Kanadanın Yerleşim Özellikleri - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Kanadanın Yerleşim Özellikleri

 1. KANADA, Rusya'dan sonra dünyanın ikinci ve batı yarıkürenin en büyük ülkesi olan Kanada, Kuzey Amerika kıtasının ABD'nin kuzeyinde kalan bütün bölümünü kaplıyor. ABD'nin ardından en fazla göçmen kabul eden ikinci ülke olma özelliğine sahip Kanada, herkes tarafından doğal güzellikleriyle tanınıyor. Tüm bu güzelliklerin yanı sıra ülkede çok sayıda üniversite bulunması, iş imkanları ve müthiş ucuz gayrimenkullerin olması, buraya turist olarak gelenlerin kısa sürede gönlünü çeliyor.


  Kanada'nın gerçek anlamda insan yerleşimine açılmış bölümü ülke topraklarının ancak 1/10'unu oluşturmakta. Bu yerleşim birimleri ise güneyde, ABD sınırı boyunca uzanıyor. En büyük ilk üç yerleşim alanı Toronto, Montreal ve Vancouver. Onları Ottawa, Edmonton, Calgary, Winnipeg, Quebec ve Hamilton yerleşim alanları izliyor.


  Şehir ve doğa yaşamı iç içe

  Kanada'nın göçmenlere açtığı kapılardan akın akın İngilizler, Fransızlar, İtalyanlar, Ukraynalılar, Çinliler, vs. giriyor. Montreal, Toronto, Quebec gibi ekonominin ve kentleşmenin yoğun olduğu şehirlerde gökdelenlerin ötesinde köy yaşamının hüküm sürdüğü bölgeler uzanıyor. Gerçek bir ozmoz!

  Kanada'da doğa ile baş başa yaşamak isteyenler, şehir merkezinin biraz dışındaki yerleşimleri tercih ediyorlar. Buna göre İngiliz Kolombiyası ve Nova Scotia en çok rağbet gören bölgeler. İngiliz Kolombiyası Nova Scotia'ya göre biraz daha pahalı gayrimenkullere ev sahipliği yapıyor. Burası ekonomik yönden de daha zengin bir bölge. Öncelikle çiftlik evlerine talep var. Bu evlerde rayiçler 250 bin Kanada Doları'ndan başlıyor.


  Ağaçların ve denizin yarımadası, Nova Scotia

  Nova Scotia'nın en önemli özelliği, bölgede endüstriyel yapılaşmanın bulunmaması ve turist kalabalığından uzak bakir bir bölge olması. Nova Scotia'ya ilgi gösteren yabancılar içinde Almanlar başta geliyor. Onları İngilizler izliyor. Kimi emekli olduktan sonra gelip yerleşmiş, kimi biriktirdiği sermayesini burada gayrimenkul sahibi olarak değerlendirmiş, kimi de büyük yatırımların peşinde... Dünyanın çok farklı köşelerinden gelip bu bakir yerleşimi keşfedenler, amaçları ne olursa olsun, ortak bir paydada birleşiyorlar: Doğayla iç içe yaşam burada anlam buluyor. Birçok kişi Nova Scotia'yı Yunanistan ile karşılaştırıyor. Ancak bize göre böyle bir benzetme abartılı olur; çünkü bu topraklarda gerçekten doğal güzellikler açısından büyük değişiklikler olmamış.

  Ağaçlar ve deniz, hala tam anlamıyla Kanadalı! Ve insanlar güzel köylerde oturuyorlar.

  1763 yılına kadar adada bulunan Fransızlar, İngilizler tarafından uzaklaştırılmış ve L'Acadie olan adanın ismi Nova Scotia olarak değiştirilmiş. Nova Scotia, 55.000 km. yüzölçüme sahip. Nüfusu ise 900.000. Hemen herkesin kendine ait bir arazisi ve bahçeli müstakil evi var. Bozulmamış bir köy yaşamı sürüyorlar. Oturanların çoğu geçimini balıkçılık ve tarımdan sağlıyor. Adanın çok iyi bir ulaşım ağı var. Nova Scotia'dan Eski Dünya'ya uçuş sadece 7 saat sürüyor. Başkent Halifax'tan direkt uçuşlar yapılıyor. Bu ulaşım kolaylığının adanın ilgi merkezi haline gelmesinde de payı var elbette.

  Köy evleri ve araziler

  Toronto, Ontario, Montreal, Vancouver gibi hareketli ve ekonomik yönden de daha zengin kentsel yerleşimler dururken, Nova Scotia'yı doğal güzelliklerinin yanı sıra yatırımcıların gözünde son yıllarda bu kadar değerli kılan unsurların neler olduğuna gelince...

  Öncelikle sıkışık ve dar yapılaşmadan kurtulmak isteyen Avrupalılar (özellikle de Almanlar) için buradaki tatil köyleri tam aradıkları gibi bir ortam sunuyor. İkincisi, Nova Scotia'da sizi çok güzel eski evler ve araziler bekliyor. Adada kendi evini yapmak çok cazip; çünkü inşaatta kullanılan tahtaların m.2'si 1000-1400 DM. arasında değişiyor ki, bu da çok uygun bir rakam. Bu nedenle de birçok kişi kendi evini kendisi yapmayı tercih ediyor.

  Arazilere gelince...

  Fiyatlar arasında gerçek bir uçurum var. Rakamların yarı yarıya fark ettiği yerler bulunuyor. Ucuz arazileri kıyıdan iç kesimlerde bulabilirsiniz. Burada m.2'si 20 feni tutarında ağaçlıklı bir arazi satın almak mümkün. 2 hektarlık bir arazi 7000 DM. gibi çok uygun fiyata alıcı bekliyor. Ancak denize yakın bölgelerde fiyatlar bu kadar uygun değil açıkçası. Başkent Halifax'ın güneyinde kalan Mahone Bay, Nova Scotia'nın en pahalı yeri. Mahone Bay'de özel kumsalı da bulunan 1 hektarlık bir arazi 220.000 DM. değerinde. Birkaç kilometre ötesinde ise yarı fiyatına bir yer bulabilirsiniz.

  Gözümüzden kaçmayanlar...
  Nova Scotia'nın güneybatı kıyısında yer alan Evangeline Trail, müthiş güzel kütük evlerle dolu. Kıyı şeridi neredeyse tamamen istila edilmiş. Cape Breton'daki Cabot Trail isimli sahil ise Kuzey Amerika'nın en güzel kıyı şeritlerinden. En iyi kumsallar, Sun Rise Trail'de bulunuyor. Sun Rise Trail, Antigonish ve Cape George arasında konumlanmış.

  Deniz feneri Peggy's Cove ve civarındaki yerler de ayrı bir güzel. Ancak zaman içinde her metrekaresi dolmuş ve kalabalıklaşmış. Turistler buraya ‘20'li yıllardan beri geliyor. Kanada gelen her turiste ve yatırımcıya büyük değer veriyor. Devlet size büyük problemler çıkarmaksızın kendi evinizi inşa etmenize izin veriyor. Sadece su, elektrik gibi altyapı işlerini sizin halletmeniz gerekiyor.

  Kanadalılar Avrupalı yatırımcıların kendi sahillerini keşfetmesinden sonra sahip oldukları zenginliğin farkına vardılar ve onlar da çeşitli gayrimenkul ve arazi alımlarına yönelmeye başladılar; ancak bu konuda Avrupalılar'a göre geç kaldılar. Bu arada Kanadalılar'ın ilgi göstermesiyle fiyatlar da yükseldi.
 2. 2011-03-06 #2
  Teşekkürler Sağolun

 3. 2011-03-06 #3
  Sağolun ....

  Okunma: 8052 - Yorum: 2 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -