Akıl almaz bir sabrın ve geometri dehasının eşliğinde sanatçı ahşabı ‘kündekâri'yle yorumlar ve bir sanat eseri yaratır. Serbest ve rahatlıkla hareket eden binlerce küçük ahşap parçası asırlara meydan okur. İşte bu yüzdendir ki yapımında en ufak bir hataya dahi tahammülü yoktur kündekârinin.. .


Kenarları negatif ve pozitif değerlerde oyulmuşçokgen ve yıldız biçiminde ayrı ayrı kesilmiş rumî ve palmet kabartmalarıyla bezenmiş parçalar ile ahşap kirişlerin birbirine geçmesi biçiminde uygulanan ve büyük bir ustalık isteyen kündekârinin bezeme kompozisyonu geometrik bir şemaya dayanır. Gökyüzündeki yıldızları ve sonsuzluğu ifade eden yıldız sekizgen ongen baklava gibi birçok geometrik desenle birlikte uygulanır. Aralarına farklı tür ve renklerde küçük ahşap plakalar konarak bazı örneklerde oyma işçiliği sedef bağa fildişi kakma işçiliği de kompozisyona dahil edilir. Hazırlanan parçalar birbirine ayrıca bağlayıcı bir malzemeyle tutturulmadığından kündekârinin uygulandığı ahşap yüzeylerde zamanla ayrılmalar olmaz. Kündekâri tekniğiyle yapılmış bazı örneklerde dayanıklılığı artırmak için geçmelerin arkasında yine ahşaptan yapılmış bir iskelet kullanılır. Değişen mevsim şartlarında ısıdan ve nemden etkilenmeyecek nitelikte bir ağaçla çalışılır ve birleşme yerlerindeki kanallarda bırakılan hava payları sayesinde ahşap işçiliğinde zamanla ortaya çıkan çatlak ve şişmeler önlenir. Bu nokta göz önünde bulundurulduğ unda kullanılan malzemeler iç mekânlar için ceviz şimşir armut kiraz sapelli (maun); bezemelerde abanoztik yılan ağacı venge peleseng sapelli altın varak bağa (deniz kaplumbağası kabuğu) gümüş fildişi sedef yakut ve zümrüt gibi değerli materyallerdir. Dış mekânlarda ise meşe sapelli ireko tik dişbudak gibi sert hava şartlarına dayanıklı ağaçlar kullanılır.


Konya Alaaddin Camii'nin Beyşehir Eşrefoğlu Camii'nin Niğde Sungurbey Camii'nin Ürgüp'teki Taşkın Paşa Camii'nin Birgi Ulu Camii'nin Manisa Ulu Camii'nin Bursa Ulu Camii'nin Balıkesir Zağanos Paşa Camii'nin minberlerinde; Bursa Yeşil Cami ve Türbesi'nin kapısında Anadolu'nun eşsiz kündekâri örnekleri bulunur.


Zıvanalar deliklere ve tablalar kiriş sitemi ile birbirine oturur binlerce parçayı sadece iki dış seren ayakta tutar bu yetmezmiş gibi üzerine Ebced hesabıyla tarih ve isim bile düşürülür. İşte böyle derin manalar eşliğinde derin bir el maharetidir kündekâri sabırla nakşedilir.

3128 - Kündekari Sanatı..

Süleymaniye Camii (İstanbul)

3129 - Kündekari Sanatı..

Birgi Ulu Camii (Ödemiş-İzmir)

3130 - Kündekari Sanatı..

Birgi Ulu Camii (Ödemiş-İzmir)

3131 - Kündekari Sanatı..

Kanuni Sultan Süleyman Külliyesi (İstanbul)Kapı Camii (Konya)


3132 - Kündekari Sanatı..