Hispanyola Adası (İspanyolca, La Española), Karayiplerin ikinci büyük adası olup Küba'nın doğusunda bulunur. Kristof Kolomb 5 Aralık 1492'de burayı keşfetmiş ve 1493'deki ikinci seferinde burada İspanya'nın Yeni Dünya'daki ilk sömürgesini kurmuştur.
Hispanyola'nın Coğrafî haritası

741 - Hispanyola Adası


Adanın batıdaki üçte birinde Haiti, doğudaki üçte ikisinde ise Dominik Cumhuriyeti bulunur.


70 - Hispanyola Adası

Tarihçe

Hispanyola'nın 1723 yapımı bir İspanyol haritası
742 - Hispanyola Adası


Ryswick Antlaşması ile Fransızlar Hispanyola'nın Batı tarafının kontrolünü ele geçirince bu bölge hem nüfus hem zenginlik olarak hızla adanın geri kalanının önüne geçer. Dominik Cumhurıyeti'nin nüfusu Haiti'ninkini ancak 1970'li yıllarda geçer. Haiti'liler adanın doğusunu 1790'larda Toussaint Louverture ve 1821-1822'de Jean-Pierre Boyer yönetimleri zamanında birkaç kere istila etmişlerdir.

Coğrafya
Hispanyola 76,480 km² ile Küba'dan sonra Karayipler'in ikinci büyük adasıdır. Kuzeydoğusunda Küba, güneybatısında Jamaika, doğusunda Porto Riko, kuzeyinde Bahama ve Turks ve Caicos Adaları bulunur.
Küba, Hispanyola, Jamaika ve Porto Riko, Büyük Antilleri oluştururlar. Büyük Antiller anakaranın denizdeki kayasal yükseltileridir. Küçük Antiller ise genel olarak genç, volkanik adalar veya mercan adalarından oluşur.