Siyah Alaca (Holstein) sığır ırkı, dünyada yayılımı en geniş olan, süt ve et verimi amacıyla yetiştirilen bir kültür ırkıdır. Anavatanı Hollanda'nın Frizya bölgesidir. Bu ırkın yeryüzündeki mevcudu 100 milyondan fazladır. Sütçü ırkların en iri yapılısı olan Siyah Alaca, bazı Avrupa ülkelerinde et üretimi amacıyla da kullanılmaktadır (Akman 1998). Türkiye'de sistemli Siyah Alaca ırkı yetiştiriciliği 1958 yılında başlamıştır. O yıl Amerika'dan 30 dişi ve 17 erkek Siyah Alaca dana getirerek Karacabey harasında Siyah Alaca sürüsü kurulmuştur. Bunlardan 11 boğa İstanbul, İzmir, Düzce ve Lalahan suni tohumlama istasyonlarına gönderilerek o yörelerdeki hayvanların melezlenmesine geçilmiştir. Böylece Marmara ve Ege bölgesi bu ırkın ilk yayılma alanı olarak seçilmiştir.


Sonraları Akdeniz bölgesinde Siyah Alaca yetiştirme alanına katılmıştır. Amerika'da 1958 yılında yapılan ithalleri, daha sonraki yıllarda Hollanda ve Almanya'dan yapılan ithaller izlemiştir. Bu ithallerin bir bölümü de özel çiftliklere yapılmış ve yapılmaktadır. Son yıllarda dünya bankası hayvancılığı geliştirme projeleri kontrolünde getirilen Siyah Alacalar da özel yetiştiricilere dağıtılmakta ve kontrolü yapılmaktadır. Genellikle yetiştiriciler Siyah Alaca ırkına sempati duymakta ve bu hayvanlara sahip olma isteği göstermektedirler. Nitekim batı Anadolu'nun çoğu yörelerinde saf ya da melez Siyah Alacalara rastlanılması bu isteği doğrulamaktadır. Halen bu ırkın 600 bini saf olmak üzere saf ve melezlerin sayısı, çeşitli yaşlarda 3.1 milyon civarındadır.


Siyah-Alaca olarak bilinen bu hayvanların dişilerinin ağırlıkları ortalama 750-800Kg olarak kayda geçer ve erkeklerinin ağırlıkları ortalama 1000Kg'dır. Dişileri laktasyonda 7-11 ton süt verir sütlerindeki yağ oranı ortalama %4-5 protein oranı ise %3.2 civarındadır. Yavru doğum ağırlıkları 25-27Kg arası değişmektedir. Tohum kullanılarak melezleme çalışmalarında dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi de kullanılacak dişi hayvanın HOLSTEİN ırkı tohumundan meydana gelecek yavrunun taşınabilmesi olacaktır yani iri bir ırk olan HOLSTEİN (Siyah-Alaca) in yavrularını taşıyabilecek dişiler kullanılmalıdır aksi takdirde düşükler ölü doğumlar hatta yavru ile birlikte dişi kaybına neden olabilir.


130 - Siyah Alaca (Holstein)