Apak'tan sonra Kıvılcım' da bıraktı!

Milli çekiççi Kıvılcım Kaya'nın antrenörü Artun Talay, sporcusunun artık kendisinden ayrılma vaktinin geldiğini söyledi..

97 - Apak'tan Sonra Kıvılcım'da Bıraktı!17 Ağustos 2009
547 - Apak'tan Sonra Kıvılcım'da Bıraktı!
Talay yaptığı açıklamada, 4 yıl önce tıpkı milli çekiççi Eşref Apak'ta olduğu gibi Kıvılcım'ın da kendisinden ayrılma vaktinin geldiğini belirterek, ''Kıvılcım ile uzun zamandır beraber çalışıyoruz. Onu belli bir noktaya getirdim, ancak artık benden daha iyi bir antrenörle çalışması gerekiyor'' dedi.

Dünyada ''kendisinden daha iyi durumda'' olan 4 antrenör bulunduğunu savunan Talay, ''Eşref için de zamanında aynı isimleri yetkili kişilere iletmiştim, ancak kullanılmadı ve Eşref maalesef yanlış uygulamaların kurbanı oldu. Şimdi de Kıvılcım için aynı şeyleri söylüyorum. Bu sefer geç kalınmasın'' diye konuştu.

Atletizm Federasyonu ile bağlantı kurarak gerekli açıklamaları yazılı olarak ilettiğini kaydeden Talay, şöyle devam etti:
''2010'da Singapur'da Gençlik Olimpiyatlarının ilki yapılacak. Kıvılcım benimle devam ederse 65-66 metre arasında atarak 4, 5 veya 6. olabilir. Dünyanın en iyi 4 çekiç antrenörü Cedric, Litvinov, Bandarchuk ve Bakarinov'dan biriyle çalışması halinde ise 70 metre atarak altın madalya kazanır. Aynı şekilde 2012 Londra Olimpiyatları'na kadar benimle çalışırsa en fazla ilk 12'ye girerek finalist olur, ancak bu antrenörlerden biri gelirse 80 metre civarı atıp sadece altın madalya almakla kalmaz dünya rekorunun da sahibi olur.''

-''AYDA 10 BİN DOLAR YETER''-
Bu 4 antrenörden birinin ayda 10 bin dolara getirilebileceğini ifade eden Talay, bu rakamın dünya rekoru ve olimpiyat şampiyonluğu için ödenmesi zor bir rakam olmadığını kaydetti. Olimpiyatlarda alınan şampiyonlukların önemli olduğunu, ancak rekor kırmak kadar çok ses getirmeyeceğini dile getiren Talay, ''Altın madalya sadece ülkeyi ilgilendirir, ancak dünya rekoru tüm dünyanın dikkatini çeker. Rekorlar, spor, insanlık adına yapılan yeni bir katkıdır. Başarıyı tüm dünyayla paylaşmak demektir'' diye konuştu.

2012 Olimpiyatları'nda diğer atletizm branşları için de değerlendirmelerde bulunan Talay, milli ciritçi Fatih Avan'ın, Alman antrenör Wolfram Scholz ile Metin Altınışık ikilisiyle çalışması halinde 2012'de madalya şansı olacağını söyledi.

Disk atmada Ercüment Olgundeniz'in antrenörü Romen Theodor Agachi ile iletişime geçilerek olimpiyatlarda 68.50'nin üzerine nasıl çıkılabileceğinin araştırılması gerektiğini vurgulayan Talay, ''Ercüment 2 yıldır Theodor ile çalıyor, ancak bir patlama gerçekleştiremedi. Bunun nedeni araştırılmalı ve antrenörüne sorulmalı'' dedi.

Talay, Eşref Apak'ın da, Kıvılcım için getirilecek antrenörlerden biriyle çalışma imkanı bulabileceğini, böylece madalya şansının yükseleceğini kaydetti.