Bosch, park destek teknolojiler için ürettiği ultrason sensörleri ile sürücülerin hayatını kolaylaştırıyor.

200 araç modelinde kullanılan Bosch park etme teknolojisi, pek çok yeniliği içinde barındırmaya devam ediyor. Bosch'un önümüzdeki dönemlerde de geliştirmeye devam edeceği yenilikler arasında dik açılarda park etmek için bir yardımcı, yan çarpışmalar için uyarı sistemi, park alanlarından çıkmak için yardımcı ve tam otomatik park işlevi gibi genişletilmiş kolaylıklar bulunuyor.

Araçların sürülmesinde önemi gitgide artan teknoloji, park manevralarını daha rahat ve kolay hale getirerek özellikle büyükşehirlerde sürücülerin sınırlı alanlardan yararlanmasını sağlıyor. Park etme ve park alanlarından çıkma süresini hızlandıran sensörler, trafik akışını sürdürmeye ve park etme manevraları sırasında oluşan hasarları azaltmaya yardımcı oluyor.

Ultrasonla Otomatik ParkPARKLARDA YENİ YARDIMCI

İlerde park destek sistemleri, sürücülere doğru başlangıç konumunu almalarında yardımcı olacak ve park alanından emniyetle dışarı çıkmaları için gerekli olan sürüş manevralarını gerçekleştirebilecek. Sürücünün rolü gözünü trafikte tutmak ve doğru zamanlamayla gaz ve fren pedallarına basmak.

Park etme işlevini sonlandırmak için sürücünün direksiyonu kavraması yada frene basması yeterli olacak.Bosch, park etme işlevleri için gerekli koşulları sağlayacak uzun menzilli ultrason sensörlerini otomobil üreticilerinin kullanımına sunuyor. Bu işlevler şu an sürücüyü paralel park sırasında destekliyor. İlerde dik açılı parklarda da destekleyebilecek. Sadece aracın ön ve arka tarafındaki açıklığı değil, her iki taraftaki açıklığı da izleyecek sensörler aracın yan taraflarını korurken, sürücünün göremeyeceği, aracın gövdesine can sıkıcı ve pahalı hasarlar verebilecek nesnelerle çarpışmalara karşı da uyarı sağlayacak.

YİRMİ YILLIK MÜHENDİSLİK DENEYİMİ

1989 yılında otomobillerin ön ve arka kısmındaki park açıklıklarının izlenmesine yönelik olarak ultrason sensörlerini geliştirmeye başlayan Bosch, 1993 yılında Almanya Ford'a Scorpio modelinin bir özelliği olarak ilk Bosch sistemini uyguladı. 1994'te ikinci nesli kullanıma sunulan ve S-Sınıfı Mercedes Benz araçlara takılan ultrason sensörleri, bu tarihten üç yıl sonra, General Motors tarafından sipariş aldı.

Başlangıçta teknoloji, sürücülere kazalardan kaçınmaları için bilgi sağlayan basit bir park etme pilotu iken, Bosch 2006'da dünya genelinde park destek sistemini geliştirdi. Elektrikli direksiyona sahip araçlardaki ilk yarı otomatik park destek sistemi olan Park Manevra Kontrolü 2008'de Mercedes A ve B sınıfında uygulandı. 2009 yılında, Opel Insignia'da tanıtılan Park Seyir Bilgi işlevi, hidrolik güçlü direksiyona sahip araçlar için geliştirildi.

Bosch, ilk kez 1993'te imalata başladığından bu yana 100 milyondan fazla ultrason sensör üretti. Günümüzde 14 otomobil üreticisi, kompakt otomobillerden lüks sınıf araçlara kadar, 200 civarında model üzerinde Bosch'un park destek teknolojisini kullanıyor.