578 - Antibiyotiklerin Faydaları Ve Zararları

HASTANIN ALLERJİK ŞOK SONUCU ÖLÜMÜNE NEDEN OLABİLİR…

Hastaya verilen antibiyotiğin dozuyla birlikte bakterilerin direnci de artıyor. Bu nedenle hastanın aldığı dozun sürekli arttırılması gerekiyor…

Otuz yıldır, doktorların gözde ilacı olan antibiyotikler eski güçlerini yitirmeye, başlamıştır. Pek çok hastalığa karşı etkin artık, bakterileri eskisi gibi kolayca yok etmektedir. Çünkü bakteriler, doktorların bu çok etkili silahına karşı kendi savunma sistemini kurmuştur.

Sorun öylesine büyük bir önem kazanır ki, pek çok ülke, önde gelen uzmanlarını seferber ederek, bu duruma bir çözüm aramaya koyulmuştur.

Fransız Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırma Enstitüsü, laboratuarlarını bu tür çatışmalara açmış, öte yandan ilâç sanayii de bu seferberliğe bir milyon franklık bir yardımla katılmıştır.

Bu arada Paris'teki Sainte-Anne hastanesinde geçen bir olayı da gözle önüne sermek yerinde .olur.

Martine adındaki 25 yaşındaki bir kadın, hamileliğinin 3 üncü ayında geçirdiği bir beyin kanaması nedeni ile ameliyata alınmış ve başarılı bir biçimde ameliyat edilmiştir.

Hasta "ameliyat sonrasında aniden ateşienmiştir. Kendisine yüksek dozlarda antibiyotik verildiği halde hiçbir sonuç alınamamış ve ateş düşürülememiştir.

Günümüzde, çok başarılı geçen ameliyatlardan sonra dahi hastaların yüzde onu, antibiyotiklere karşı direnç gösteren bir enfeksiyona uğramaktadır.

Bu tür yüz olaydan biri de ölümle sonuçlanmaktadır. Bu yüzden antibiyotiklere karşı direnç gösteren bu enfeksiyon hastanelerin korkulu rüyası haline gelmiştir.

Antibiyotiklere duyulan güvenin sarsılması, bu ilâçlarıri, birkaç kez ölüme yol açması ile başlamıştır. Nitekim antibiyotikler allerjik şok sonucu, çok seyrekte olsa ölüme neden olabilmektedir.

Ancak antiboyotiklerin en büyük sakıncası dozunun giderek artırılması zorunluğudur.

örneğin bazı hastalıkları yenmek için gerekli olan doz, üç katı, beş katı, hatta elli kat artmıştır. Yine diğer bazı hastalıklarda ise antibiyotikler artık tedavi için yetersiz kalmakta ise hastanın antibiyotik dozajı oldukça fazla olmuş ve gereken ilgiyi bir amblansla hastaneye başvurması .gerekmektedir. Giderken de bir bileğinden bir kumaş parçası ile sıkılmalıdır.

Bu durumu doktorlar, alkoliklerle esrarkeşlerin durumuna benzetmektedir.
Sarhoş olmak için alınması gereken miktar daima artmaktadır. Bu bir kısır döngüdür. Alınan antibiyotiğin dozu artırıldıkça bakterilerin direnci. de artmaktadır.

Antibiyotikler otuz yıldır en gözde ilaç olarak kullanılmaktadır.. Ne var ki eskiden bu ilaç sadece çok ciddi durumlarda kullanılırken, şimdi gerekli gereksiz her zaman alınmaya başlanmıştır.

Bugün de 2000 kadar ilacın içinde antibiyotik vardır.
Antibiyotiklerin kullanılması kısıtlandığı takdirde, faydalı bakterilerin oluşması ve organizmanın gerekli dengesinin yeniden sağlanması mümkündür…