Çökertme Zeybeği Hikayesi - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Çökertme Zeybeği Hikayesi

 1. Çökertme Zeybeği

  Bodrum daha Bodrum olmadığı zamanlarda yöre insanı turizmden bihaber iken buralardaki geçim kaynaklarından biri de hemen karşıdaki Yunan adasından illegal ticaret yapmakmış.Türkünün kahramanı Halil'de hayatını bu şekilde kazananlardanmış. Buradan oraya tütün ***ürür oradan da mastika rakısı falan getirirmiş.Halil'in yavuklusu da güzelliği Bodrum'da dillere destan olan Gülsüm'müşama Bodrum'un Çerkez kaymakamının da gözü Gülsümdeymiş.Bu yüzden kaçakta Halil'i yakalamak için tüm gücünü ortaya koyuyormuş kaymakam.Yine birgün Halil kaçağa çıkmadan dönüşte Bitez Yalısına çıkacakları haberini salmış ki muhbirleri yanıltsın.Aslında arkadaşları Aspat koyunda bekleyeceklermiş. Kaçak dönüşünde Halil ve can arkadaşı İbraham Çavuş yolu şaşırıp karanlıkta Aspat diye Bitez yalısına girince kıyamet kopmuş.Pusudaki kaymakam önderliğindeki kolcular basmışlar kurşunu.Çatışma sırasında bir kolcu tarafından hançerlenerek öldürülmüş Halil.Gülsüm başta olmak üzere tüm Bodrum yasa bürünmüş ve adına bu türkü yakılmış.


  Emre Türker'den alıntı olarak yayınlanan hikaye:

  Yiğitliği dillerde dolaşan mert irikıyım kaşı-gözü eli-yüzü düzgün bir Bodrum delikanlısı varmış adı Halil'miş. Herkesin yüreğini sızlatan türkünün dilden dile dolaştığı dönemlerde yerli halkın geçimini sağlaması oldukça güçmüş. Bu nedenle de Halil kimseye zarar vermeksizin sadece ekmek parası kazanmak için kaçakçılıkla uğraşıp yaşamını sürdürüyormuş. Yaptığı iş ise en yakın dostu İbrahim Çavuş ile memleketindeki tütünleri Yunan adalarına taşımak dönüşte uzo rakısı kahve ve kanyak gibi şeyler getirmekmiş. Bitez Yalısı'nda oturan güzelliği dillere destan Çakır Gülsüm adında biri varmış. Tüm yöre halkı bu iki sevilen kişiyi birbirlerine yakıştırırmış. Zaten onların kalbi de birbirlerine aitmiş. Bir de astığı astık kestiği kestik "Çerkez Kaymakam" olarak bilinen "Bodrum Kaymakamı" varmış ki halk arasında "Kalleş Kaymakam"olarak bilinen bu adam da aynı Halil gibi Gülsüm'e aşıkmış. Kimilerine göre aynı sevdadan yola çıkarak kimilerine göre kaymakamın yalakaları "Efe Halil"'i yakala Gülsüm'ü kendine al adın şanın yayılsın" şişirmeleriyle başlamış bu öykü. Yiğit Halil ve can dostu İbrahim Çavuş kaçak malları yükleyerek yine Yunan adalarına doğru yola çıkmışlar. Kendisine pusu kurmaya hazırlanan kaymakamın planlarını bildikleri için gammazcıları şaşırtmak adına dönüşte Bitez Yalısı
  'na inecekleri haberini yaymışlar. Fakat Aspat'a yanaşacaklarmış. Gece çok karanlık olduğundan yanlışlıkla Aspat yerine Bitez Yalısı'na yanaşınca olan olmuş. O arada sandalı kurşun yağmuruna tutan kaymakamın adamları yine söylentilere göre ya kurşunlayarak ya da bir kolcunun hançer darbesiyle yiğit Halil'i öldürmüşler. Bu olaydan sonra Çakır Gülsüm kadar Bodrum halkının da yüreklerini ateş sarmış. Ardından işte bu ağıt yakılmış. Gece karanlığında yanlışlıkla Bitez Yalısı'na yanaşan Halil'in ardından "Burası da Aspat değil Halil'im aman Bitez Yalısı" diyerek yüreklerine acıyı gömmüşler.


  Rüştü Gür - Bodrum
  Güncelleme : 2018-12-05
  Okunma: 2213 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -