Pierre-Gilles de Gennes Kimdir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Pierre-Gilles de Gennes Kimdir?

 1. Doğum: 24 Ekim 1932, Paris, Fransa
  Ölüm: 18 Mayıs 2007, Orsay, Fransa
  Milliyeti: Fransız
  Dalı: Fizik
  Çalıştığı yerler: ESPCI, Collège de France, Orsay Üniversitesi
  Alma Mater: École Normale Supérieure

  254 - Pierre-Gilles de Gennes Kimdir?

  Aldığı ödüller:


  1991 Nobel Fizik Ödülü
  Lorentz Madalyası 1990
  Wolf Ödülü 1990

  Pierre-Gilles de Gennes (24 Ekim 1932, Paris 18 Mayıs 2007, Orsay), Nobel ödülü kazananlar listesi'ne 1991'de giren Fransız fizikçidir.

  Biyografi
  Paris'te doğdu. Babası doktor, annesi ise hemşiredir. Dokuz yaşında iken babasını kaybetti ve annesi on bir yaşına kadar evde eğitim almasını uygun gördü. Daha sonra, Gennes École Normale Supérieurea devam etti. Écoleü 1955'de bıraktıktan sonra, Commissariat à l'Énergie Atomique'in Saclay Merkezi'nin, A. Abragam ve J. Friedel'in tavsiyeleriyle, araştırma mühendislerinden biri oldu, çoğunlukla nötron yayılması ve manyetizma alanlarında çalışıyordu. Doktora tezini 1957'de savundu.

  1959'da Kaliforniya Üniversitesi'nde, Berkeley'de C. Kittel ile birlikte postdoktora misafiriydi ve daha sonra 27 ayını Fransız donanmasında geçirdi. 1961'de Orsay Üniversitesi'nde yardımcı doçent oldu ve yakın zamanda Orsay süperiletkenler grubunu kurdu. 1968'de, sıvı kristaller üzerinde çalışmaya başladı.

  Kariyeri
  1971'de Collège de France'da profesör oldu ve (Saclay ve Collège de France'ın birlikte bir hareketi olan) polimer fiziğindeki STRASCOL'da çalıştı. 1980'den sonra yüzeyler arası sorunlarla (ıslanma ve adezyon'un dinamiği) ilgilendi.

  1989'da Lorentz madalyasını ve Wolf ödülünü aldı. 1991'de Fizikte Nobel ödülünü aldı. Daha sonra École Supérieure de Physique et de Chimie Industrielles de la Ville de Paris (ESPCI)'nın direktörü oldu ve bu makamında 1976'dan 2002'deki emekliliğine kadar kaldı.

  P.G. de Gennes ayrıca Fransız ve İngiliz Fiziki Topluluğundan Holweck Ödülünü; Fransız Bilim Akademisinden Ampere Ödülünü; Fransız CNRSden altın madalya; İtalyan Akademisinden Matteuci Madalyası; İsrailâââden Harvey Ödülünü; APS ve ACSden polimer ödüllerini kazanmıştır.

  Nobel ödülü fizikçiye, "basit sistemlerin düzen fenomenindeki çalışmalardaki gelişmelerin, maddenin daha karmaşık sistemleri için, özellikle likit kristaller ve polimerler için, genelleştirilebileceği keşfi dolayısıyla" verilmiştir.

  Son zamanlarında, tanecikli malzemeler ve hafıza objelerinin beyindeki doğası ile ilgili çalışmalar yapmıştır.


  Güncelleme : 2017-05-21
  Okunma: 1175 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -