Yoğurt Suyunun Yararları - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Yoğurt Suyunun Yararları

 1. Name:	yogurt-suyu.jpg 
Views:	11705 
Size:	9,6 KB (Kilobyte) 
ID:	30485


  Yoğurdun suyunda bulunan ve Türkiye'de eksikliği en fazla görülen vitaminlerden biri olan Riboflamin (B2) vitaminin sağlık açısından son derece yararlı olduğu bildirildi. Erciyes Üniversitesi Atatürk Sağlık Yüksek Okulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim görevlisi Dr. Nurten Budak, yoğurdun görünümü ve lezzetini artıracağı düşüncesiyle suyunun dökülmesinin yanlış olduğunu söyledi.

  Dr. Budak, "Yoğurdun suyuna sarı ve yeşilimsi rengi veren B2 vitaminidir. Yoğurdun suyunun dökülmesi ile sağlık açısından son derece yararlı olan bu vitamin de boşa gitmektedir. Bu nedenle yoğurt suyu kesinlikle dökülmemelidir. Yoğurdun suyunun mutlaka dökülmesi gerekiyorsa, süzülüp, yemeklere katılmalıdır'' dedi.

  B2 vitamini eksikliğinin, göz ve ağız kenarlarında çatlamalar ve yaralara neden olduğunu ifade eden Budak, "B2, Türkiye'de eksikliği en fazla görülen vitaminlerden biridir. Bu nedenle yoğurt suyunun değerlendirilmesi sağlık açısından önemlidir. B2 vitamini, vücuttaki protein, karbonhidrat ve yağlarla etkileşim içine girerek, onların kullanılmasını kolaylaştırır. Böylece vücut bunlardan daha çok yarar sağlar'' dedi.


  Kola yerine ayran
  Dr. Budak, ayranın içindeki yoğurt bakterilerinin antikanserojen etkisiyle kanser başlangıcını önlediği ve tümör gelişimini gerilettiğini de söyledi. Ayranın hayli zengin bir içeriğe sahip olduğunu söyleyen

  Budak, şunları söyledi:

  "Ayran, kalsiyum ve potasyum içermesi nedeniyle özellikle kemik ve dişlerin oluşumuna olumlu etki yapar. Ayran ayrıca, A, B12, D, B2 ve B6 vitaminleri ile protein deposudur. Ayran, kolestrerol miktarının azaltılmasının yanısıra, toksit maddelerin notralizasyonunu sağlar, vücudun sıvı dengesini korur. Bu nedenle, yoğurt suyu ayran olarak da değerlendirilebilir''


  Güncelleme : 2018-11-11
 2. 2009-06-23 #2
  vayy bee bu kadar yararlıymış haa bende hep yoğurtun suyunu süzüyor ya da peceteyle felan çektiriyordum yiyeceğim zaman... bundan sonra içelim artık ne yapalım bu kadar yararı varmış..

 3. 2011-12-30 #3
  ben sürekli yogurt suyu icerim faydalarını arastırmak istedim:) aileme tavsiye etcem içmeye de devam etcem:) verdiginz bilgiler icin çok tsk edrm.

 4. 2011-12-30 #4
  bilgiler çok aydınlatıcı teşekkür ediyorum.

 5. 2012-04-04 #5
  Çocuk doktoru yengem hamile iken sürekli yoğurt suyu içiyordu ve çocuğunun zeka gelişimi için yararlı olduğunu söylüyordu.çocuk doğdu büyüdü süper zeka,4 yaşında okuyordu.şuanda sınavlarda sürekli birinci oluyor.özellikle hamile olanlar bol bol içsin.1 çocuk daha doğurursam ben bol bol içmeyi düşünüyorum :))

 6. 2015-06-23 #6
  benim yiğen elinde yoğurt kovasıyla doğdu zekası sayesinde 1 aylıkken inek çiftliği açtı 2 aylıkken ineklerle konuşmaya başladı

  Okunma: 42967 - Yorum: 5 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -