Kolbastı Nedir? - Kolbastı Nasıl Oynanır? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Kolbastı Nedir? - Kolbastı Nasıl Oynanır?

 1. Kolbastı ya da Hoptek, Trabzon il merkezinde oynanılan bir halk dansının adıdır. Sözlü geleneğe göre 1930'lu yıllarda Faroz'lu Balıkçıların av sonrası bir araya gelip eğlence düzenlemeleri ile popülerlik kazanmış bu yüzden "Faroz Oyunu" olarak ta adlandırılmıştır. Kolbastı da, yöreye uygun kürek çekme, yüzme, ağ atma, olta atma, ağ çekme, balık tutma gibi yerli insanların uğraşlarını simgeleyen hareketleri vardır. Ama son yıllarda oyunun popülerlik kazanmasıyla daha da hareketli bir hal almıştır. Özellikle Avrupalı Türkler bu oyuna yeni hareketler ekleyerek geliştirmişlerdir.


  İsim: kolbasti.jpg
Görüntüleme: 4491
Büyüklük: 21,3 KB (Kilobyte)

  Bu tür etkileşimler mümkün müdür?

  Tabi ki Rize, Kars ve Artvin'de oynanılan Çarişka diye bir halk dansı var mesela Çar oyunu demektir bir Rus halk dansıdır.

  Sonuç olarak Kolbastı ya da Hoptek asırlardır oynanılan geleneksel Trabzon yöresi oyunlarından birisi değildir öylke olsaydı "horon" adı ile etiketlenmmesi kaçılımazdı. 20. yüzyılda kanımca Anadoluya özegü kol havalarının yanısıra yabancı etkilerinde dahil edilmesiyle kurgulanmış modern bir kol havası son birkaç yıldır ise KTÜ'lü genç öğrencilerin break dance havasında, sanki bir alt kültürün -varoş yaşamının parçasıymış sundukları sahne sanatıdır. KTÜ lülerin meşhur ettikleri bu dans bu haliyle artık Farozlu balıkçıların ya da artık köklerine kim sahip çıkıyorsa onların halk kültürünün bir ögesi olmaktan ziyada gösteri sanatları arasında değerlendirilmelidir. Patent meselesi de bu bağlamda değerlendirilmelidir.


  Oyunun ilk defa görüldüğü yer Trabzon'un Faroz mevkidir. Burası'Nın iki özelliği vardır. Balıkçılık ve denizcilik açısından çok eski bir tarihe Karadeniz'in karşı kıyıları ile kültürel alışverişe de sahiptir. Trabzon yerlileri buranın halkının bugün Ukrayna'ya ait olan Kırım'dan geldiğine inanırlar. En azından balıkçılık, ticaret ve çalışmak amacıyla bu bölgedekilerin Karadeniz'İn karşı kıyılarına gittiklerini biliyoruz. Romenlerin milli yemeği "mamalika" (mısır lapası) bu denizciler tarafımızdan mutfak kültürümze girmiştir.(Romenlere komşuları Bulgarca mamligari "mamlikacı" derler)


  Farozlu balıkçıların 20. yüzyılın ilk çeyreğinden beri oynadıkları bilinen bu oyunun adı kol havası değil "hoptek"tir. kaynağını bilmiyorum ama Ukraynalıalrın daha çok bahar şenliklerinde oynadığı 2/4 lük milli halk dansı Hopak'ın (Slav dillerinde hoptek "olduğu yerde zıplamak") hızlı ve estetikten yoksun bir varyasyonu olarak bize özgü ezgiler (kol havası ezgileri doğal oalrak) eşliğinde oynanıldığını sanıyorum. Hopak müziği ve dansları besteci İgor Starvinski'Nin eserlerinde de kullanılmıştır.
   Konuyu Beğendin mi?
  Güncelleme : 2017-05-25
 2. 2009-08-20 #2
  Kolbastı Hoptek Faroz Oyunu
  Otantik adı "Trabzon Kolbastısı" olan ve günümüzde "hoptek" ya da "faroz oyunu" olarak bilinen, kimilerine göre de "Serseri oyunu" iddiası ile yakıştırma yapılan bu oyun geleneğimiz nereden gelmektedir?

  Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Beden eğitimi ve Spor Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ergin Ersen, 1.Karadeniz Oyunlarının bu oyunla açılışını yapmak üzere görev alıp yoğun bir çalışma temposunda bulundular ve akabinde, Trabzon'un kendine özgü bu oyununu bir koreografi ile kız ve erkek öğrencilerden oluşan 200 kişilik bir genç gurupla modernize edilmiş bir tarzda oyunu sergilediler.

  Tarihçesi:
  Başkan Ersen, konu ile ilgili çeşitli basın bültenlerine de "Trabzon Kolbastısı oyun tarihi 68 yıl önceye dayanır. Trabzon'da 68 yıl önce kaçak sigara, içki içilen ve satılan yerlere kolluk kuvvetleri tarafından baskınlar düzenlenirdi. Kaçak sigara, alkol içenlere ceza verilir ve böylesi durumlarda da kolcular bazı baskınlar yapardı. Özellikle Faroz Mahallesi'nde bir araya gelen insanlar, kolcular geldikleri zaman ayağa kalkar ve bir oyun oynamaya başlarlardı. Bu oyun o dönemlerden kaldı. Kolbastı Trabzon'un Faroz sahillerinde başladı, mahalle düğünlerinde yeşerdi. 1980'lerden sonra Trabzon geneline yayılmıştır. Trabzonspor'un oynadığı maçların devre aralarında ve devrenin başlangıcında marka haline geldi. Ondan sonrada hızla yayılmaya başladı." Diyerek oyunun tarihsel sürecini kendilerince dile getirdiler.

  2/4 ritminde oynanılan oyun kimilerine göre bir Ukrayna Halk Oyunu olan Hopak ile ilişkilidir.

  Oyun Figürleri ve oynanışı:
  Oyun komik bir oyundur. Bir çok figuru vardır. şu anki konumuna asılnda 1985 lerden sonra gelmiştir. Gençler mahalle aralarında darbuka ile oynarlar.
  Normalde gençler yere çömelerek bir halka oluşturacak şekilde oturur. Ve 2 şer kişi karşılıklı olarak oynar. Her 2'li grup bir figüru oynayıp, yerine geçerken yerine yenileri kalkar.

  Sağ ve Sol olmak üzere her iki kol başın hizasından biraz yukarı doğru havaya kaldırılır. Göğüs biraz içeri doğru, sırt hafifçe eğik bir hal alır. Her iki ayak birbirinden ayrık halde (normal bir adım mesafesi kadar) Omuzlar müzik ritmine uygun olarak aşağı, yukarı titretilerek sallandırılır. Bazen sağ, bazen sol ayak üstünde yan yana birkaç adım sekerek gidip gelinir. Burada vücut dilini de konuştururcasına Karadeniz dalgası gibi belden yukarısı bir öne, bir arkaya doğru göğüs yalpalandırılır.

  Oyunda bir çok figur vardır. Ağ atma/çekme, Olta atma, balık çekme, tokatlama, kalp masajı yapma, vazgeçilmez Türk figüru kılıç-kalkan, kürek çekme v.s. Youtube den kolbastı videolarına bakarken gördüm ki avrupadaki gençler break dance, rep figurlerini de bu oyuna eklemeye başlanmış.

  425 - Kolbastı Nedir? - Kolbastı Nasıl Oynanır?

  Bu kadarını anlatabilirim. Gerisi sizin kıvraklığınıza figürlerinize bağlıdır. Bol bol videoları seyredin, düğünlere gidin ve asla utanmayın.Rahat olduğunuz zaman içinizden geldiği gibi doğaçlama figürlerle bakarsınız kendizin yeni kolbastı figürleri de üretebilirsiniz

  426 - Kolbastı Nedir? - Kolbastı Nasıl Oynanır?

  İlginçtir, Trabzon'lu gençlerin %40-50'si bu oyunu ve horonu iyi biliyor olmasına rağmen, gurbetçi gençlerimizin %80 biliyordur, kolbastıyı, horonu, hopteki..

  Oyunun Müzikleri:
  Bildiğiniz üzre Giresun'un Dere Boyu Kavaklar adlı türküsü bilinir Kolbastı müziği olarak fakat aslında orjinali bu değildir.
  Bu oyun havasının mimarı şu an Trabzon'un yerel kanallarından biri olan Trabzon TV'de her cumartesi akşamı canlı yayında isteklerle Trabzon seyircisi ile buluşan ses ve saz (bağlama) sanatçısı sevgili ağabeyimiz İsmail Yazıcıoğlu'dur. 1974 yılında İstanbul da Unkapanında plakçılarda Ermeni asıllı Türkotür plak yapımcısı Ermeni asıllı Şoriz bey tarafından ilk 45'lik plak olarak piyasaya çıkmıştır. Plağın her iki tarafında yer alan "Kolbastı"nın A yüzü sözlü, diğer B yüzü ise, elektro bağlama ile enstrümantal olarak yer almıştı. Hatırlayabildiğim kadarıyla sözleri de;

  Oynayın dostlar oynayın,
  Öyle sessiz durmayın
  Bugün düğünümüz var,
  El vurun, gülün oynayın
  Karadeniz'in suları
  Döver durur kıyıları
  Horondur hep oyunları
  Benim güzel Trabzon'um…

  Birileri çıkmış Erzurum'un barı, İzmir' in zeybeği Trabzon' un da kolbastısı var diyor. Böyle birşey anlattığım gibi yok! Atalarımızdan kalmış bir oyun değildir bu. Kaldı ki çıkışı 60 olsada bu hali alışı 15-20 senelik bir oyundur...

  Bu nedenle çoğu Trabzonlu Kolbastının gerçek Trabzon oyunu olan Horonun önüne geçmesinden rahatsız...  Not: Yazı bir çok yazıdan derlenmiştir.
 3. 2012-07-30 #3
  Harika süper

  Okunma: 9585 - Yorum: 2 - Amp
Kullanıcı Oylaması: 3.5/5 - 2