Google sadece halka açık verileri bulan "sosyal arama" özelliğini devreye soktu. Bu yenilikle birlikte blog ve tweet'lere de arama sonuçlarında daha kolay ulaşılabilecek.

94 - Google'dan "Sosyal Arama" Devrimi
Google, Google Social Search hizmetini Labs üzerinden başlattı. Bu sosyal arama özelliği, kullanıcıların arkadaşlarından ve bağlantılarından gelen halka açık ve konuyla ilgili içeriği arama sonuçlarında görmelerine imkan tanıyor. Twitter'ın gerçek zamanlı aramasından sonra Google da sosyal arama özelliğini kullanıma açmış oldu.


Bu sosyal arama özelliğinin avantajını şöyle:

Bir arkadaşınız size ayaküstü bir sohbet esnasında İstanbul üzerine bir blog yazdığını söyledi. Siz eve geldiğinizde sitenin ya da blogun adresini unuttunuz ve haliyle Google'da aramaya karar verdiniz. Karşınıza arkadaşınızın blogunun çıkması gerçekten düşük bir ihtimal. Ama sosyal arama özelliği sayesinde bu arkadaşınızın blogu arama sonuçlarında size gözükecek. Bu sonuçlar ayrı bir başlık altında görülecek.


Kısacası Google artık arama sonuçlarının büyük ölçüde kişiselleştirilmesine, kendi hayatınızdan ve çevrenizden arama yapmanıza da imkan tanıyor. Google'ın özellikle vurguladığı şey, çevrenizin halka açık bilgilerinden yararlanıldığı oluyor.

Google profilinizde Twitter ve FriendFeed üzerinden takip ettiğiniz kişilerin yayınladığı mesajları arama sonuçlarında görebiliyorsunuz. Bunun için Google hesabıyla giriş yapmış olmak gerekiyor.