Almanya'nın doğusunda bulunan Baden-Württemberg eyaletine bağlı Schelkingen şehri yakınlarındaki Hohle Fels (Oyuk Kaya) adı verilen mağarada yapılan arkeolojik kazı çalışmaları sonucu bulunan bir kadın figürü büyük olasılıkla dünya tarihinde bilinen eski sanat eseri olmasıyla arkeoloji ve sanat tarihi çevrelerinde büyük bir şaşkınlık ve heyecan yarattı. Tuebingen Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen kazılarda ele geçirilen ve "Schelklingen Venüsü" ya da "Hohle Fels Venüsü" olarak adlandırılan ve sadece 6 santimetre uzunluğundaki heykelcik geçtiğimiz yılın Eylül ayında bulunmasına rağmen bu büyük keşif bugüne kadar kamuoyuna duyurulmamıştı.


Kazı Başkanı arkeolog Profesör Nicholas Conard'ın, geçtiğimiz günlerde saygın İngiliz bilim dergisi "Nature"da yayınlanan makalesi ile varlığını dünyaya duyurduğu "Hohle Fels Venüsü" günümüzden 35.000 ila 40.000 yıl önceye tarihlenerek günümüze kadar bulunabilmiş en eski sanat eseri olma ünvanını kazanıyor. Aşırı vurgulanmış dişi hatlara sahip olmasıyla dikkat çeken heykelcik Profesör Conard ve meslektaşı tarafından Pau Mellars "aşırı cinsel içerikli" ve hatta "pornografik" olarak tanımlanıyor ve tarih öncesi insanının zihni ve sosyo-kültürel yapısı, estetik ve moral değerleri gibi konular hakkında yepyeni fikirler vermesi açısından da gayet önemli görülüyor.


Mamut dişinden oyulmuş olan "Hohle Fels Venüsü" heykelciği mağaranın girişinden 20 metre içerde, yer seviyesinin 3 metre derininde altı parçaya bölünmüş halde bulundu. Sol kolu kayıp durumda olan kadın figürünün başı ise bulunmuyor. Heykel figüratif sanatın tarihini bilinenden en az beş bin yıl önceye götürmekle kalmıyor Erken Paleolotik dönem kültürü ile ilgili mevcut tüm kuramları da radikal biçimde değiştiriyor. "Venüs" önümüzüdeki Eylül ayının 18'inden itibaren Stuttgart'ta bulunan Kunstgebaude Müzesi'nde "Buzul Çağı Sanat ve Kültürü" başlıklı sergi kapsamında meraklıların ilgisine sunulacak. Sergi 10 Haziran 2010'a değin açık kalacak.


Heykelin bulunduğu Hohle Fels mağarası ören yeri Tuna nehrinin bir kolu olan Ach Nehri Vadisi'nde 534 metre irtifada bulunuyor. Halen Tuebingen Enstitüsü'ne bağlı arkeologlar Nicholas J. Conard ve Hans-Peter Uerpmann tarafından idare edilen tarih öncesi kazıları 1977 yılından itibaren aralıksız olarak sürdürülüyor. Mağaradaki bu kazılar sonucunda günümüzden 13.000 yıl önceki Magdelanianve 29.000 yıl önceki Gravettian dönemlerine ait binlerce obje bulundu. Bu buluntuların arasında muhtelif taş aletler, süs eşyaları, takılar, ocak kalıntıları ve ren geyiği, at, mamut ve tüylü gergedan gibi av hayvanı kalıntıları bulunuyor.


Mevcut deliller modern insanın 40.000 yıl kadar önce Avrupa'ya ayak basmasının ardından güneybatı Almanya'da bulunan "Schwäbische Alb" platosunun kültürel gelişimin merkez bölgelerinden biri olduğuna işaret ediyor.
Tuebingen Üniversitesi tarafından sürdürülmekte olan Hohle Fels kazıları Avrupa'nın en büyük araştırma kurulu olan Deutsche Forschungsgemeinschaft (Alman Araştırma Vakfı), Heidelberger Zement Şirketi, Schelklingen Şehri Belediyesi, Baden-Württemberg Eyaleti Devlet Arkeoloji Ofisi, ve Deutsche Gesellschaft für Urgeschichte (Alman Tarihöncesi Cemiyeti) tarafından da destekleniyor.