! Tüm Windows Vista sürümlerine uygulanır.

Bilgisayarınızın boş bir diskete bilgi kaydedebilmesi için önce diski biçimlendirmeniz gerekir. Dikte varolan bilgilerin tümünü silmek için önceden kullanılmış bir diski de biçimlendirebilirsiniz.

1. Disketi bilgisayarın disket sürücüsüne yerleştirin.

2. Başlat düğmesi ve ardından Bilgisayar'ı tıklatarak Bilgisayar'ı açın.


3. Disket Sürücüsü'nü sağ tıklatın ve ardından Biçim'i tıklatın. Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.

Not: Birçok bilgisayar üreticisi artık yeni bilgisayarlara disket sürücüsü eklememektedir. Bilgisayar klasörünüzde Disket Sürücüsü listelenmiyorsa, gerçekte bir disket sürücüsü olup olmadığını görmek için bilgisayarınızı inceleyin. Sorularınız varsa, bilgisayarınızın özelliklerine bakın veya bilgisayar üreticisine başvurun.
4. 3½ Disketi Biçimlendir iletişim kutusunda aşağıdaki ayarlardan istediklerinizi biçimlendirebilirsiniz:
Birim etiketi kutusuna isteğe bağlı bir birim etiketi girin. Birim etiketi diskin adıdır ve yalnızca harf ve sayı içerecek şekilde en fazla 11 karakterden oluşabilir.
Disk zarar denetimini atlayarak biçimlendirme işlemini hızlandırmak isterseniz Hızlı Biçimlendir onay kutusunu işaretleyin.
Bilgisayarınızı başlatmak için kullanılabilecek bir disk oluşturmak isterseniz MS‑DOS başlatma disketi oluştur onay kutusunu işaretleyin.
5. Disketi biçimlendirmek için Başlat'ı tıklatın.