Asbest ve amyant gibi büyük kanser tehdidi yaratıyorlar

Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) bağlı Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (IARC), solaryumun sigara, arsenik ve asbest (amyant) gibi büyük kanser tehdidi yarattığı uyarısında bulundu.

IARC için yapılan bir araştırmanın ardından, ultraviyole (morötesi) ışını yayan solaryumları, daha tehlikeli bir kategoriye yerleştiren ve "kanserojen" olarak niteleyen ajans, bu kararı solaryumların özellikle çocuk ve gençlerde kanser oluşumunu yüzde 75 arttırdığının belirlenmesi üzerine aldı.

Prestijli tıp dergisi "The Lancet"in son sayısında yayımlanan araştırmaya göre "cilt melanoması riskinin, 30 yaşından önce solaryum ve bronzlaşma cihazlarının kullanılması durumunda yüzde 75 arttığı" tespit edildi. IARC'nin çağrısıyla 9 ülkeden bilim adamları, geçen haziranda bir araya gelerek, insan vücudunun maruz kaldığı en büyük ultraviyole radyasyonu olan güneş radyasyonu ile birlikte değişik tipteki radyasyonlardan kaynaklanan kanser risklerini değerlendirmişlerdi.1971'den bu yana kanserojen maddelerin listesini yayımlayan IARC'nin sıralamasının en başında, solaryum cihazları, asbest, arsenik ve tütün ürünleri geliyor.