Lütfen Yardım Edin Fizik Ödevi 12' ye Kadar Yetişmesi Lazım - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Lütfen Yardım Edin Fizik Ödevi 12' ye Kadar Yetişmesi Lazım

 1. LUTFEN YARDIM EDIN FIZIK ODEVIM'E dıjıtal terazı nasıl calısır ve dıjıtal terazı nedır bu lasım fakat ben anca yarım sayfa yapabıldım fızıkcımız cok gıcık en az 2 sayfa ıstıyor lutfen yardım:cücük:

 2. 2009-10-12 #2
  hadı ama ya :(

 3. 2009-10-12 #3
  nese ya 12 deıl saat 18:24 oldu genede saolun

 4. 2009-10-12 #4
  Ben daha yeni gördüm....Bu bilgiler işine yarıya bilir..

  DİJİTAL TERAZİ İÇİN...


  68 - Lütfen Yardım Edin Fizik Ödevi 12' ye Kadar Yetişmesi Lazım

  Günlük hayatta özellikle alış-verişlerde kullanılan dijital terazilerin nasıl çalıştığı merak konusudur. Bu yazı dijital terazinin nasıl çalıştıklarını ve basit bir dijital terazi yapımını anlatmaktadır.

  Ağırlık ve basınç ölçümlerinde kullanılan load cell algılayıcı ile kilogramın ölçülüp LCD ile görüntülenmesi.
  Öncelikle biraz load cell hakkında bilgi vermeye çalışalım. Load cell aliminyum çerçeve üzerine gergin bir şekilde wheatstone direnç köprüsü kurularak oluşturulan son derece hassas direnç yapısına sahiptir.

  37 - Lütfen Yardım Edin Fizik Ödevi 12' ye Kadar Yetişmesi Lazım

  LOAD CELL aliminyum çerçeve üzerine uygulanan ağırlıkla orantılı olarak değişme olur. Bu zaman da A ve D uçlarının alanları büyür bunun sonucu olarak direnç değerleri artar. Diğer taraftan B ve C uçlarının alanları küçülür. Bu dört gergin ağız bir wheatstone direnç köprüsü oluştururlar. Yükün oluşturduğu etki direnç değerlerindeki değişimler aracılığı ile gerilim olarak toplanır.

  38 - Lütfen Yardım Edin Fizik Ödevi 12' ye Kadar Yetişmesi Lazım

  Burada toplanmış olan gerilim micro volt cinsinden olduğu için değişimler son derece küçüktür. Bizim burada kullandığımız micro kontrollır pic F877 bukadar küçük değişimleri algılıyamaktadır. Bunun için iki adet opm amplifikatör kullanarak F877nın algılayabileceği konuma getirilmiştir. Bu iş için [OP077] kullanılmıştır OP077'nın 2 ve 3 nolu bacaklarından uygulanan load cell gerilimi birinci amplifikatör de ortalama tam yük gerilimi 1.2.V yüksüz olarak 100mili volt/v opm 6 nolu ucundan U3 opm ulaşarak 1.2 katı artırılarak pic16F877 nin RA0 prot'dan 10 bitli çözülünürlükle A/D çevirme işlemi gerçekleşir sonuç bir değişkene atanır.

  * Hiç yük yoksa çıkış voltajı 500 mikro volt altında bir gerilim olmalıdır.
  * Tam yük altında ise çıkışta 1,3 mili volt/v oranında bir değer okunur.
  * 1. ve 2. uçlar arası empedans 350 ohm.
  * 3.ve 4. uçlar arası empedans ise 410 ohm dur.
  * R sıcaklık etkisini düşürücü bir direnç olarak konmuştur.

