Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarının 10'uncu sezonuna, 1 Ekim'de "Mankurt" adlı gençlik oyununun prömiyeriyle başlayacağı bildirildi.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov'un, "Gün Olur Asra Bedel" adlı romanından uyarlanan "Mankurt" adlı oyun, Şehir Tiyatroları ile St. Petersburg Theatre For Younger Generation Tiyatrosunun ortak projesi olarak hazırlandı.

Yönetmenliğini Şehir Tiyatrosu sanatçılarından Emir Murat İzci'nin yaptığı oyunda Serhat Onbul, Gamze Demirer ve Tulga Serim rol alıyor. Turgut Özakman Sahnesinde 1 Ekimde gerçekleştirilecek prömiyer sonrasında "Mankurt" oyunu sezon boyunca Eskişehir izleyicisiyle buluşmaya devam edecek.

"Kimliksizleşme ve insansızlaşma" gibi sorunlara değinen oyun, her iki ülke tiyatrosunun kendi festivallerinde gerçekleştireceği özel gösterimlerde ise Türk ve Rus oyunculardan karma ekipler oluşturularak sahnelenecek. Türk Kültür ve Sanatları Ortak Yönetimi'nin (TÜRKSOY) katkılarıyla gerçekleştirilen oyun, Türkiye'de yapacağı çeşitli turnelerde ve birçok uluslararası tiyatro festivalinde Eskişehir'i temsil edecek