Mercimek Köftesi ve Kısır Tarifi - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Mercimek Köftesi ve Kısır Tarifi

1. Mercimek Köftesi & Kısır Tarifi

Mercimek Köftesi:

1 su bardağı kırmızı mercimek
    1 su bardağı köftelik bulgur
    1 tutam maydanoz
    1/2 çay kaşığı karabiber
    1 çay kaşığı nane
    2-3 çorba kaşığı salça (ben ev salçası kullandığım için extra tuz koymadım)
    (Soğan yemediğim için soğanda kullanmadım )
    1-2 çorba kaşığı da sıvıyağ
    1 limon

Kırmızı mercimeğimizi tencereye koyup üzerini su ile dolduruyoruz. Mercimekler yaklaşık 15dk haşlanıyor. Sonra üzerine bulguru ilave ediyoruz.Birazda öyle pişiyor. Pilav halini alan mercimek ve bulguru boş bir kaba alıp soğutuyoruz.(10dk yeterli) Soğuduktan sonra sıvıyağımızı ve slaçamızı ekliyoruz karıştırıyoruz.Çok kırmızı olmasın diye salçayı az kullandım:70:Karabiber,nane ve dğranmış maydanozuda ekleyip iyice karıştırıyoruz.ve elimzde sıkarak şekil veriyoruz . Hım limon sıkmayı unutmayalım

Afiyet olsun

Kısır:

3 su bardağı köftelik bulgur
    3-5 yaprak marul
    1 tutam maydanoz
    1-2 çorba kaşığı sıvı yağ
    3 çorba kaşığı salça
    1/2 çay kaşığı karabiber
    1limon
    4-5 ceviz
    1 domates
    1 salatalık
    1 çay bardağı sıcak su

-Bulgurumuzu bir kaba döküp sıcak su ile karıştırıyoruz.ve üzerini kapatıp şişmesi için bırakıyoruz. Bulgur şişerken domates,salatalık,maydanoz ve marulumuzu küçük küçük,ince ince doğruyoruz. Bulgurlar şiştikten sonra yağ,ve salça ile karıştırıyoruz.karabiber,kuru nane ve ezilmiş cevizlerimizi ekliyoruz.Sonrada doğradığımız marul vs onları katıp limon sıkıyoruz.

Afiyet olsun

Konuyu Beğendin mi?
  2. 2009-07-15 #2
    yav inci resmi koydun ama ..benim karnım acıktı..sevabına yapsanda yesek..nenem aşkına..sevaptır uleee...))))

3. 2009-07-15 #3
    Alıntı:
    TURBOJET Nickli Üyeden Alıntı
    yav inci resmi koydun ama ..benim karnım acıktı..sevabına yapsanda yesek..nenem aşkına..sevaptır uleee...))))
    Tarifi verdim sıva kolları gir mutfağa dene bakalım :):)

4. 2009-07-15 #4
    topal dinazorlar aşkına ben yapamam sen köfteyi yap çaylar benden..çaylaaaarrr...

5. 2009-07-15 #5
    Tamam anlaştık :)

6. 2011-09-27 #6
    https://www.ailemutfagi.com/ adresinden çok iyi yemek tariflerine ulaşabilirsiniz.

Okunma: 4955 - Yorum: 5 - Amp
Kullanıcı Oylaması: 0/5 - 0