Türkiye'de bir ilk...

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde idrar kaçıran çocukların tedavilerinin yapıldığı ''Enürezis Polikliniği'' açıldı.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Sema Akman, ''Türkiye'de ilk kez idrar kaçıran çocukların tedavi görebileceği bir poliklinik açıldığını'' söyledi.

İdrar kaçırma probleminin gece ya da gündüz yaşanabildiğini belirten Akman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, birçok hastalığın habercisi olabilecek sorun nedeniyle çocukların ve ailelerin genellikle doktora başvurmadığını vurguladı.

Akman, idrar kaçırma probleminin toplumda genellikle psikolojik algılandığına dikkati çekerek, ''Bu nedenle psikiyatriste gitme gibi yanlış bir eğilim olur. Oysa idrar kaçırma bir neden değil, sonuçtur. Basit psikolojik nedenlerle alt ıslatma problemi olması pek beklemediğimiz bir şeydir. İdrar kaçırma çoğu kez bir hastalığın habercisi olabilir'' dedi.

İdrar kaçırma sorununun genellikle mesanedeki çalışma bozukluğundan kaynaklandığını ifade eden Akman, şunları söyledi:

''Gündüz külotunu ıslatan çocuklarda altta yatan ciddi böbrek rahatsızlığı olabilir. Bu nedenle büyüdüğünde kendi kendine düzelir diye düşünmemek lazım. Küçük bir grup çocukta büyüdüğünde düzelebilir ama 'nasıl olsa büyüdüğünde düzelir' deyip o çocuğu tedavisiz bırakmak hem tıbbi olarak büyük hataya yol açabilir hem de sosyal ve psikolojik olarak o çocuk açısından sakıncalara neden olabilir. Neden bir çocuk 'büyüyünce geçer' diye 17-18 yaşına kadar hala altını ıslatmaya devam etsin? İdrar kaçırma tedavi edilmediğinde hastaların sosyal acı içinde kaldığı bir durum.''

-KİMLER BAŞVURSUN-

Doç. Dr. Akman, tam gün uzman doktorun görev yaptığı poliklinikte işeme testlerini yapabilecek hemşirelerin de bulunduğunu söyledi. Herkesin ailesinde bu sorunun yaşanabileceğine işaret eden Akman, ''Her 5 çocuktan biri idrar kaçırıyor. Bu oldukça yüksek bir rakam. Üstelik bu sorun sadece çocuklara ait değil. Yaş ilerlediğinde toplumun yüzde 1'inde çiş kaçırma problemi devam edebiliyor. Bu da çok daha büyük sosyal yıkımlara neden olabiliyor'' dedi.

İdrar kaçırma polikliniğini toplumda yaygın bir sorun olması nedeniyle çocukların uzman kişilerce tedavi edilebilmesi amacıyla kurduklarını vurgulayan Akman, erken müdahaleyle çok ileri sağlık problemlerinin önüne geçilebileceğini kaydetti.

Akman, gündüz idrar kaçıran 3 yaşını bitirmiş ve geceleri haftada birden fazla idrar kaçıran 6 yaşını bitirmiş çocukların polikliniğe getirilmesini istedi.

Çocukların 5 yaşına kadar fazla sıvı alımı nedeniyle zaman zaman geceleri idrar kaçırmalarının normal olduğunu ifade eden Akman, ''Çiş eğitiminin 2 yaşında verilmesi uygundur'' dedi.

-HANGİ HASTALIKLARIN HABERCİSİ-

Doç. Dr. Akman, idrar kaçırmanın böbrek ve idrar yolları hastalıklarının yanı sıra birçok hastalığın habercisi olabileceğini söyledi.

İdrar kaçırmanın şeker hastalığı, kalıtsal kansızlıklar, bazı hormon hastalıkları, sinir sistemini tutan hastalıklar, kalp hastalıkları, guatr ve yüksek tansiyon nedeniyle görülebileceğine işaret eden Akman, ''İdrar kaçırmanın birçok hastalıkla ilişkisi olabilir. O nedenle çocuklar mutlaka uzman ellere teslim edilmelidir. İdrar kaçırma tedavi edilebilir bir hastalıktır'' dedi.

Doç. Dr. Akman, poliklinikte 0-18 yaş grubu hastaları tedavi edeceklerini vurgulayarak, ''Aileler ve çocukların, gece veya gündüz idrar kaçırmanın birçok farklı hastalığın habercisi olabileceğini dikkate alarak mutlaka uzmana başvurmaları gerektiğini bilmeliler. Tedavide geç kalındığında bazı şeylerin geri dönüşü mümkün olmuyor'' diye konuştu.