Dünya Dışı Akıllı Yaşam Araştırması (SETI) - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Dünya Dışı Akıllı Yaşam Araştırması (SETI)

  1. Dünya Dışı Akıllı Yaşam Araştırması

    SETI (Search for Extra-Terrestrial Intelligence;Dünya Dışı Akıllı Yaşam Araştırması), Dünya-dışı bir uygarlıktan veya başka bir gezegenden gelen mesajların varlığının saptanması ve saptanması halinde incelenmesi amacıyla ön çalışmaları 1960'lı yıllarda ABD tarafından yapılan, daha sonra geliştirilerek 1971'de NASA tarafından başlatılan bir projedir. Projenin amacı Dünya-dışı bir uygarlıktan veya uzak bir gezegenden gelen mesajların varlığını saptanması ve var olduklarının saptanması halinde bunların incelenmesiydi.


    Yıldızlar arası yolculuklar yapan zeki uzaylılarla doğrudan temas ve karşılaşma, bilim-kurgu hikâyelerinde de kullanılan yaygın bir temadır. Ancak bu yıldızlar arası yolculukların önündeki teorik engeller, bunun çok güç olduğunu öngörmektedirler. Bu tarz bir "ilk temas" için alternatif bir arayış, güneş sistemi dışı bir gezegenden gelen yıldızlar arası iletişim dalgalarını aramak için gökyüzüne bakmaktır. Bunun önünde pekçok engeller vardır.


    Güneş sistemi dışı bir gezegendeki bir uygarlığı ziyaret etmek mükemmel olabilirdi, ancak şu an için bu insan yeterliliklerinin çok ötesindedir.

    Güncelleme : 2013-12-07
  Okunma: 1535 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -