Deniz İnekleri ( Denizineği Nedir? ) - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Deniz İnekleri ( Denizineği Nedir? )

 1. Deniz inekleri (Sirenia) sadece suda yaşayabilen ve günümüzde 4 türü kalmış olan, otobur bir memeli takımı. Bu takım Afrotheria üst takımına aitdir; bugün yaşayan hayvanların arasında en yakın akrabaları Fillerdir.


  Balinalar ve Yüzgeçayaklılardan sonra Deniz inekleri üçüncü büyük deniz memelisi grubudur. Yüzgeçayaklılarda olduğu gibi karada hareket etmeye uygun bir yapıya sahib değillerdir ve Balinalar gibi fazla açıklarada yüzmez, daima kara yakınlarında veya ırmak gibi tatlı sularda kalırlar.

  Deniz İnekleri ( Deniz İneği Nedir? )

  Özellikleri

  Deniz inekleri iri yapılı, silindirik (torpido şeklinde) bir vucuda sahibtir. Bugün yaşayan türlerin vucut ölçüleri 2,50 m büyüklüğe ve 250 - 1500 kg ağırlığa ulaşır. 18. yüzyılda henüz keşif edilmesinden 27 yıl sonra insanlar tarafından soyu tüketilen Steller denizineği (Hydrodamalis gigas) hatta 7,5 m büyüklüğe ulaşıyordu.

  Ön ayakları birer yüzgeç şeklini almış, arka ayakları ise birleşip daha büyük, yassı bir yüzgeç olmuştur. Bu arka yüzgecin şekli Manatigiller ile Dugonggilleri birbirlerinden farklı kılan en mühim özellikleri taşımaktadır. Dugongların kuyruğu hilal şeklinde iken Manatilerin kuyruğu yuvarlak veya kürek şeklindedir.

  Yayılım


  Bugün yaşayan deniz ineği türlerinin yaşam alanları birbirinden kopuktur. Hiçbiryerde iki farklı tür bir arada bulunmaz. Gugonggiller familyasının tek temsilcisi Dugong (Dugong dugon) sadece Hint okyanusunda ve Kızıl denizde yaşar. Manatigiller türlerinden Karibik manatisi (Trichechus manatus) Mexiko golfu, özellikle Florida kıyıları ve ABD'nin diğer güneydoğu ve kuzeydoğu kıyılarında, Amazonas manatisi (Trichechus inunguis) Güney Amerika'nın Amazonas bölgesinde ve Afrika manatisi (Trichechus senegalensis) Niger ırmak sisteminde ve Batı Afrika'nın Senegal ile kuzey Angola arasında kalan bazı diğer ırmaklar yaşar.

  Bugün yaşayan türlere daima tropik iklimde rastlanırken soyu tükenmiş olan Steller denizineği Kuzey kutbuna yakın Bering denizinde yaşamaktaydı.

  Deniz İnekleri ( Deniz İneği Nedir? )

  Yaşam şekli

  Deniz ineklerinin yaşam şekilleri ve davranışları hakkında yeterince bilgi yoktur. Normalde yanlız veya küçük bir aile içinde yaşarlar. Nadir olarak yüzlerce Deniz ineğinin toplandığı da görülür. Yaklaşık iki yıl süren Anne-çocuk ilişkisi dışında hiçbir sosyal bağ yoktur. Deniz inekleri gece veya gündüz aktif olabilirler. Aralarında anlaşmaları ses yoluyla gerçekleşir.

  Deniz inekleri daima yavaş yüzerek ve kendilerini akıntıya burakarak hareket eder, her bir ila beş dakika arası hava almak için su yüzüne çıkarlar. 20 dakikaya kadar kesintisiz dalabilirler.

  İnsanların dışında Deniz ineklerinin pek fazla düşmanları yoktur. Denizde Köpekbalıkları ve Orka, ırmaklarda ise timsah ve Güney Amerika'da Jaguar tek düşmanlarıdır.

  Beslenme

  Deniz inekleri otoburdur; deniz otu, yosun, diğer su bitkileri ve bazı suyun üstüne sarkan ağaç yaprakları ile beslenirler.

  Manatilerin bir günde 90 kg bitkisel gıdaya ihtiyacı vardır ve bu yüzden günün 6 - 8 saatini yiyerek geçirir. Manatiler neredeyse sırf su yüzünde bulunan bitkiler ile beslenirken Dugonglar sadece suyun dibinde bulunan bitkiler ile beslenir.

  Nekadar oranda hayvansal gıda tükettikleri bilinmemektedir. Bitkisel gıda yerken istemiyerek arasında bulunan küçük hayvanları yutar ve böylece protein ihtiyacını da giderir. Bazı rivayetlere göre tutsak tutulan bireyler severek balık yemiştir. Hatta Jamaika'da balık ağlarına yaklaşıp içinden balık çıkardıkları anlatılır.

  Üreme


  Deniz ineklerinde ne belli bir çiftleşme zamanı ne de belli bir çiftleşme davranışı vardır. Dişi bir yıl içinde çok kez birden fazla erkek hayvan ile çiftleşir. Çiftleşme esnasında erkekler arasında herhangi bir rekabet de olmaz. 12 - 14 ay süren bir gebelikten sonra yavru suyun içinde doğar ve hemen su yüzüne çıkar. Doğduğu anda 10 - 30 kg ağırlığında olur. İlk 18 ay anne sütü ile beslenir ve sonra da yine bir kaç ay annesinin yakınında kalır. 6 - 10 yıl arasında ergenleşir. Manatiler yaklaşık 40 yıl Dugonglar ise 60 yıl kadar yaşar.

  Sınıflandırma

  Deniz ineklerinin ve Hortumluların eskiden karada yaşamış olan ortak bir ataları vardır. Bundan dolayı Hortumluların kardeş taksonunu oluştururlar. Birçok ortak özelliklerinden birisi de terlememeleridir.

  Memeliler arasında dış sınıflandırmaları şu şekilde yapılır

  Paenungulata
  Kır sıçanımsılar (Hyracoidea)
  Tethytheria
  Hortumlular (Proboscidea)
  Deniz inekleri (Sirenia)


  Deniz inekleri iki familyaya bölünür

  * Dugonggiller (Dugongidae): Bugün yaşayan tek temsilcisi Dugong'dur (Dugong dugon). 250 yıl önceye kadar yaşamış olan diğer bir üyesi Steller denizineği (Hydrodamalis gigas) idi.

  * Manatigiller (Trichechidae)
  , üç türden oluşmaktadır Karibik manatisi (Trichechus manatus), Amazonas manatisi (Trichechus inunguis) ve Afrika manatisi (Trichechus senegalensis). Brasilya'nın Rio Aripuanã ırmağının kollarında diğer bir türe rastlanıldığı söylenmektedir. Bu cüce denizineği sadece 1,30 m büyüklüğünde olduğu söylenir. Ancak bu henüz bilimsel olarak kanıtlanmış ve kabul edilmiş değildir.

   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2013-08-21 #2
  Deniz İneği

  Açıklama


  Sirenians büyük su uyarlamalar var: ön ayakları direksiyon için kullanılan kollarına değiştirdiyseniz, kuyruk tahrik için kullanılan bir raket içine değiştirdi ve arka ayaklarında (bacak) ama iki küçük kalıntısı kemik kas derin yüzen. Bu yağ görünür, ama, fuziform hidrodinamik ve son derece kaslı. Onların kafatasları yüksek suyun yüzeyinde hava nefes almak için değiştirilmiş ve dişlenme büyük ölçüde azalır.

  Manatees ve dugong hem de iskelet kemikleri kendi balina yağı kaldırma kuvveti nötralize etmek için yardımcı olur, çok yoğun. Manatee ön dişler yıpratmak gibi yeni diş üretmek için neredeyse sınırsız yetenek gibi görünüyor. Onlar filler benzer onların ön ayakları altında bulunan sadece iki meme, var. Filler Sirenians en yakın yaşayan akrabaları olduğu düşünülmektedir.

  Sirenians akciğerleri unlobed edilmektedir. Sirenians olarak, akciğer ve diyafram omurga, tüm uzatmak. Bu uyarlamalar Sirenians kendi kaldırma kuvveti kontrol ve suda kendi yatay konumunu korumak yardımcı olur.

  Yaşam Sirenians 2.5 ila 4.0 metre uzunluğunda büyümek ve 1.500 kg kadar ağır olabilir. Hydrodamalis gigas, Steller deniz inek, 8 m uzunlukta ulaşabilir.

  Üç ineği tür (aile Trichechidae) ve dugong (aile Dugongidae) tehlike altındaki türler. Dört habitat kaybı ve insan nüfus artışı ve kıyı gelişimi ile ilgili diğer olumsuz etkilerden yok açıktır. 1.786 yılından beri nesli tükenmiş Steller deniz inek,, insanlar tarafından yok içine huzursuz oldu. Manatees ve dugongs otobur olarak sınıflandırılan sadece deniz memelileri vardır. Diğer deniz memelileri (yunuslar, balinalar, foklar, deniz aslanları, deniz su samuru ve mors) farklı olarak, Sirenians öncelikle deniz otları ve diğer suda yaşayan bitki örtüsü yemek, ve son derece düşük metabolizma ve özellikle soğuk su için kötü hoşgörü var. Sirenians ölü hayvanlar (deniz martı) yeme gözlenmiştir, ancak diyetler öncelikle bitki örtüsü oluşur. Yunuslar ve balinalar, iguanaların ve dugongs gibi doğum için su bile asla terk tamamen su memelileri vardır. Bu hayvanlar su yolları bitişik evlerinden çim kupürleri yeme gözlenmiştir, ancak bu nadir bir durum içinde, semendergillerden hayvan sadece üst kısmı sudan kaldırılır. Bu faktörlerin kombinasyonu Sirenians sıcak, sığ, kıyı suları, nehir ağızlarında ve deniz çayırı ya da diğer bitki örtüsü büyük miktarda destek sağlıklı ekosistemler ile nehir ile sınırlıdır anlamına gelir.

  Trichechidae türleri kendi kafatası ve kuyrukları şeklinde Dugongidae farklıdır.
  Okunma: 3407 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: 5/5 - 1