Çin'in resmi olarak ilan edilmiş milli bir çiçeği yok ama ‘peony ağacı' Çin'in en çok sevilen en ünlü çiçeği olarak değerlendirilebilir. Peony ağacı/çiçeği(Çincesi ‘mudan') 1994'te Çin'de yapılan oylama sonucu en çok oyu alarak Çin'in milli çiçeği olarak kabul edilmiştir.


Her sene ilkbaharda (Nisan 15-25) Henan eyaletinin Luoyang şehrinde 10 gün süren Peony festivali ve sergisi düzenlenmektedir. Luoyang'da yetiştirilen 600 çeşit Peony'nin yanı sıra denizaşırı bölgelerden gelen peony çeşitleri de sergilenmektedir. Bunun yanı sıra Çin'deki çoğu şehirde peonynin de sergilendiği birçok festival düzenlenmektedir.


Ayıgülü: Düğünçiçeğigiller familyasından; otsu veya gövdesi odunlaşmış çok yıllık bir bitki cinsidir. Birçok çeşidi vardır. Tıbbi şakayık; Mayıs-Haziran aylarında pembe veya kırmızı renkli çiçekler açan 70 cm kadar boyunda çok yıllık otsu bir bitkidir. Yaprakları derin parçalıdır. Kökünde; uçucu yağ nişasta şekerler peanol ve peregrinin adlı bir alkoloid vardır. Ev ilaçlarında kökleri kullanılır.


Kullanıldığı yerler:

Boğmaca ve öksürükte şikayetleri giderir. Sara da faydalıdır. Sinirleri yatıştırır. Nikris ve kramplarda da faydalıdır

186 - Çin Milli Çiçeği - Peony