Yıldız Sistemi - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Yıldız Sistemi

 1. Yıldız sistemi, birbirleri çevresinde dönen, kütleçekim kuvvetiyle birbirlerine bağlı az sayıdaki yıldızdan oluşan sistemdir. Yıldız sistemi (İng. star system) çok sayıda yıldızlardan oluşan yıldız kümesi (İng. star cluster) değildir. Yıldız sistemleri genellikle çift yıldız sistemi ve çoklu yıldız sistemi olarak iki grupta ele alınır.


  Çift Yıldız Sistemi
  Birbirleri çevresinde dönen, yani birbirlerinin merkezî kütlelerinin yörüngesinde dönen iki yıldızdan oluşur. Son araştırmalar, yıldızların büyük bir çoğunluğunun iki ya da daha fazla yıldızdan oluştuğunu göstermektedir. Çift yıldız ya da çoklu yıldız sistemleri astrofizik için oldukça önemlidir; çünkü yörüngelerinin incelenmesiyle kütleleri öğrenilebilir. Çift yıldızlar optik olarak ya da spektroskopi gibi dolaylı teknikler uygulanarak keşfedilebilirler. Çift yıldız sistemleri kütlelerini değiştirebilirler; bu tek olan yıldızların evrimle ulaşamayacağı bir aşamadır. İlk keşfedilen çift yıldız Sirius'tur. (Fakat Sirius Sistemi'nde üçüncü bir yıldızın olabileceğinden kuşkulanılmaktadır.)


  HD 188753 olarak kodlanan üçlü yıldız sisteminin bir sanatçı tarafından temsili
  2461 - Yıldız Sistemi

  Çoklu Yıldız Sistemi

  İki yıldızdan daha fazla sayıda, fakat genellikle 100 ile 1000 yıldız içeren açık yıldız kümelerine oranla daha az sayıda (3, 4, 5, 6) yıldızdan oluşan sistemdir. Çift yıldızlara oranla daha karmaşık bir model oluştururlar.

   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2011-02-24 #2
  ya benim ödevim var ben güneş sistemi dışındaki diğer yıldız sistemlerini bulmak istiyorum. acele ama...

  Okunma: 2543 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: 5/5 - 1