Geceler kabusunuz olmasın.

Geceyarısı kabusunuz olup bebeğinizin hastalandığına işaret eder yedi belirtiye karşı hızlı ve çabuk nasıl çözüm üretebileceğinizi öğrenmek istiyorsanız hemen yazımızı okuyun!

Hastalıklar gece kendilerini gösterdiklerinde genellikle aile içinde bir karmaşa yaşanmasına neden olur. Gece yarısı uykudan kalktığınızdaki yarı uykulu haliniz, duruma en akıllıca müdahale etmek için en uygun haliniz değil elbette! Üstüne üstlük durum basit bir rahatsızlıksa o saatte doktorunuzu gereksiz yere ayağa kaldırmış olmanın düşüncesi de içinizi kemirirken eliniz ayağınız birbirine karışabilir.


İşte sizi rahatlatacak bir öneri: Eğer bebeğinizin ateşi varsa, nefes alıp vermekte zorlanıyorsa, öksürüğünün sesi sizi kaygılandırmışsa hiç düşünmeden hemen doktorunuzu arayın.

Unutmayın ki 4 aylıktan küçük bebeklerde görülebilecek her türlü belirtide doktorunuza danışmaksınız. '14 aylık oğlum Özgür'ün odasından garip sesler geldiğini fark ettiğimde saat çoktan gece yarısını geçmişti. Odasından gelen öksürük sesleri, boğuk, çift sesli ve sertti. Bu sesi duyar duymaz odasına daldım ve onu, nefes alıp vermekten yorgun ve bitkin düşmüş bir ifadeyle yatarken buldum. İlk yaptığım şey ateşini ölçmek oldu, ama ateşi normaldi.Ardından doktorumuzu aradım. Kuşpalazına yakalanmış olabileceğini Özgür'ü bir battaniyeye sarıp dışarı çıkmamı söyledi. 10 dakika içinde nefes alışverişi düzelmezse onu geri aramamı söyledi. Duyduklarıma inanamamıştım, çünkü kış günüydü ve hava çok soğuktu. Yapabileceğim bir şey yoktu, her ne kadar sasırsam da doktorumuzun dediğini yaptım ve onu bir battaniyeye sardığım gibi evin önüne çıkardım.


Kucağımda oğlumla apartmanın önünde bir ileri bir geri yürüyerek volta attık. Yaklaşık bir 15 dakika sonra aynen doktorun dediği gibi nefes alışverişleri düzeldi ve hemen uykuya daldı. Bu arada eşim de Özgür'ün odasında onu rahatlatabilmek için odasına bir nemlendirici cihaz yerleştirdi. Eve girip onu yatağına tekrar yatırdık ve her şey yoluna girdi.'

Hemen hemen tüm çocuklarda hastalık belirtileri geceleri ortaya çıkar. Bu yüzden gece yarısı acil eylem planınızın olması, neler yapacağınızı bilmeniz, olası bir durumda işinizi kolaylaştırır. Böylelikle yarı uykulu da olsanız bebeğinizin ihtiyaç duyduğu yardımı sağlayabilirsiniz.

1 ASTIM VE ALERJİLER

Gece neden daha kötüdür?
Birtanenizin astımı veya herhangi bir alerjisi varsa zorlu zamanlarında biliyoruz ki ona yardımcı olmaya çalıştığınız anlar çok. Neden bu rahatsızlıkların gece arttığına gelirsek, bedendeki kortizol (böbrek üstü bezinin) seviyesi geceleri düşer, böylelikle kortizolun astımı baskılayıcı etkisi azalır. Histamin (vücut dokularında bulunan kimyasal bir madde) seviyesindeki yükselmeler de astım ve alerji krizlerini tetikleyebilir. Ayrıca ev tozu akarları, evcil hayvan tüyleri gibi alerji yapıcı maddeler de geceleri rahatsızlık verebilir.

Ne yapılmalı?
Eğer gece, alerji krizine girmişse doktorunuzu arayarak önereceği ilaçları alabilirsiniz. Alerji krizlerine belli aralıklarla sürekli yakalanıyorsa alerji testi yaptırmanızın zamanı gelmiş demektir. Bu testin sonuçlarına göre neye alerjisi olduğunu öğrenebilir ve çocuğunuz için uygun bir yaşam biçimi geliştirebilirsiniz. Merak etmeyin. Astım ve alerjiler hastalıklar çoğu zaman mevsimsel değişikliklere bağlı olarak gelişir. Ama rahatlayın, dönemsel geçici tedavilerle bu durumu aşabilirsiniz.

2.KUŞPALAZI

Kuşpalazı üst solunum yolları ve ses telleri bölgesine yerleşen viral (virüslerden kaynaklanan) hastalıkların sonucudur. Genellikle çocuğunuz soğuk algınlığı yaşadığında belirir. Öksürüğü gürültülü, nefes alışverişi hızlıdır. Genellikle öksürüğü geceleri daha da kötüleşir, çünkü minik yavrunuz yattığında kan akışı değişir. Ayrıca kuru ve nemsiz oda havası öksürüğünü daha da tetikler.

Ne yapılmalı?
Doktorunuza danışmadan çevrenizden duyduğunuz herhangi bir ilacı çocuğunuza içirmeye kalkmayın. Onu alt bezinden ve üstündekilerden kurtarıp duşu açın ve banyoda buhar altında bir on beş dakika kadar kucağınızda bebeğinizle durun. Ardından onu giydirip bir battaniyeye sararak açık havada ya da evinizde buzdolabının kapısını açıp bir beş dakika kadar vakit geçirin. Buhar, bebeğinizin hava yollarını rahatlatırken soğuk hava da şişlikleri baskılayacak. Bu ön müdahale sabah, siz bebeğinizi doktorunuza götürene kadar durumu hafifletecektir.

3.KULAK AĞRISI

Gece neden daha kötüdür?
İltihap ister orta kulakta olsun ister kulak yolunda ufaklıklar bundan rahatsızlık duyar. Bebeğinizin bu durumdayken yatması, kulak akıntısının daha çok „ toplanmasına ve iltihaplı dokulara baskı uygulanmasına neden olur.

Ne yapılmalı?
Bir yemek kaşığı zeytinyağını hafif ısıtın. Birkaç damla ağrıyan kulağına damlatın. Bu onu rahatlatacak. Ilık ıslatılmış küçük bir havluyu da kulağın üzerine koymak işe yarar bir yöntem. Sabah doktorunuzla görüşene kadar bu yöntemler rahatlatıcı etki yaratır.

4.ATEŞ

Gece neden daha kötüdür?
Vücut sıcaklığı geceleri normal olarak yükselir. İşte bu yüzden pusuda bekleyen ateş, gece kendini daha kolay gösterir.

Ne yapılmalı?
37,5 derecenin üstü ateş kabul edilir. Bebeğiniz 6 ayın üstündeyse ve ateşi 37,4 ile 38 derece arasındaysa ateş düşürücü ilaçlar vererek birkaç saat boyunca evde ateşini takip edin. Durumu değişmiyor hasta görünüyorsa hemen doktorunuza başvurun. Doktorunuza ulaşmadan önce bebeğinize oda sıcaklığı ısısında bir banyo yaptırabilirsiniz.

5.KAŞINTI

Gece neden daha kötüdür?
Bebeğiniz yatağında yatarken onun kaşıntılarının türünü anlamanız daha kolay. Alerji mi, güneş yanığı mı ya da böcek ısırığı mı olup olmadığını daha rahat anlayabilirsiniz.

Ne yapılmalı?
Gece yatmadan önce bebeğinize banyo yaptırın. Ardından bebek masaj yağıyla masaj yapın ki tenini rahatlatsın. Ayrıca masaj hem uykuya geçişini kolaylaştırır hem de kaşıntılarını hafifletir.

6.TIKALI BURUN

Gece neden daha kötüdür?
Keşke çocuklar da atlar gibi ayakta uyusalar! Böylelikle uyurlarken tıkalı burun sorunuyla uğraşmak zorunda kalmazlardı. Tıkalı bir burunla uyumak onu ne kadar rahatsız ediyor tahmin edebilirsiniz. Siz de burnunuz tıkalıyken uyuduğunuzda eminiz çok rahatsız olmuşsunuzdur.

Ne yapılmalı?
Bir kapta kaynar suyun içine bir yemek kaşığı mentol içeren bir buğu merhemi atın ve bebeğinizin odasına koyun. Böylelikle buhardan dolayı nemlenen odaya yayılan mentol kokusu bebeğin rahat nefes almasını sağlar. Güzel bir banyo yaptırmak da benzer etkiyi yaratır. Burun tıkanıklığı için olan spreyler de işe yarayabilir.

7.KUSMA

Gece neden daha kötüdür?

Midenin dinlenmesi gereken zaman uyku zamanı. Midede bir sorun varsa çocuğunuz yattığı zaman bu daha çok açığa çıkar ve onu çok rahatsız eder.
Ne yapılmalı?
İlk yapmanız gereken çocuğunuzu-renkli ya da kanlı kusup kusmadığını kontrol etmek. Eğer durum böyleyse hiç vakit kaybetmeden doktorunuzu aramalısınız. Sıradan bir kusma durumuyla karşı karşıyaysanız nerr„: ılık bir havluyu çocuğunuzun yüzüne ve alnına koyarak onu rahatlatabilirsiniz. Böylelikle gevşeyip uykuya dalması daha kolaylaşacaktır.
Kustuktan birkaç saat sonra hala uyumadıysa ve bir daha kusmadıysa birkaç kaşık şeftali ya da armu: purea yedirebilirsiniz.
Unutmayın ki bebeklerin kusmuş: kadar doğal bir şey yok, rahat olun.