Cochineal Böceği - Cola Böceği - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Cochineal Böceği - Cola Böceği

 1. Cochineal (Dactylopius coccus), Dactylopiidae ailesinden değişik kaktüslerde asalak olarak yaşamını sürdüren bir böcek türü. Çok eski yıllardan beridir bilinen ve kullanılan, kırmızı rengi veren bir böcektir. İlk olarak Aztek'ler tarafından kök boyası olarak kırmızı rengi vermek amacı ile kullanılmıştır.


  Avrupa'ya 16. yüzyılda gelmiştir ve başta çeşitli gıda maddelerine renk vermenin yanısıra tekstil, kozmetik sanayinde de kullanılmaya ve yaygınlaşmaya başlamıştır. Karmin bu böceğinin dişilerinden veya yumurtalarından çıkartılan bir boya pigmentidir.

  1280 - Cochineal Böceği - Cola Böceği

  Elde edilmesi

  Cochineal; Kanarya Adaları'nda ve Meksika'da yaşayan bir böcektir. Doğal ortamında çoğaldığı gibi kültürel olarak da yetiştirilmektedir.


  Kaktüs bitkisine kene gibi yapışarak hayatını sürdürür. Cochineal böceği için özel tarlalar kurulur. Bu böcekler ve larvaları, Meksikalı köylüler tarafından toplanır..

  Kullanımı

  Böcekten elde edilen karmin maddesi gıda renklendirme ajani olarak kozmetiklerde, ilaçmeyve preperatlarında, reçel ve marmelatlarda, koruyucularda, jelatinli tatlılarda, pasta ve fırın ürünlerinde, dondurmalarda, şekerlemelerde, kola ve süt ürünlerinde de doğal renklendirici olarak bulunabilir. Bir insan yiyecekler ile birlikte yılda ortalama bir ilâ iki damla karminik asit tüketmektedir


  Kozmetiklerde ise saç ve cilt bakım ürünlerinde, rujlarda, yüz pudralarında, allıklarda kullanılmaktadır.

  Sağlığa zararı ve yan etkileri

  Doğal olduğu için yan etkileri çok azdır, toksik veya kanserojen değildir. Bununla birlikte, çok nadiren bazı duyarlı kişilerde anafilaktik şok tepkisine sebep olabilir

  Dağılımı

  Bu böcekler Meksika, Bolivya, Şili, Kanarya Adaları ve Peru'da dikenli bir kaktüste yaşarlar.


 2. 2009-08-13 #2
  mümkün değil dahada kaktüs almam =)) eve sokmam artık


  bilgilendirme için teşekkür ederim..bilmediğimiz çok şey var aslında..

  Okunma: 11845 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -