Isparta Can Ada - (Akdeniz Bölgesinin Turistik Yerleri) - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Isparta Can Ada - (Akdeniz Bölgesinin Turistik Yerleri)

 1. Canada; Eğirdir ile Yeşilada arasında yer alan ve 7 dönümlük bir alana sahip olan küçük bir adacıktır. Yerleşim alanı olmayıp, çadır ve karavan turizmi ile piknik alanı olarak kullanılmaktadır.


  Atatürk'ün Eğirdir'i ziyareti sırasında Canada, 1 Şubat 1933 tarihli Belediye encümeni kararıyla kendisine hediye edilmiş, daha sonra Atatürk'ün mirasçılarına, onlardan da Eğirdir Belediyesine geçmiştir.  2093 - Isparta Can Ada - (Akdeniz Bölgesinin Turistik Yerleri)


  Eğirdir ile Yeşilada arasında yer alan 7000 m² büyüklüğünde sevimli bir adacıktır. Yapılaşma yoktur. Sadece piknik alanı olarak düzenlenmiştir. Ada Atatürk'ün Eğirdir'i ziyareti sırasında 1 Şubat 1933 tarihli Belediye Encümen Kararı ile kendisine hediye edilmiştir. Atatürk'ün ölümünden sonra mirasçıları tarafından yeniden Eğirdir Belediyesi'ne bağışlanmıştır. Canada, çadır ve karavan turizmine güzel bir mekan teşkil eder. Ayrıca güzel bir piknik alanı olarak çevre halkının ilgi gösterdiği bir yerdir.


  Her iki ada'da son yıllarda Eğirdir Belediyesi tarafından düzenlen heykel yarışmalarında mermer taşından yapılan modern heykeller yer almaktadır. Yeşilada, özellikle sazan, levrek ve bölgede yetişen alabalık ve kerevit türü ürünleri sunan balık lokantaları ile yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.

  Yalnızca doğal güzellikleri açısından değil, tarihi ve kültürel mirası açısından da eski Yunan, Selçuklu ve Osmanlı eserleri bakımından çok zengin bir ilçe olan Eğirdir'in tarihi ve kültürel mirasının da tanınması gerekmektedir. 2. 2009-08-10 #2
  2088 - Isparta Can Ada - (Akdeniz Bölgesinin Turistik Yerleri)  2089 - Isparta Can Ada - (Akdeniz Bölgesinin Turistik Yerleri)

  Burda Balık yemek ayrı bi zevk


  Okunma: 8495 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -