını okudu.O gecede ailesi,doktorları ve izleyen seyirciler Chrısty'le gurur duydular.

2. 2009-11-30 #2
    çok güzel ve doğru fakat rica edersem kitabın kahramanları ve kişilik özellikleri hakkında da bilgi verir misiniz ? şimdiden teşekkürler...

3. 2010-01-21 #3
    CHRİSTY: Irlandalı, beyin felçli doğmuş ve sadece sol ayağını kullana . Kitabın ana kahramanıdır.bilen biridir

BAYAN BROWN: Christy'nin annesidir. Christy'e hayatı boyunca en iyi bakan kişidir.

BAY BROWN: Christy'nin babasıdır. Duvar işleriyle uğraşmaktadır.

MONA: Christy'nin kiz kardeşidir. Her zaman dışarıda dolaşır.

TONY: Christy'nin ağabeyidir. Ailenin en yaramazıdır.

PADDY: 23 çocuğun en büyüğüdür.

KATRİANA DELAHUNT: Christy'e hep yardım eder. Çok güzeldir.

DR. WARNANTS: Christy'i çocukluğundan beri takip eden doktordur ve onu iyileştirmeye çalışan kişidir.

ÖZET

Christy Brown, Dublinli bir duvarcının oğludur. Christy beyin felçli doğar. Bayan Brown buna çok üzülür. Christy'e annesi okuma yazma öğretir. Christy bir tek sol ayağını kullanabilmektedir. Christy'nin Henry adında bir arabası vardır. Christy arabasıyla birlikte kardeşleriyle oynamaya gider. Bir gün bu araba kırılır. Christy çok üzülür ve daha da içine kapanır. Christy sol ayağı ile resim yapmaya başlar. Her zaman odasına kapanıp resim yapar. Bir gün bir doktor gelip Christy'e iyileşebilme ihtimali olabileceğini söyler. Bunun üzerine Christy ve annesi Londra‘ya gider. Doktor Collis onun iyileşebileceğini söyler ama sol ayağını kullanmamak şartıyla. İlk başta Christy yıkılır. Daha sonra sol ayağını uzun bir süre kullanmaz. Artık Christy kliniğe gğtmeye bağlar. Bayan Brown Christy‘e arka bahçeye kocasının yardımıyla bir küçük ev yapar. Christy bir gün dayanamaz ve sol ayağıyla kitap yazmaya karar verir. Bu kitabı Doktor Collis bir konserde okur ve çok beğenilir. Christy ilk defa kendisiyle bu kadar gurur duyar.

4. 2010-10-23 #4
    sol ayağım adlı kitabın ana fikri bence hayatta ne kadar zorluk çeksek bile asla pes atmemeliyiz

5. 2010-11-07 #5
    öğretmen bize de sol ayağım kitabını okuyacaksınız diye ödev verdi ama ben ne soracağını bilmiyorumm

6. 2010-11-13 #6
    Alıntı:
    Kayıtsız Üye Nickli Üyeden Alıntı
    öğretmen bize de sol ayağım kitabını okuyacaksınız diye ödev verdi ama ben ne soracağını bilmiyorumm
    Genelde kitabın kahramanları, kitapta başından geçen ilginç olaylar, yazarın hayatla mücadelesi, teması vb. basit sorular sorulabilir.

7. 2010-11-20 #7
    lütfen sol ayağım metninin ana fikir ini yazın çok istiyorum yoksa öğretmetim kızabilir ocağınıza düştüm yaparsanın çççççokkkk teşekkürler

8. 2010-11-20 #8
    Alıntı:
    Kayıtsız Üye Nickli Üyeden Alıntı
    lütfen sol ayağım metninin ana fikir ini yazın çok istiyorum yoksa öğretmetim kızabilir ocağınıza düştüm yaparsanın çççççokkkk teşekkürler
    Kitabın Adı Sol Ayağım

Kitabın Yazarı Christy BROWN

Kitabın Yayınevi Arion Yayınevi

Sayfa Sayısı 172

Kahramanları Christy BROWN ve ailesi

Ana Fikri Yaşamımız boyunca karşılaşacağımız güçlüklerden yılmamamızın ve hayata dört elle sarılmamızın gerekliliği

9. 2010-12-19 #9
    tesekkurler

10. 2011-03-24 #10
    Gerçektende çok güzel bir kitap

11. 2011-04-28 #11
    süpermiş ya ben bayıldım şahsen..! :)

12. 2011-05-03 #12
    çok güzel olmuş çok teşekkürlerr

13. 2011-05-28 #13
    bnce kitap cok gzl

14. 2011-05-28 #14
    [QUOTE=Misafir;327175]bnce kitap cok gzl[/QUOT

çok hoş bir kitap olmasına rağmen çok ta sıkıcı
    öğretmen ödev verdi diye okuyorum!!!!!!
    bu arada özet için tşk!
    kopyayı buradan çekeceğim

15. 2012-01-01 #15
    bu olay kimin ağzından anlatılıyorr ??

16. 2012-02-05 #16
    ya şuraya konusu da yazsanız daha çok sevincem

17. 2012-02-11 #17
    ÖZET

Christy Brown, Dublinli bir duvarcının oğludur. Christy beyin felçli doğar. Bayan Brown buna çok üzülür. Christy'e annesi okuma yazma öğretir. Christy bir tek sol ayağını kullanabilmektedir. Christy'nin Henry adında bir arabası vardır. Christy arabasıyla birlikte kardeşleriyle oynamaya gider. Bir gün bu araba kırılır. Christy çok üzülür ve daha da içine kapanır. Christy sol ayağı ile resim yapmaya başlar. Her zaman odasına kapanıp resim yapar. Bir gün bir doktor gelip Christy'e iyileşebilme ihtimali olabileceğini söyler. Bunun üzerine Christy ve annesi Londra'ya gider. Doktor Collis onun iyileşebileceğini söyler ama sol ayağını kullanmamak şartıyla. İlk başta Christy yıkılır. Daha sonra sol ayağını uzun bir süre kullanmaz. Artık Christy kliniğe gğtmeye bağlar. Bayan Brown Christy'e arka bahçeye kocasının yardımıyla bir küçük ev yapar. Christy bir gün dayanamaz ve sol ayağıyla kitap yazmaya karar verir. Bu kitabı Doktor Collis bir konserde okur ve çok beğenilir. Christy ilk defa kendisiyle bu kadar gurur duyar.bence bu kitabı okumanızı tavsiye ederim .mükemmel bir kitap.eminim ki siz chiristy brownun yanında olsaydınız onunla gurur duyardınız ve bu kitabın ana fikride ÖNÜMÜZE NE AKSİLİKLER ÇIKARSA ÇIKSIN PES ETMEYİN...SEVGİLERİMLE

18. 2012-02-11 #18
    bu olay kimin ağzından anlatılıyorr ?

BU OLAY CHİRİSTY BROWUNUN HİKAYESİDİR...KİTAP SÜPER... EMİNİM SİZ CHİRİSTY BROWNUN YANINDA OLSAYDINIZ ONUNLA GURUR DUYARDINIZ...BU KİTABI OKUYAN İNSAN SAKİNLEŞİYOR.İÇİNDEKİLERİ DÖKÜYOR SERBEST BIRAKIYOR...EMİNİMKİ CHİRİSTY BROWN BU KİTABI YAZAKEN HEM SEVGİSİNİ HEMDE KALBİNİ İÇİNE KATMIŞTIR...SAKIN PES ETME...<3

19. 2012-05-10 #19
    güzel ama bana kitapta geçen yer ve zaman gerekli :(

20. 2013-03-24 #20
    Temasini soran bi hocaya ne cevap verilebilir

21. 2013-12-14 #21
    yaa güzel yazmışsınızda biz bide bundan sınav olcaz.sinir oldum!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Okunma: 21882 - Yorum: 20 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -