Kullanılacak malzeme (4 kişilik):

2 su bardağı pilavlık pirinç, 2,5 su bardağı et suyu (veya tavuk suyu), 3,5 kaşık tereyağı, 50 gr kuyrukyağı, 50 gr rendelenmiş kaşar peyniri, 1 küçük kutu bezelye, 1 baş soğan, 1 körpe havuç, 1 sap kereviz, birkaç sap maydanoz, 2 çorba kaşığı zeytinyağı, yeteri kadar tuz.

Yapılışı:

Havucun üstü kazınır, bol suda yıkanır ve rendelenip bir tencereye konur. Soğan rendelendikten sonra yansı havucun üstüne katılır. Kereviz ve maydanoz yaprakları yıkandıktan sonra ince ince doğranır ve havucun üstüne ilave edilir. Bir bardak su ve yeteri kadar tuz katıldıktan sonra tencere orta ateşe konur ve sebzeler iyice haşlanır. Tencerede su azalırsa sıcak su katılır, ancak sebzeler piştiğinde kalan suyun yarım bardaktan fazla olmaması gerekir. Sebzeler iyice dağılınca tahta kaşıkla ezilerek ince delikli bir süzgeçten geçirilir. Pilavın pişeceği tencereye tavla zan büyüklüğünde doğranmış kuyrukyağı atılır, tencere kuvvetli bir ateşe oturtulur. Kuyrukyağı eriyip de kıkırdağı nar gibi kızarınca bir kevgirle kıkırdaklar, yağlan süzdürülerek tencereden çıkarılır ve bir kenara bırakılır.


Tenceredeki yağa 1 kaşık zeytinyağı katılır ve içine kalan rendelenmiş soğan katılır, kanştırılarak kavrulur. Ayıklandıktan sonra yıkanmış pirinçle yarım bardak sebze suyu. 2,5 su bardağı et suyu ve tereyağı ilave edilerek pilav pişirilir. Diğer tarafta konserve kutusundan çıkarılan bezelyeler, içinde bir kaşık kızgın zeytinyağı bulunan tencerenin içine atılır. Kızarmış kuyrukyağı kıkırdakları da katıldıktan sonra kanştınlarak 10 dakika kadar pişirilir. Pilav pişince bezelyeler içine atılır. Şöyle bir kanştırıldıktan sonra bir kenarda demlenmeye bırakılır. Sonra servis tabağına aktarılır, üzerine rendelenmiş peynir serpildikten sonra servis yapılır.