BBC'den En Geniş İklim Değişikliği Raporu - Siz de Bişeyler Yapabilirsiniz - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

BBC'den En Geniş İklim Değişikliği Raporu - Siz de Bişeyler Yapabilirsiniz

 1. 981 - BBC'den En Geniş İklim Değişikliği Raporu - Siz de Bişeyler Yapabilirsiniz


  İngiliz yayın kuruluşu BBC, küresel ısınma konusunda sizi de bir şeyler yapmaya davet ediyor. BBC'nin internet sitesinden indireceğiniz bir programla siz de dünyanın en geniş iklim değişikliği raporuna katkıda bulunabilirsiniz.

  İklim değişikliğini tahmin etmeye çalışmak gerçekten zor. Hava sıcaklığı, deniz suyu sıcaklığı ve bulutlar bu konuda kullanılan onlarca parametreden sadece birkaçı.

  Bu yüzden iklim değişikliğiyle ilgili bir rapor hazırlamak istediğinde, bilim adamları yüzbinlerce hesaplama yapmak zorunda kalıyor.

  Blue Gene/L bile yetersiz

  Bu hesaplamalar için de çok büyük kapasiteli bilgisayarlara ihtiyaç duyuluyor. Fakat şu an var olan en gelişmiş süper bilgisayarlar bile bu konuda yetersiz kalıyor.

  Bu sorunu aşabilmek için bilim adamları, binlerce bilgisayarı birbirine bağlamak istiyor. Eğer 10 bin bilgisayara ulaşabilirlerse, IBM'in Blue Gene/L isimli süper bilgisayarını bile geride bırakabilirler.

  Siz de katılabilirsiniz

  BBC'nin Oxford Üniversitesi ile birlikte giriştiği proje sayesinde sizin de
  bilgisayarınız iklim değişikliği raporlamalarının hazırlanması için kullanılabilir.


  Tek yapmanız gereken BBC'nin sitesinden 'Climate Change Experiment' programını indirmek ve geriye yaslanmak. Bu program sayesinde bilgisayarınız, kullanmadığınız gücü kullanarak Oxford'daki bilim adamlarıyla bağlantıda olacak.


  Çalıştığını fark etmeyeceksiniz


  Programıçalıştırmak için yapmanız gereken tek şey ise her zaman yaptığınız gibi kullandığınız işletim sistemini açmak. Program gerisini hallediyor ve hesaplamalarını yapıyor.


  Program küresel ısınmayı üç boyutlu bir grafikle gösteren ekran koruyucu ile birlikte geliyor. Ekran koruyucuyu kullanmak istemezseniz, programın çalıştığının farkına bile varmıyorsunuz.


  Program sayesinde, tüm dünyadan programı indirmiş insanları görebiliyor, mesajlaşabiliyor, ayrıca anlık verileri ve bilgisayarınızın raporlamadaki etkisini görebiliyorsunuz.


  Gereken bilgisayar özellikleri


  Geri planda hesaplamalar yapan program, bilgisayarınızda 3-4 ay süreyle çalışacak ve topladığı bilgileri otomatik olarak Oxford'a gönderecek. Bu sonuçları değerlendiren bilim adamları sonuçları mayıs ayında açıklayacak.


  PC ve Mac'lere uygun olan program, Linux veya windows'a ihtiyaç duyuyor (windows 2000 veya üstü versiyonlar gerekiyor). Ayrıca internet bağlantısına, en az 256 MB RAM'e ve en az 0.6 GB boş alana ihtiyacınız var..


  Programı hazırlayan Met Office yetkilileri, dizüstü bilgisayarların işlemcilerinin daha hassas olduğunu ve daha az kapasite bulundurduklarını hatırlatarak, bu tarz bilgisayarlara programın indirilmemesini tavsiye ediyor.


  BBC'nin getirdiği yasak yüzünden programın direk download linkini veremekmekteyiz ancak aşağıda BBC'nin kendi sitesi verilmiştir..


  Oradan indirebilirsiniz..

  BBC sitesine giriş için TIKLAYINIZ...


  498 - BBC'den En Geniş İklim Değişikliği Raporu - Siz de Bişeyler Yapabilirsiniz

  Güncelleme : 2009-09-21
  Okunma: 3025 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -