İpekkuyruk, Bombycilla cinsinden ipeksi tüylere sahip üç kuş türünün ortak adıdır.

Nearktik, Palearktik kıtalarda, ormanlarda bulunan kuşlardır. Besinleri meyveler, dutumsu meyveler ve böceklerdir. Yuvalarını ağaçlara, çanak şeklinde yaparlar. Tıknaz hayvanlardır. Alın tüyleri uzun bir tepelik oluşturur. Yumuşak tüylüdürler. Gagaları geniş yapılı ve dibinde kıllar vardır. Burun delikleri tüylerle örtülüdür.


Ardıç ipekkuyruğu (Bombycilla cedrorum)

1992 - İpekkuyruk Hakkında Bilgi

Bilimsel Sınıflandırma
Alem: Animalia (Hayvanlar)

Şube: Chordata (Kordalılar)

Sınıf: Aves (Kuşlar)

Takım: Passeriformes (Ötücü kuşlar)

Familya: Bombycillidae (İpekkuyrukgiller), Lesson 1828

Cins: Bombycilla, Vieillot 1808

Türler

Bayağı ipekkuyruk (Bombycilla garrulus) Türkiye

Japon ipekkuyruğu (Bombycilla japonica)

Ardıç ipekkuyruğu (Bombycilla cedrorum)


İpekkuyruklar başlarından geriye doğru uzanan gösterişli tepelikleriyle dikkat çeker. Bayağı ipekkuyruğun (Bombycilla garrulus) tepeliği, vücudunun büyük bölümü gibi grimsi kahverengidir. Ama kuyruk ucu sarı, gerdanı ve tepeliğinin altında gözlerini de çevreleyen bir kuşak siyahtır. Kanatlarında kırmızı, sarı ve beyaz tüyler bulunur. Uzunlukları yaklaşık 20 cm, ötüşleri tiz ve güçlüdür. Genellikle küçük sürüler halinde görülürler. Kuzey yarıkürenin kuzeyindeki iğneyapraklı ormanlar başlıca üreme yerlerini oluşturur. Bazı yıllar kış yaklaşırken büyük sürüler halinde bir araya gelir, güneye doğru uzun göç yollarını aşarlar. Göç ettikleri yerlerde üzümsü meyveleri yiyerek kışı geçi*ren bu güzel kuşlar, onları görmeye alışık olmayan insanları oldukça şaşırtır.

Ardıç ipekkuyruğu (Bombycilla cedrorum) daha küçük yapılı ve daha kırmızımsı bir kuştur. Yalnız Kuzey Amerika'da yaşar ve oldukça yaygındır. Beslenmek için genellikle ardıçların etli mevyelerini yeğler, ama uçan böcekleri de avlar. Uzakdoğu ormanlarında yaşayan Japon ipekkuyruğunun (Bombycilla japonicum) kanatları yerine kuyruk ucu kırmızıdır.