USB Bellekten Windows 7 Kurulumu (Resimli Anlatım) - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

USB Bellekten Windows 7 Kurulumu (Resimli Anlatım)

 1. Windows 7 CD'siz yok ise hiç panik etmeyin..Usb bellektende windows 7 kurulabiliyor..Aşağıdaki resimli anlatımları izlerseniz hiç bir sorun yaşamadan Usb bellekten Window 7'yi kurubilirsiniz..


  Windows 7'yi USB bellekten kurmak sanıldığından çok daha kolay

  USB bellekten Windows 7 yükleyebileceğinizi biliyor musunuz. Hatta USB bellekten yapılan kurulum Windows 7 CD'sinden çok daha hızlı.

  Windows 7'yi bilgisayar sistemine kurmak baya bir uzun sürüyor. Peki bu kurulumu kısaltmak sizin elinizde olduğunu biliyor muydunuz. İhtiyacınız olan tek şey 4 Gbyte kapasiteli bir USB disk ve sistemi USB'den Boot eden bir anakart.


  1060 - USB Bellekten Windows 7 Kurulumu (Resimli Anlatım)

  Windows 7'yi USB bellekten kurmak sanıldığından çok daha kolay.

  Windows 7 CD'sini USB belleklere yükleyip, kurulumu buradan çalıştırmak size önemli bir zaman kazandırır. Bu oldukça optik sürücüsüne sahip olmayan sistemler için büyük bir avantaj. Örneğin Netbook sistemler optik sürücüsüne sahip değiller.

  USB Belleği Sisteme Takınız

  İlk olarak en az 4 Gbyte büyüklüğünde olan USB belleği sisteme takın. Bu belleğin sistem tarafından kurulmasını bekleyin ve başlat menüsünde yer alan komut satırına "CMD" komutunu giriniz.


  "Diskpart" komutunu yazın.


  Bu komutu girdiğinizde size DOS ekranı açılacak. İşte bu ekrana "Diskpart" komutunu yazın.

  Sistemdeki Diskleri Görmek

  Sistemdeki diskleri görmek için "List Disk" komutunu mutlaka yazın. USB belleğin hangi disk'e göre atandığını bulmanız gerekiyor. Aksi takdirde ezbere yapacağınız bir iş dosyaların var olduğu başka bir disk'i silebilir.

  1061 - USB Bellekten Windows 7 Kurulumu (Resimli Anlatım)

  "List disk" komutunu mutlaka çalıştırın.
  Burada sisteme bağlı olduğunuz USB belleği tanımanız gerekiyor. Bizim örneğimizde 8 GByte'lık bir disk kullandık. İşte bu disk burada disk 1 olarak görünür.

  Diskleri Seçmek

  USB belleğimiz disk 1 olarak göründü. Sistemimizde tek bir sabit disk var. Sabit disk burada disk 0 ve USB bellek de disk 1 olarak göründü. İki sabit diskli sistemde USB bellek disk 2 olarak görünecektir. Bu yüzden mutlaka dikkat edilmeli.


  1062 - USB Bellekten Windows 7 Kurulumu (Resimli Anlatım)

  "Select Disk (USB belleğin atacağı harf)" komutunu girin.
  Örneğimizde USB bellek disk 1 olarak göründü. Aynı pencereye "select disk 1" komutunu girmeniz gerekiyor.

  Diski Temizlemek

  Sıra geldi USB belleğin içini temizlemek. USB bellek "Clean" komutu ile silinir. Burada yapacağınız bir hatanın geri dönüşü yok. Bu yüzden dikkat edilmeli.

  1063 - USB Bellekten Windows 7 Kurulumu (Resimli Anlatım)

  Diski temizlemek için "Clean" komutunu kullan.
  Clean, USB belleğin birimini siler. Delete gibi iş görmez.

  Birimi oluştur

  USB belleğin içi tamamen silindi. Şimdi bu belleğin birimini oluşturmamız gerekiyor. Bunun için "Create Partition Primary" komutunu yazınız.

  1064 - USB Bellekten Windows 7 Kurulumu (Resimli Anlatım)

  "Create Partition Primary" komutu birimi yeniden oluşturur.
  Burada fazla bir müdahalae etmiyoruz. 32 GByte'lık bir ürün olsa bile farklı birimler oluşturmuyoruz. Bu oldukça önemli.

  Birimi Seç

  Birimi oluşturmamız lazım. Tek bir birim oluşturduğumuz için "select partition 1" komutunu kullanmamız gerekiyor. Bu komut yine aynı pencereye yazılıyor.  1065 - USB Bellekten Windows 7 Kurulumu (Resimli Anlatım)


  "Select Partition 1" komutunu kullan.
  Bu işlem profesyonel olmayan kullanıcılar için. Bu yüzden de tek bir birim oluşturduk. Birçok birim kullanıldığında Select Partition 1 yerine farklı sayılar kullanılabilir.


  Birimi Çalıştır

  Tabi birimi oluşturmak ve seçmek yeterli değil. Bu ürünü aktif hale getirmek gerekir. Bunun için "active" komutunu girmek gerek.


  1066 - USB Bellekten Windows 7 Kurulumu (Resimli Anlatım)

  Aynı pencereye "active" komutunu yaz.

  Bu oldukça önemli bir komut. Bu komutu yazmazsanız bir sonraki adımlar boşuna yapılmış olur.

  Birime Format İşlemi

  Sıra geldi format işlemine. Burada Fat32 dosya formatını kullanmak şart. Bunun için de "format fs=fat32" komutunu kullanın.

  Disk'i biçimlendirmek şart. "Format fs=fat32" komutunu kullan.
  Fat32 dosya sistemini kullanmanız şart. NTFS ve FAT16'de bu işlem çalışmıyor.


  Birimi Atama

  Format işlemi bitti. Geriye pek bir şey kalmadı. Yapmanız gereken "assign" komutu ile birimi atamak. Bu yapıldığında USB belleğiniz sistem tarafından bir harf alır.  "Assign" komutundan sonra pek bir şey kalmadı.

  USB belleğinizin harfini mutlaka bilmeniz gerekiyor. Masaüstünde yer alan Bilgisayarım ikonun çift tıkladığınızda USB belleğiniz görebilirsiniz. USB belleğin harfini buradan okuyabilirsiniz.

  Windows 7'yi USB Belleğe kopyala

  Sıra geldi son işleme Windows 7 CD'sini USB belleğe kopyalamalısınız. Xcopy:\*.* /s/e/f (USB belleğe atanan harf):\ komutunu kullan.

  Bu örneğimizde optik sürücümüz "D" harfini USB belleğimiz de "E" harfini kullanıyor. Bu halde komutumuz "Xcopy d:\*.* /s/e/f e:\" olarak yazılmalı. (Optik sürücüye atanan harf)

  1067 - USB Bellekten Windows 7 Kurulumu (Resimli Anlatım)

  Normal şartlarda "Xcopy d:\*.* /s/e/f e:\" komutu kullanılır.

  Windows 7 CD'sini sabit disk'e (Örn: C:\ Windows 7) kopyalayan kişilerde durum biraz daha farklı. Burada Windows 7 klasörünün C sürücüsünün altında olduğunu varsayalım. O zaman " "Xcopy c:\ Windows 7\*.* /s/e/f e:\" olarak değiştirilmeli.

  Hepsi bu kadar. Anakartın BIOS'undan USB-HDD Boot seçeneğini işaretleyin. USB belleği sisteme takın ve Windows 7 kurulum işlemini buradan başlattınız.

  Hepsi bu kadar Windows 7 işletim Sisteminiz başarıyla kurulmuştur.. 2. 2011-03-09 #2
  assing e kadar hersey yolunda ama ondan sonra nedense bı suru menu komutu ve acıklaması cıktı devam edemedım nedenı ne olabılır acaba

 3. 2012-03-06 #3
  Alıntı:
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  assing e kadar hersey yolunda ama ondan sonra nedense bı suru menu komutu ve acıklaması cıktı devam edemedım nedenı ne olabılır acaba
  Assing dediktensonra exit yaz sonra xcopy c:\windows7\*.* /s/e/f h:\ (senin usb hangi harfse) o zaman olur..

 4. 2012-05-10 #4
  Alıntı:
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  Assing dediktensonra exit yaz sonra xcopy c:\windows7\*.* /s/e/f h:\ (senin usb hangi harfse) o zaman olur..
  32 bit Windovs 7 Format cd arıyorum cafemde clıentler xp ama artık windovs 7 e geçmek istiyorum b ende windovs 7 64 bit var oda cafeplus filter i çalıştırmıyor bana bursada 32 bit format cd olan kopy gönderebılırmı :)

 5. 2012-06-15 #5
  bütün aşamalar sorunsuz bir şekilde halledildi. dosyaları da kopyaladım. ancak kurulumu yaparken sources/install.wim dosyası açılamıyor diye hata veriyor. bütün dosyalar kopyalanmış kontrol ettim ama hala aynı uyarı var yardımcı olabilir misiniz?

  Okunma: 9702 - Yorum: 4 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -