Percy Williams Bridgman
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Percy Williams Bridgman (21 Nisan 1882 - 20 Ağustos 1961) ABD'li fizikçi.
255 - Percy Williams Bridgman (Percy Williams Bridgman Hakkında)

Amerikalı fizikçi Bridgman 1882 yılında Cambridge Massachusetts' de doğdu; 1961 yılında Randolph New Hampshire'de öldü.
1900 yılında Harvard Üniversitesi'ne giren Bridgman yıllarca fizik dalında eğitim görmüş ve doktorasını tamamlamıştır. 1910 yılından itibaren, emekliliğine kadar, Harvard'da ders vermiştir. 1919 yılında profesör olmuştur. 1905 yılında yüksek basınç altındaki maddenin özelliklerini araştırmaya başlayan Bridgman bu alanda çok önemli başarılara imza atmıştır. Bunlara ek olarak birçok kere elmas sentezlemeyi denemiş fakat başarısız olmuştur.

Mezun olduğu Harvard Üniversitesi'nde 1926'da matematik ve fizik profesörlüğüne getirildi. Yüz binlerce atmosfere ulaşabilen yüksek basınçlar elde etmeğe çalıştı ve bunların etkisi altındaki maddenin özelliklerini inceledi. Böylece 1914 yılında sudan daha yoğun sayısız buz çeşitleri ve 12000 atmosferde değişmeyen siyah fosforu buldu. Aynı zamanda ****llerin ısı ve elektrik iletkenlerini inceledi ve basınca göre değişkenliklerini gösterdi; bundan başka billûrların niteliklerini de inceledi. Bağlılık ve kuvanta teorilerinin fizik teorileri üzerindeki etkilerini araştırdı. 1946 yılında yüksek basınçları konu alan araştırmaları hasebiyle Nobel Fizik Ödülü'ne lâyık görülmüştür. Ayrıca bilimsel yöntem ve bilim felsefesinin diğer yönleri üzerine de birçok eser vermiştir.

Bridgman 1961 yılında, ****statik kanserle bir süre boğuştuktan sonra, intihar etmiştir.
"Toplumun, birisinin bu şeyi kendi kendisine (kendi başına) yapmasına sebep olması nazikçe (bir davranış) değil. Büyük ihtimalle bu, bunu kendi kendime yapabileceğim, son gün."
Bridgman'ın intiharı ve intihar mektubunda bulunan bu sözü yardımlı intihar tartışmasındaki her iki taraf tarafından da birçok kez alıntılanmıştır.