Avatar: Son Hava Bükücü (Çizgi Film) - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Avatar: Son Hava Bükücü (Çizgi Film)

 1. Tür: Fantezi, Macera
  Resim formatı: Animasyon
  Dizi süresi: 23 dakika
  Yaratan(lar): Michael Dante DiMartino, Bryan Konietzko
  Başrol Oyuncuları:


  • Zach Tyler Eisen
  • Mae Whitman
  • Jack DeSena
  • Jessie Flower
  • Dante Basco
  • Mako (öldü)
  • Greg Baldwin
  • Dee Bradley Baker
  • Grey DeLisle
  • Crawford Wilson
  • Olivia Hack
  • Cricket Leigh
  • Clancy Brown
  • Mark Hamill
  • Jason Isaacs


  Yayınlandığı Ülke: Türkiye
  Yayınlandığı Kanal: Nickelodeon, CNBC-e
  Başlama Tarihi: 21 Şubat 2005 - devam ediyor
  Bölüm Sayısı: 41
  Resmi Websitesi: IMDb TV.com

  Avatar: The Last Airbender
  ABD kaynaklı animasyon televizyon dizisidir. Şu anda Nickelodeon'da ve CNBC-e'de yayınlanmaktadır. Asya etkileri taşıyan dövüş sanatları ve elementel sihir etrafında dönen "Avatar", Aang ve arkadaşlarının dünyayı acımasız Ateş Ulusu'ndan kurtarmak için çıktıkları macerayı anlatır. Dizinin senaryosu bir "kitap serisi" olarak yazılmıştır. Her sezon bir "kitap" ve her bölüm bir "kısım" olarak tanımlanır. İlk olarak Kasım 2004'te yayınlanması planlanan dizi ancak 21 Şubat 2005'te TV'de gösterilmeye başlamıştır. Dizi ayrıca DVD olarak piyasaya çıkmıştır. Michael Dante DiMartino ve Bryan Konietzko yapımcı ve yaratıcı ekibin başındadır. Dizi, NickToons'da 6-11 yaş arası grubun dışında da çok yüksek reytinglere ulaşmıştır. 4,5 milyon izleyici, dizinin bir bölümünde topladığı en yüksek izleyici sayısıdır. Dizinin bu büyük başarısı üzerine 2. ve 3. sezonun siparişi de verilmiştir. 3.Sezon ABD'de başlamıştır. Dizideki kahramanların oyuncak figürleri, bilgisayar oyunları, kart oyunları v.b. satışa sunulmuştur.

  Arkaplan
  Yaratım
  Avatar: Son Hava Bükücü, Michael Dante DiMartino ve Bryan Konietzko'nun yapımcılık ve yönetmenliğinde, Kaliforniya'daki "Nickelodeon Animation Studios"da oluşturulmuştur. Animasyon süreci Güney Kore'de yapılmıştır. Dizinin ilk bölümü orjinal konsepte uygun olarak 6 yılda hazırlanmıştır. Bu bir animasyonu hazırlamak için gereken süreden çok daha fazladır. İlk olarak Kasım 2004'te yayınlanması planlandığı halde ancak Şubat 2005'te yayına başlamıştır.

  Dizinin ilk sezonunun büyük başarısı üzerine Nickelodeon, 2. Sezon için 20 bölüm sipariş etmiş ve yeni bölümler 17 Mart 2006'da yayınlanmaya başlamış ve 1 Aralık'ta sona ermiştir. 3. Sezonun, ABD'de 2007'de gösterime girmiştir.Bitiş tarihi belli değildir.

  Önsöz

  Dört ulusu gösteren bir dünya haritası

  "Avatar: Son Hava Bükücü", kurgu bir dünyada geçer. İnsan ırkına ev sahipliği yapan bu dünyada ayrıca fantastik hayvanlar ve doğaüstü ruhlar bulunur. İnsanlar 4 ulusa ayrılmıştır:


  • Su Kabilesi
  • Toprak Krallığı
  • Hava Gezginler
  • Ateş Ulusu

  Her ulusta "Bükücü" adı verilen özel insanlar kendi elementlerini kontrol etme yeteneğine sahiptir. Bu bükme stilleri özel dövüş sanatları ile birleşir.
  Her jenerasyonda, bir kişi 4 elementi de Bükme yeteneğine sahip olarak doğar. Bu kişi "Avatar"dır. Gezegenin ruhunun insan formu almış şeklidir. Avatar öldüğünde, mevsimlerin döngüsüne benzer bir şekilde (kış-su, bahar-toprak, yaz-ateş, güz-hava) bir sonraki ulusta yeniden doğar. Efsaneye göre Avatar kendi elementinden başlamak üzere, 4 gücü de kontrol etmeyi öğrenmek zorundadır.

  Avatar'ın kendi yeteneklerini ve bilgeliğini en üst seviyeye çıkaran özel bir savunma mekanizmasıdır:

  Avatar Hâli

  Bu hali hem en güçlü olduğu,hem de en zayıf olduğu halidir. Bu hâle geçtiğinde Avatar 4 gücü de kontrol eder ve dahası eski Avatarlarla da konuşma yeteneğine sahip olur. Bu hâle geçtiğinde Avatar'ın ağzı ve gözleri, dövmeleri parlamaya başlar. Bu olay Avatar Döngüsü'nün bir sembolüdür. Bir Avatar öldüğünde diğer ulusta yeniden doğar, ancak "Avatar Hâli"nde öldüğünde döngü kırılır ve Avatar yok olur.
  Asırlar boyunca sayısız Avatar, dört ulusu barış ve ahenk içinde tutmak için çalışmıştır. Avatar ayrıca Dünya ile Ruhlar Alemi arasında bir köprüdür.

  İlk Bölümün Öncesinde
  Dizinin pilot bölümünden 100 yıl önce, Aang adlı 12 yaşındaki bir Hava Bükücü, Güney Hava Tapınağı'nda yaşıyordu. Yaşlı Keşişlerden kendisinin Avatar olduğunu öğrendi. Normalde bir Avatar'a gerçek kimliği 16 yaşına bastığında söylenirdi ancak Keşişler 4 ulus arasındaki savaşın yaklaşmakta olmasından korkup bunu daha önce açıkladılar çünkü bir savaş başladığında barışı getirebilecek ve dengeyi yeniden sağlayabilecek tek kişi Avatar'dı. Kısa bir süre sonra Aang, öğreticisi ve koruyucusu Usta Gyatso'dan ayrılmak ve eğitimine devam etmek için Doğu Hava Tapınağı'na gitmek zorunda kalır.

  Korkmuş ve kafası karışmış bir halde yola koyulan Aang, uçan bizonu Appa ile birlikte evinden uzaklaşırken, Güney Okyanusu'nda ani bir fırtına ile karşılaşır ve denizin dibine doğru batmaya başlarlar. Kendinden geçmiş bir halde Avatar Hali'ne geçen Aang, kendisini ve Appa'yı korumak için hava ve su bükme yeteneklerini kullanarak bir balon yaratır. Ancak kendinden geçen Aang bu durumdan kurtulamaz ve Güney Kutbu'na doğru sürüklenirler.

  Dizi bu olaylardan 100 yıl sonra, Ateş Ulusu'nun savaşta mutlak zafere ulaşmak üzere olduğu bir dönemde başlar. Tüm Hava Göçebeleri yok olmuştur. Su Kabileleri çok zor durumdadır. Güney Su Kabilesi'ndeki askerler, savaşmak için ailelerini terketmişlerdir ve evlerini savunmasız bırakmışlardır. Bu arada daha büyük olan Kuzey Su Kabilesi savunmaya devam etmektedir. Diğer yanda Toprak Krallığı, Ateş Ulusu'nun zaferi önündeki tek gerçek engeldir. Ancak sınırlarına gelen ordulara dayanmakta zorlanan Toprak Krallığı her geçen gün yenilgiye daha da yaklaşmaktadır.

  Güney Su Kabilesi'ndeki iki kardeş: Deneyimsiz Su Bükücü Katara ve Kabile'nin koruyucusu genç savaşçı Sokka, Aang ve Appa'yı buzdağından kurtararak macerayı başlatırlar. Aang yokluğu boyunca bir asrın geçtiğini ve korkunç savaşın 100 yıldır sürdüğünü anlar.Aang'in kendisini dondurduğu yıl, Ateş Lordu Sozin, Avatar'ın yokluğunu fırsat bilir ve Dünya'nın yakınından geçmekte olan kuyrukluyıldızın gücünü de alarak büyük savaşı başlatır. Aang, Ateş Ulusu'nun Hava Göçebeleri'ni yok ettiğine inanamaz. Bu Aang'i hayattaki son Hava Bükücü yapacaktır.

  Avatar olarak Aang'in görevi savaşı bitirmek ve uluslar arasında bozulan dengeyi yeniden kurmaktır. Aang, yeni tanıştığı arkadaşları Katara ve Sokka, uçan bizon Appa, maymun Momo ve 2.Sezon'da onlara katılan Toprak Bükücü Toph ile birlikte 4 elementin ustası olmak için yolculuğa başlar. Yolculukları boyunca sürgün Prens Zuko daha sonra ise kardeşi Prenses Azula ile uğraşmak zorunda kalırlar.
  Esas görevi olan 4 elementin ustası olmak dışında Aang, yaz sonuna kadar Ateş Lordu Ozai'yi yenmek zorundadır. Çünkü Ateş Ulusu'na savaş başlatmak için güç veren "Sozin" kuyrukyıldızı yaz sonunda yeniden gelecek ve bu kez Ateş Bükücülere savaşı tamamen bitirecek gücü verecektir. Eğer bu gerçekleşirse, bu kez Avatar bile bozulan dengeyi yeniden sağlamaya başaramayacaktır.

  Ana Karakterler
  Dizinin en önemli özelliklerinden bir tanesi karakterlerin gelişim sürecidir. Tüm ana karakterler "kusurlu olağanüstü varlıklar" olarak yaratılmış ve esas hikaye kahramanların olgunlaşması üzerine yoğunlaşmıştır.

  Aang

  eğlenmeyi çok sever. Ruhlar ile gerçek dünya arasındaki köprüdür. Penguenlere binmeyi çok sever. Uçan dev bizonu Appa ile kuzey kutbunda su bükmeyi öğrenmek için havada Appa yardımıyla uçuyorlar. Henüz 12 yaşında olmasına rağmen tüm dünyanın sorumluluğu onun omuzlarındadır.Aynı zamanda hayatta kalan tek hava bükücüdür.O, Avatar olarak gezegenin ruhunun, insan formuna girmiş halidir. Dört elementin gücünü kontrol etmeyi öğrenmek ve dünyadaki dört ulus arasındaki bozulan dengeyi yeniden kurmak zorundadır. Aang dünyayı gezmeyi ve yeni şeyler öğrenmeyi çok sever. Genç yaşının verdiği saflık nedeniyle diğerlerinin duygularını ve planlarını anlamakta zaman zaman zorlanmaktadır. Katara'dan hoşlanmaktadır.

  Katara

  14 yaşında. Güney Su Kabilesi'nde kalan son Su Bükücü'dür. Kardeşi Sokka ile birlikte Aang'i buzdağından çıkarır ve macera başlar. O ve Sokka, Ateş Lordu'nu yenmek üzere çıktığı yolculukta Aang'e yandaşlık ederler. Katara olgun, sevecen ve duyarlıdır. Daima diğerlerinin iyiliğini ister ve zor durumlarda liderlik yeteneğini kullanır. Ancak bu durum onu bazen zor durumda bırakır. Katara sakin kişiliğine rağmen, zor anlarda, muhteşem Su Bükme yeteneği ve idealist düşünceleri ile düşmanlarına karşı oldukça yıkıcı olabilir. Annelerinin Ateş Ulusu tarafından öldürülmesinden sonra, Kardeşi Sokka üzerinde anaç bir rol üstlenir. Katara aynı zamanda Aang'i Avatar Hali'ndeyken sakinleştirebilen tek kişidir. Suyla yaraları iyileştirme gücü vardır.Ateş Ulusu'nun annesini öldürmesi nedeniyle Ateş Ulusu'ndan nefret etmektedir.

  Sokka

  16 yaşında. Yaşının küçük olması nedeniyle Kabile'deki tüm erkekler savaşa giderken, o geride kalmıştı. Ancak şimdi o, Güney Su Kabilesi'nin tek koruyucusu. O ve kardeşi Katara, Ateş Lordu'nu yenmek üzere çıktığı yolculukta Aang'e yandaşlık ederler. Sokka kendini "etobur" ve "iğneleyici" olarak ifade eder. Arkadaşlarının aksine onun bir elementi kontrol etme yeteneği yoktur. Ancak dizide birçok kez çok güvendiği fiziksel yeteneklerini kullanabileceği fırsatlarla karşılaşır. Çok zekidir ve bilime ilgi duyar. Ancak sivri dili ve aşağılayıcı tavırları onu çok zor durumlarda bırakır.

  Toph Bei Fong

  12 yaşında bir Toprak Bükücü'dür. Kör olan Toph,toprakta hareket eden cisimlerden gelen titreşimleri hissederek görmeyen gözlerinin yerini doldurur ve bu titreşimlere göre hareket eder.Ailesinin toprak krallığının en zengin ailesi olmasına ve çok lüks bir yaşam sürmesine rağmen ailesini terkederek Aang ve diğerlerine katılır. Amacı Aang'e toprak bükmeyi öğretmektir. Toph yaşamı boyunca, aşırı koruyucu ailesi nedeniyle yalnız bir hayat sürmüştür. Bu da onu bencil, aşağılayıcı ve kibirli yapmıştır. Kör olmasına rağmen kimilerine göre o, dünyanın en güçlü Toprak Bükücü'dür.Hatta öyle ki ****l bükebilen tek toprak bükücü odur. Dizi ilerledikçe Toph da Sokka'dan hoşlanır fakat Sokka ona karşılık göstermez.

  Zuko

  16 yaşında, babası Ateş Lordu tarafından sürgüne yollanmış bir prenstir. Zuko, babasının gözünde kaybolan onurunu yeniden kazanmak için Avatar'ı yakalamayı saplantı haline getirmiştir. Karakteri dizi boyunca yaşadığı olaylar nedeniyle çok olgunlaşır. O, şımarık bir prens olarak başladığı yolculuğunda zamanla duygularını ve düşüncelerini kontrol etmeyi öğrenir ve gerçek bir kral gibi davranmaya başlar. Çoğunlukla karşısındakilere soğuk davransa da, karakteri gereği ihtiyacı olanlara yardım etmekten çekinmez. Zuko, babası Ateş Lordu ile girdiği düelloda babasına karşı şavaşmayı reddeder ve yüzünde bir yara izi ile yaşamak zorunda kalır.Mai'den hoşlanmaktadır.Son bölümlerde ne kadar iyi görünsede o amcasına ihanet etmiştir.

  Azula

  15 yaşında. Ateş Ulusu'nun prensesi, Zuko'nun kardeşi ve Ateş Lordu Ozai'nin en sevdiği çocuğudur. Küçük yaşına rağmen çok güçlü bir iradesinin olması, onun yıldırımı ve mavi ateşi rahatça kullanmasını sağlar. Azula, kardeşinin aksine acımasız ve bencildir. Zihni sürekli güç ve savaş için çalışır. Amacına ulaşmak için işkence etmekten çekinmez. Duygulara ve aile içi bağlara önem vermez. Çok güçlü bir Ateş Bükücü'dür. Yıldırımı kontrol etmeyi bilen, bilenen 2 Ateş Bükücü'den biridir. Toprak Krallığı'nın başkenti olan Ba Sing Se yi Iroh'tan sonra işgal eden kişidir.

  Iroh

  Zuko'nun amcası, Ateş Lordu Ozai'nin ağabeyi ve Ateş Ulusu tahtının gerçek vârisidir. Ateş Ulusu generalliğinden emekli olmuştur.Generalliği sırasında Ba Sing Se surlarını aşabilen ilk ve tek general olmuş ve "Batı ejderi" ünvanını almıştır.Fakat Ba Sing Se'yi kuşatırken oğlu Lu Ten savaş sırasında ölmüş ve o da üzüntüsünden kuşatmayı kaldırıp generalliği bırakmıştır.Çok güçlü ve saygı duyulan bir Ateş Bükücü'dür. Kendi oğlunu kaybetmesinin ardından yeğeni Prens Zuko'ya sürgün hayatı boyunca göz kulak olur ve onu oğlu yerine koyar. Dıştan bakıldığında sevecen ve neşeli yaşlı bir adamdır. Hobileri çay içmek, şarkı söylemek, Pai Sho oynamaktır. Azula ile birlikte yıldırımı kontrol etmeyi bilen iki Ateş Bükücü'den biridir.

  Yardımcı Karakterler
  Appa, Aang ve arkadaşlarına dünyayı dolaşırken yardımcı olan uçan bizon. Aang ile küçüklüğünden bu yana çok güçlü bir bağ oluşturmuştur.Aangle birlikte buzda dondukları için oda yüzyıl donmuştur.
  Momo, Aang'in uçabilen büyük kulaklı lemurudur.
  Jet, Ateş Ulusu'na karşı isyan eden ufak bir gerilla grubu olan Özgürlük Savaşçıları'nın karizmatik lideridir. Daha sonraları Ba Sing Se'de yeni bir hayat başlatmaya karar verdi. Long Feng tarafından Laogai Gölü'ndeki kuşatma sırasında öldürüldü. Katara ondan hoşlanmaktaydı.
  Long Feng, Ba Sing Se'deki Toprak Kralı'nın yardımcısı, danışmanı ve Dai Li'nin başıdır. Gerçekte Toprak Kralı ülkeyi yönetmekten acizdir ve Long Feng, Ba Sing Se'de gücü elinde tutan kişidir. Aang tarafından planları ortaya çıkarıldı ve yönetimden indirildi. Prenses Azula, onu kurtardı ve emri altına aldı.
  Ateş Lordu Ozai, Ateş Lordu Ozai tam bir kötülük elçisidir ve oğluna bile merhamet etmeyecek kadar acımasızdır. Babası Kral Azulon'un tahta oturduğu süre içinde abisi Iroh'un tahta geçmemesi ve kendinin tahta geçirilmesi için babası Kral Azulon'a öneride bulunmuş fakat babası buna sert bir şekilde karşılık vermiştir. O sırada oğlu ölen Iroh'la aynı acıyı yaşamasını isteyen babası Kral Azulon, Ozai'ın oğlu Zuko'nun da aynı şekilde ölmesini ister fakat bunu duyan Zuko'nun annesi onun yerine kendinin öldürülmesini ister ve sonunda Zuko'nun annesi öldürülür.Daha sonrasında bilinmeyen bir nedenden dolayı Kral Azulon ölür ve tahta Ozai getirilir.
  Avatar Roku, Avatar Roku Aang'den önceki son Avatar'dır ve bir ateş bükücüdür. Aynı zamanda da Ruhlar Dünyasından Aang'e Avatarlık hakkında yardım etmeye çalışır. Ayrıca o diğer ateş bükücülerin aksine çok iyi bir insandır.Ayrıca Avatar Roku yaşamında,Kral Sozin ile yakın arkadaş olmuştur.Bu arkadaşlık ise kralın kuyruklu yıldızı kullanarak saldırması ile son bulmuştur.
  Suki, Kyoshi savaşçısıdır. Sokka'ya aşıktır. Savaşta o da bütün Kyoshi savaşçıları ile savaşa gitmiştir.
  Mai, Azula'nın küçük elit takımının bir üyesidir. Hiçbir şey bükememesine rağmen bıçak fırlatarak düşmanlarını etkisiz hale getirebilir. Zuko'ya aşıktır.
  Ty Lee, Azula'nın küçük elit takımındandır. Hiçbir şey bükememektedir fakat insan vücudunun zayıf noktalarını bildiğinden zayıf noktalara vurarak felç etme gücü vardır. Bu sayede bükücülerin bükme yeteneklerini bir süreliğine etkisiz hale getirir. Sokka'dan hoşlanmaktadır. Azula onu alana kadar bir sirkte yaşamakta idi.
  Amiral Zhao, Ateş Ulusu amiralidir. Kibirli ve sabırsız birisidir. Kötü kalpli birisidir ve Ateş Ulsunun genel özelliklerini taşır (öfke). Çok çabuk öfkelenen biridir. Zuko ile düelloda yenilmiş fakat Zuko ona bir şey yapmamıştır. Kuzey Kutbu kuşatmasında öldürüldü.
  Kral Bumi, Omashu kralıdır ve Aang'in çocukluk arkadaşıdır. İlerlemiş yaşına rağmen çok eğlenceli birisidir.


 2. 2009-11-15 #2
  Öncelikle avatarın anime olduğu sanılıyor,yanlış.Avatar, amerika kore ortak yapımı bir çizgi filmdir.Kaliteli bir yapım bence.Ben son sezonunu izleyemedim.Zuko ile Katara birbirlerine aşık oluyorlarmış.Duyunca çok şaşırdım

 3. 2011-02-18 #3
  Alıntı:
  marvelgirl Nickli Üyeden Alıntı
  Öncelikle avatarın anime olduğu sanılıyor,yanlış.Avatar, amerika kore ortak yapımı bir çizgi filmdir.Kaliteli bir yapım bence.Ben son sezonunu izleyemedim.Zuko ile Katara birbirlerine aşık oluyorlarmış.Duyunca çok şaşırdım
  aslında birbirine aşık olmuyorlar.sadece katara zukoyu affediyor

  Okunma: 6254 - Yorum: 2 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -