80 Ülkeden Küresel Isınmaya Karşı Çağrı - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

80 Ülkeden Küresel Isınmaya Karşı Çağrı

 1. Almanya'nın Bonn kentinde bir araya gelen yoksul ülkeler ve tüm Ada-Devletler, küresel ısınmanın güvenlikleri açısından tehlike oluşturduğunu belirttiler.

  Almanya'nın Bonn kentinde bir araya gelen yoksul ülkeler ve tüm Ada-Devletler, küresel ısınmanın güvenlikleri açısından tehlike oluşturduğunu belirterek uluslararası toplumu küresel ısınmaya karşı güçlü tedbirler alması için ikna etmeye çalıştı.

  Yoksul ülkeler ve tüm Ada-Devletlerden oluşan 80 ülke küresel ısınmanın 1,5 santigrat dereceye indirilmesine yönelik olarak Aralık ayında Kopenhag konferansında karar alınmasını istiyor. Az gelişmiş ülkeler grubunun başkanı, Lesotho ülkesinden Bruno Sekoli, "İklim değişiklikleri burada ve şimdiden kötülük yapıyor" dedi.

  Bonn'da BM himayesinde yapılan hazırlık zirvesi toplantısı çıkışında basın toplantısı düzenleyen Sekolli, "Açlık, hastalık, yoksulluk ve ekmek kazancının kaybı bizi tehdit ediyor" diye ekledi.

  Sekoli, "Bu sonuçlar siyasi ve sosyal dengeyi, bazı durumlarda ise deniz yakınındaki adaların varlığını dahi tehdit edebiliyor" şeklinde konuştu. Adalar, küresel ısınmayla gelen buzların erimesi ve deniz seviyesinin yükselmesi nedeniyle yutulmaktan endişe ediyor.
  Gelişmiş ülkeler, sanayileşme öncesi döneme kıyasla aşağı yukarı 2 selsiyus derece arttırılması konusunda anlaşmaya doğru gidiyor. Cıva şimdiden bu çağda 0,7 santigrat derece arttı.

  Küçük Adalar geçen yıl 1,5°C'yi hedef olarak belirledi. Az gelişmiş ülkeler de adaların aldığı karara katıldı. Ancak 1990'ların düzeyine ulaşmak için zengin ülkelerin CO2 emisyonlarını 2020 yılına kadar yüzde 45 azaltması gerekiyor. Şimdilik ortalama sera gazı indirimi yüzde 10 ila 16 olarak belirlendi.

  Küresel ısınma konusunda aynı hedefi olan iki grup ülke var şimdiden. Koyoto protokolünün bir devamının Kopenhag'da ortaya çıkması için 190'ı aşkın delegenin oy birliği ile kabul edilmesi gerekiyor.  Güncelleme : 2018-12-22
  Okunma: 1422 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -