Çöl hayvanları, başlıca özellikleri küçüklükleri ve kolaylıkla saklanmalarını sağlayan açık renkli postları olan hayvanlardır.Bunlar arasında, sayısı en çok olanlar kemiricilerdir.Çöl hayvanlarının çoğunun yaşayabilmesini sağlayan etmenlerden biri de,gece dolaşmalarıdır. Geceleri hem nemlilik gündüze oranla daha yüksektir, hem de ısı daha düşüktür. Bu yüzden, geceleri terleme daha azdır.


Çöl Kekliği;Sahara ve Kalahari Çöllerinde yaşayan çöl keklikleri, yiyeceklerini kumlardaki tohumları ve filizleri tarayarak elde ederler. Kahverengi, siyah, sarı, gri ve beyaz renklerdeki tüyleri, çöl kekliklerinin kolaylıkla kamufle olmalarını sağlar..


Çölde Yaşayan Hayvanlar


Altın Renkli Köstebek; Altın renkli köstebekler, kum tepelerinde yaşamalarına rağmen çok nadir olarak görülürler. Yalnızca bazı geceler termit avlamak için dışarı çıkarak kendilerini tehlikeye atarlar.Bu köstebek türünün kumlarla uyumlu olan ve saklanmalarını kolaylaştıran altın sarısı ve gri tonlarında parlak tüyleri vardır.


Çölde Yaşayan HayvanlarDeve; Develeri özel birer canlı yapan özellikleri, en ağır şartlardan bile etkilenmeyen vücut yapılarıdır. Sırtlarında yüzlerce kg ağırlık taşıyarak, açlık ve susuzluğa dayanıp günlerce yol katedebilirler.Develerin bütün vücudunu kaplayan sık tüyler, çölün yakıcı güneşinin derilerine ulaşmasına engel olur. Bu tüyler, aynı zamanda soğukta da hayvanın vücudunun ısınmasını sağlar.

Çölde Yaşayan Hayvanlar

Fennec Tilkisi; Çölde yaşayan canlılardan biri olan krem renkli fennec tilkileri, Afrika ve Arabistan'ın kumlu çöllerinde yaşarlar.Tilki ailesinin en küçük bireyleri olan bu canlılar, çok büyük kulaklara sahiptirler.Fennec tilkileri, böcek, kertenkele ve küçük kemirgenleri avlamak için gece olmasını beklerler. Çöl sıcaklarının hakim olduğu gündüz saatleri boyunca da kumda kazdıkları çukurlarda saklanırlar.


Çölde Yaşayan Hayvanlar

Addax Antilopları;Bir tür antilop olan Addaxlar, Sahara Çölü'nde yaşamaktadırlar. Soluk kum rengindeki bu hayvanlar, hızlı koşamamalarına rağmen, sağlam ve güçlü tırnakları sayesinde kumda kolaylıkla hareket edebilirler.Ayrıca Bu canlılar, çöl ortamında uzak mesafelerdeki besinleri bulma konusunda mucizevi bir yeteneğe sahiptirler.


Çölde Yaşayan Hayvanlar

Darkling Böcekleri;Bu böcek türü, deniz kenarında yer alan Namib Çölü'nde yaşamaktadır.Kabuklarının üzerinde su kaybetmelerini engelleyen özel bir su geçirmez katman bulunan bu böcekler, aynı zamanda uzun bacaklara sahiptirler. Bu uzun bacakları sayesinde gövdelerinin kızgın kumlara değmesini engellemiş olurlar. Ayrıca çölün en kızgın kısımlarında soluk bir renge bürünerek, yakıcı güneş ışınlarının etkisini azaltırlar.


İsim:  Colde yasayan hayvanlar 5.jpg
Görüntüleme: 36656
Büyüklük:  13,0 KB (Kilobyte)

Devekuşu;Sonsuz ilim sahibi Rabbimiz'in çöl koşullarına uyumlu olarak yarattığı bir diğer canlı türü olan devekuşu, dünyadaki en iri kuş cinsidir. Boyları 2,75 m.'ye kadar ulaşabilmektedir. Uçamamalarına rağmen çok güçlü olan bacakları sayesinde hızları saatte 65 km/s.'yi bulur. Tehlike anında ise hızları 90 km/s.'ye kadar çıkabilmektedir.


Çölde Yaşayan Hayvanlar

Oryx Antilopları;Addaxlar gibi bir tür antilop olan Oryxler, Afrika'da yaşamaktadırlar. Bu canlılar, bir metreden daha fazla bir uzunluğa sahip olabilen etkileyici boynuzları sayesinde kendilerini korurlar.