  Sistem kısaca çalışması ve kalibrasyonu {SW1} sivici kapatıldıktan sonra lcd Ayar yazısı çıkacak bu aşamada lcd' nin durumu 0000 olması gerekir aksi halinde mutlaka RV1 Trimpot'nu ile sıfıra gelene kadar ayar yapılır. Bu işlem yapılırken load cell düz ve sabit bir zemin üstünde olmalı yoksa 0' ra getirilmesi hayli zor olur. 2. Aşamada {M-} basılarak load cell özelliğine göre yükleme yapmak gerekir. Bu sistem de kullandığımız load cell 15Kg VT015 tipi bunun için 15 Kg dan fazla yükleme yapılamaz .Bu tür kalibrasyonlar yapılırken 3/1 kadar yük uygulanmalı bizim bu sistem için en az 2Kg yük uygulanması gerekir. Load cell yükleme işlemi yapıldıktan sonra 10sn beklenip {M+) basarak pic16F877 eeprom kaydedilir.

  LCD ekranında (SON) işlemi yazdıktan sonra SW1 sivici açık konuma getirilir.devremiz çalışması eeproma kaydedilen değer ile load cell yüklenen Ağırlık önceden eeproma kaydedilen değer baz alınarak işlemine tabi tutulur. Örneğin uygulanan yük 450gr ise eeprom daki sabit değerle karşılaştırılarak sonuç değer olarak lcd de görüntülenir.

  Dijital Terazi Şeması

  Dıjıtal terazi nasıl çalısır ve Dıjıtal teraz nedir?

  Ağırlık ve basınç ölçümlerinde kullanılan load cell algılayıcı ile kilogramın ölçülüpLCD ile görüntülenmesi.
  Öncelikle biraz load cell hakkında bilgi vermeye çalışalım. Load cell aliminyum çerçeve üzerine gergin bir şekilde wheatstone direnç köprüsü kurularak oluşturulan son derece hassas direnç yapısına sahiptir.

  Dijital terazi ağırlık ölçmeye yarayan yük halkalarıyla (load cell) ve onlara bağlı göstergelerle ölçülür.yük halkaları terazinin kefesinin altındadir ve 4 kablosu vardır 2 kablo besleme 2 kablo uygulanan yüke göre çıkış veren(gerilim)uçlardır.örneğin 0-1 mv arası 100 kg bir yük halkası üzerine 50 kg konduğunda 0,5 mv çıkış verir.bu çıkış kabloları bilerin gördüğü göstergeye bağlıdır ve yük halkasından gelen mv değerlerini bizlerin anlıyacağı şekilde kg cinsinden bizlere gösterir.

  --------------------------------------------------------

  Dijital teraziler elektrik akımı kontrol edilerek yapılan basit elektrik devrelerinden oluşur. Yine ilköğretimde okuduğunuz, devreden geçecek akımı kontrol eden reosta ve iki cam levhadan oluşurlar. Dijital terazinin üzerine koyacağınız kütle reostayı hareket ettirir ve üzerinden geçecek akımı ayarlar. Farklı uclar bağlanmış cam levhalar bu akımla yüklenir. Cam levhaların arasına konulan poliüretan maddeyi meydana getiren moleküller camın elektrik yüküne göre dizilirler ve parıldama yaparlar. Bu parıldamayı biz rakamlar olarak görürüz.

  Banyolarımızda kullanılan analog terazilerde ise metallerin esnekliğinden yararlanılır. Yay şeklinde sarılan ve ucu sayıları gösterecek şekilde tutturulmuş bir ibreden oluşur. Üzerine koyduğunuz kütlenin büyüklük ya da küçüklüğüne göre yay esner bu da ibreyi hareket ettirir. Böylece kütlenin değerini ölçebiliriz.


 5. 2009-10-13 #5
  Cok teşekkurlerde keşke dün görseydın :)

 6. 2009-10-13 #6
  Alıntı:
  Cücük_Dragon Nickli Üyeden Alıntı
  Cok teşekkurlerde keşke dün görseydın :)
  İyide cücük elinin altında internet gogleye yazman yeterdi niye milleti bekledinki?

 7. 2009-10-15 #7
  Alıntı:
  ARWEN Nickli Üyeden Alıntı
  İyide cücük elinin altında internet gogleye yazman yeterdi niye milleti bekledinki?
  beklemedım google ı aradım blamadım bende kıtaplara bakıım dedım ben kıtaplara bakarkende ınternet bos durmasın dıe sızden yardım ısterım belkı yenı bısı cıkar dıe :cücük:

  Okunma: 2843 - Yorum: 6 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -