Bu ayarları, Erişim Kolaylığı Merkezi'nde bulunan Klavye kullanımını kolaylaştır sayfasından yapabilirsiniz.

1. Başlat düğmesi, Denetim Masası, Erişim Kolaylığı, Erişim Kolaylığı Merkezi ve ardından Klavyeyi kullanmayı kolaylaştır'ı tıklatarak Klavyeyi kullanmayı kolaylaştır sayfasını açın.

2. Kullanmak istediğiniz seçenekleri belirtin:

  • Fare Tuşlarını Etkinleştir. Bu seçenek, Windows'a oturum açtığınızda Fare Tuşları çalışır durumda olacak biçimde ayar yapar. Farenizi kullanmak yerine, klavyenizde bulunan ok tuşlarını ya da sayısal tuş takımını kullanarak işaretçiyi hareket ettirebilirsiniz.
  • Yapışkan Tuşları Etkinleştir. Bu seçenek, Windows'a oturum açtığınızda Yapışkan Tuşlar çalışır durumda olacak biçimde ayar yapar. Aynı anda üç tuşa birden basmak zorunda olmak yerine (örneğin, Windows'a oturum açmak için CTRL, ALT ve DELETE tuşlarına basmanız gerekir), Yapışkan Tuşları etkinleştirip gerekli ayarları yaparak tek bir tuş kullanabilirsiniz. Bu yöntemle, değiştirici bir tuşa basabilir ve başka bir tuşa basılana kadar bu tuşun etkin kalmasını sağlayabilirsiniz.
  • Geçiş Tuşlarını Etkinleştir. Bu seçenek, Windows'a oturum açtığınızda Geçiş Tuşları çalışır durumda olacak biçimde ayar yapar. Geçiş Tuşları, CAPS LOCK, NUM LOCK veya SCROLL LOCK tuşlarına her bastığınızda sesli bir uyarı verebilir. Bu uyarılar, yanlışlıkla bir tuşa basıp, bunun farkına varmama gibi bir aksiliğin önüne geçilmesine yardımcı olabilir.
  • Filtre Tuşlarını Etkinleştir. Bu seçenek, Windows'a oturum açtığınızda Filtre Tuşları çalışır durumda olacak biçimde ayar yapar. Windows'u birbiri ardına hızla yapılan tuş vuruşlarını ya da istenmeden birkaç saniye basılı tutulan tuş vuruşlarını yoksayacak şekilde ayarlayabilirsiniz.
  • Klavye kısayolları ve erişim tuşlarının altını çiz. Bu seçenek, iletişim kutularında bulunan denetimlere ilişkin erişim tuşlarını vurgulayarak bu kutularda klavye erişimini kolaylaştırır.