Dünyada Meydana Gelmiş En Büyük Tayfunlar ve Siklonlar - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Dünyada Meydana Gelmiş En Büyük Tayfunlar ve Siklonlar

 1. Tarihte görülen şiddetli tropikal siklon ve tayfunların tamamına yakını Asya kıtasının Okyanusayakın bölgelerinde ve kıyılarda yaşanmıştır. Japonya, Hindistan (Ganj deltası), Bangladeş (Bengalkörfezi) gibi ülkeler, bu tip felaketlerin çok yoğun olarak yaşandığı yerlerin başında gelir.


  Moğolları Durduran Bir Tayfun; Hakata Bay (1281): Tayfun, tarihte denizaşırı istilahareketlerinde yaşanan en büyük ve felaketli olaylardan biri olarak kayda geçti. Başarısız sefer,Moğol yayılmasını doğudan sınırlandırdığı gibi, Japonların millet olma bilincini kazanmasında daönemli bir yer tutar. Nitekim, Japonlar’ın II. Dünya Savaşı’ndaki “kamikaze” saldırıları datarihlerindeki bu zafere dayandırılır.

  Dünyada Meydana Gelmiş En Büyük Tayfunlar ve Siklonlar

  Hooghly Nehri (Kalküta-Hindistan) Siklon Kasırgası (1737): Bu şiddetli siklon kasırgası,Hindistan’ın Batı Bengal bölgesindeki Ganj Nehri’nin kollarından biri olan Hooghly Nehri’ndemeydana gelmiştir. Tüm zamanların en ölümcül doğal felaketlerinden biri olarak kabul edilir.Kasırga öncesinde bir deprem de meydana geldiğinden, bu büyük felaketin Avrupa’da uzunzaman bu deprem sonucunda meydana geldiğine inanıldı.


  Coringa-Hindistan Siklonu (1839): Coringa, Hindistan’ın güneydoğu kıyılarında GodavariNehri’nin ağzında bulunan bir liman yerleşimidir. 1789’daki siklonda 20 bin insan ölmüştü. 25Kasım 1839’da çok şiddetli rüzgar ve 12 metre yüksekliğindeki dalgalarla gelen siklon, limandaki20 bin gemi ve kayığın batmasına ve ayrıca 300 bin insanın ölümüne neden oldu. Şehirtekrardan inşa edilemediğinden, bugün de basit bir köy olarak durmaktadır. Aynı zamanda, enfazla ölümün olduğu üçüncü tropikal siklondur.


  Haiphong-Vietnam Tayfunu (1881): 8 Ekim 1881’de meydana gelen tayfunda oluşan devasadalgalar yaklaşık 300 bin can kaybına yol açan bir tayfundur. Tarihte kaydedilen en ölümcülsiklon ve tayfunlardan biri olarak kabul edilir. Bengal Körfezi’nde oluşan kasırgalar, tarihtekaydedilen en ölümcül 10 tayfun ve siklondan 7’sinin meydana geldiği bir bölgedir.

  Bhola-Bangladeş Siklon Kasırgası (1970): Dünya tarihinin bilinen en ölümcül kasırgasıdır.Kasırgadan sonra meydana gelen gelişmeler içerisinde Pakistan-Hindistan Savaşı ile Bangladeşbağımsızlık savaşı ve neticesinde Bangladeş’in yeni bir devlet olarak ortaya çıkması sözkonusudur.

  Tip Tayfunu (1979): Kayıtlara geçen en kuvvetli tayfunlardan biridir.

  Nargis (Myanmar) Siklon Kasırgası (2008): Uzakdoğu’da Myanmar (Burma)’da 2 Mayıs 2008tarihinde meydana geldi. Ülkenin haritasının değiştirecek kadar dehşetli, yıkıcı ve ölümlükasırgalardan biridir.


  Güncelleme : 2017-09-10
  Okunma: 2492 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -