Grip Haritanız Google'da - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Grip Haritanız Google'da

 1. Google Insight for Search ile tüm sonuçlara ulaşılabiliyor. Hangi ülkenin grip olduğu grafiklerle belli oluyor.

  Arama işinin internetin açılan kapısı olduğunu ve arama motorunun Türkiye'deki 26.5 milyonluk internet nüfusunun bilgiye ulaşmak konusunda birinci tercihi haline geldiğini söyleyen Google Türkiye Ülke Müdürü Bülent Hiçsönmez, "Arama motoru artık normal yaşamın barometresi. Biz de Google olarak bu barometreyi paylaşmak istediğimiz için Google Insight for Search'ün Türkçe arayüzünü sunduk" dedi. Google'ın yaklaşık bir ay önce başlayan yeni Türkçe hizmeti hakkında bilgi veren Hiçsönmez, "Bu servis ile hangi kelime ile ilgili arama trendini merak ediyorsanız, o kelimeyi giriyoruz. Son 7 günden son 5 yıla kadar arama trendlerini inceleyebiliyorsunuz" diye konuştu.


  GRİP HARİTASI ÇIKIYOR

  İnternette yapılan aramaların hacmindeki değişiklikleri gösteren Google Arama Trendleri'nin reklamcılar, araştırmacılar ve sosyologlar gibi trend analizi yapanlar için işlevsel bir ürün olduğunu vurgulayan Hiçsönmez, şöyle konuştu: "İnsanlar neyle ilgileniyor, neye ilgileri artıyor, neye azalıyor" Tüm bunların sonuçlarına Google Insight for Search ile ulaşılabiliyor. Örneğin, bu analizle Türkiye'nin grip haritasını çıkarmak bile mümkün. Fransa ne zaman grip oluyor, Türkiye ne zaman grip oluyor, bunu grafiklerle karşılaştırabiliyorsunuz." Arama trendlerine tarihsel olarak bakıldığında son 5 yılda Türkiye en çok ekim ayında "grip ve nezle" kelimelerini aradı. Temmuzda "tatil"i arayan Türk internet kullanıcılarının "para"yı araması ise küresel krizin başladığı Eylül 2008'den sonra arttı. 2006'nın ilk aylarının ardından "aşk" kelimesini arayanlar ise neredeyse yarı yarıya düştü.


  SEL FELAKETİ ARAMA TRENDLERİNE DE YANSIDI


  Google'ın internet aramalarındaki bölgesel ve tarihsel trendleri merak eden herkese açık olan Google Arama Trendleri'ne göre, Türkiye'de son 7 günde arama trafiği en çok artan kelimelerin başında yaşanan sel felaketine bağlı olarak "meteoroloji" ve "hava durumu" geldi. Son 30 güne bakıldığında "sel" kelimesini en çok arayanlar Tekirdağ, Balıkesir ve İstanbul oldu. 2004'ten bu yana yapılan aramalarda ise "Facebook", "oyun", "Mynet" ve "YouTube" açık ara önde. Türkiye'de il bazında da ilgi ve merak alanlarının tespit edilebileceğine değinen Bülent Hiçsönmez, Türk Telekom'un altyapı yatırımlarının yakında tamamlanacağını ve İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa ve Antalya gibi büyük illerin dışındaki illere göre de ayrıntılı trend analizi yapılacağını vurguladı.

  Güncelleme : 2018-12-22
  Okunma: 956 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -