Avrupa Yaz Saati (İngilizce: European Summer Time, EST), enerji tasarrufu sağlamak amacıyla, Mart ayının son Pazar günü başlayıp, Ekim ayının son Pazar günü biten bir uygulamadır.


Mart ayının son Pazar günü 01:00:00 UTC'de (eşgüdümlü evrensel zaman), saatlerin bir saat ileri alınmasıyla başlatılır ve Ekim ayının son Pazar günü saat 02:00:00 UTC'de, saatlerin bir saat geri alınmasıyla sona erer. Saat değişiklikleri eşgüdümlü evrensel zamana (UTC) göre yapıldığından değişiklikler yerel saatlere göre farklı zamanlara denk gelmektedir. (Türkiye için 03:00:00 yerel saatte bir saat ileri ve 04:00:00 yerel saatte bir saat geri.)


Başlangıç ve bitim tarihlerinde Avrupa ülkeleriyle birlikte hareket edilen uygulama, çalışma saatlerinin günün güneşli bölümüne alınması ve gün ışığından daha fazla yararlanılması ve elektrik enerjisinin aydınlatmada kullanılan bölümünden tasarruf sağlanmasını amaçlamaktadır.

Yaz saati uygulamasıyla, akşam saatlerinde en yüksek değerine ulaşan enerji talebinin azaltılması da hedeflenir.

16 - Avrupa Yaz Saati

mavi: Batı Avrupa Zaman Dilimi / (yazın) (UTC / UTC+1).
kırmızı: Orta Avrupa Zaman Dilimi / (yazın) (UTC+1 / UTC+2).
haki: Doğu Avrupa Zaman Dilimi / (yazın) (UTC+2 / UTC+3).
yeşil: Moskova Zaman Dilimi / (yazın) (UTC+3 / UTC+4).
Açık renkle gösterilen ülkeler yaz saati uygulamıyor.


Türkiye'de yaz saati uygulaması

Türkiye'de 697 sayılı Günün Yirmi Dört Saate Taksimine Dair Kanun'un 2. maddesi uyarınca "Ayrıca başlangıç ve bitiş tarihleri belirtilmek ve bir saati aşmamak şartıyla yaz saati uygulamaya Bakanlar Kurulu yetkilidir."
Aşağıdaki tabloda, Türkiye'deki yaz saati uygulaması tarihleri ve yaz saati uygulaması sonucunda elde edilen enerji tasarrufu miktarları yer almaktadır.