Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı

 1. Çevre Koruma Ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı - ÇEVKO, İstanbul'da yerleşik bir Sivil Toplum Kuruluşu'dur.

  1 Kasım 1992 tarihinde kurulan vakıf; ambalaj atıklarının geri kazanımında Türkiye'nin önde gelen yetkilendirilmiş kuruluşu olarak kalmak vizyonunu öngörmektedir.

  ÇEVKO, "Ambalaj ve Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği" uyarınca, Çevre ve Orman Bakanlığı'nın 31.03.2005 tarihli kararı ile, her çeşit ambalaj atığının geri kazanımı konusunda "Yetkilendirilmiş Kuruluş" tur.

  Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı 1  Amaçları

  Türkiye'deki ambalaj atıklarının, sanayinin önderliğinde toplum ve yerel yönetimlerin işbirliği ile, sürdürülebilir bir sistem içinde geri kazanılması ve geri dönüştürülmesini amaçlayan Çevko; cam,metal, plastik, ve kağıt/karton türü evsel nitelikli ambalaj atıklarının değerlendirilmesi için sağlıklı, temiz ve ülke gerçeklerine uygun bir geri kazanım sistemi oluşturulmasında temel unsurların bu atıkların kaynağında ayrı toplanması, geri dönüşüm sanayii ve kapasitesinin yaratılması ve tüketici eğitimi ve katılımının sağlanması gerekliliğine inanarak bu doğrultuda etkinliklikler hedefliyor.

  Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı


  Bazı Etkinlikleri

  İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Balıkesir, Antalya, Manisa Gaziantep ve Muğla gibi illerde belediyelerle işbirliği içinde evlerden ve işyerlerinden mavi geri dönüşüm (geri kazanım) poşetleriyle toplama ve iç/dış mekan geri kazanım kumbaralarıyla toplama yöntemiyle ambalajların geri kazandırılması uygulamaları yapıldı.

  2005 yılında, piyasaya sürdüğü toplam ambalaj miktarı yaklaşık 600 bin ton'a ulaşan 245 ekonomik işletmenin, geri kazanım yükümlülüğünü 2005 yılında yetkilendirilmiş kuruluş ÇEVKO'ya devretmesi sağlandı.
  Malzeme tipine göre ÇEVKO'nun üstlendiği geri kazanım yükümlülüğü ve belgelendirdiği geri kazanım miktarları, yönetmeliğin gösterdiği hedeflerin üzerinde gerçekleştirilmiş, 190 bin ton'a ulaşan ambalaj geri kazandırılmıştır.

  Öğrencilere yönelik eğitim, tanıtım ve bilinçlendirme etkinlikleri düzenlendi. Okullar, iç mekan ve bahçe için özel olarak tasarlanmış geri kazanım kumbaralarıyla donatıldı.

  İstanbul Valiliği Çevre Eğitim Projesi (ÇEP) kapsamında, İstanbul İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle İstanbul'da tüm ilköğretim okulları ve liselere yönelik Çepeçevre İstanbul - 1. Erguvan Çevre Ödülleri Yarışması düzenlenerek 1,5 milyon öğrenciye ulaşıldı.

  Yerel yönetimler dışında üretici firmalarla lisans anlaşmaları yapılarak, ambalaj atıklarının geri kazanımı için Yeşil Nokta işaretinin ambalajlara yerleştirilmesi sağlandı.

  0800 261 64 10 numaralı ücretsiz aranabilen telefonla Çevre ve Orman Bakanlığı'na yapılacak bildirimlerin kapsamından, ambalajların işaretlenmesine ilişkin gelişmelere, değişen geri kazanım oranlarından depozito uygulamasındaki son duruma kadar ekonomik işletmeleri ilgilendiren temel konularda, mesai günleri 09:00-18:00 saatleri arasında bilgilendirme hizmeti verilmeye başlandı.

  Web sitesinde Ekogenç sayfası açılarak, animasyon ve çeşitli yollarla eğitim ve bilinçlendirme çalışması yapıldı.

  İzmir'de devam eden "Ambalaj Atıklarının Kaynağında Ayrı Toplanması" projesi kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı 56 belediye ile ÇEVKO Vakfı arasında protokol imzalandı. Protokole lisanslı 10 firma destek verdi.

  ÇEVKO Dönüşüm Dergisi adlı bir süreli yayın çıkarıldı.

  Vakıf tarafından 1 ve 2. sınıflar, 3 - 5. sınıflara yönelik Çevre eğitim kitapları yayımlandı.


 2. 2009-06-22 #2
  Geri Kazanım Modeli
  1.aspx - Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı


 3. 2009-08-14 #3
  Çevko Geri Kazanım Uygulamaları

  Ülkemizde sağlıklı, ekonomik ve sürdürülebilir bir geri kazanım sistemi oluşturmak için 1991'den beri gönüllülük ilkesiyle yürüttüğümüz çalışmalarımız, Ambalaj ve Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği ile önemli bir hukuki altyapıya kavuştu. 94/62/EC numaralı A.B. Ambalaj ve Ambalaj Atıkları Direktifi'nden yola çıkılarak hazırlanan Ambalaj ve Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği, 1 Ocak 2005'te yürürlüğe girdi. ÇEVKO olarak, yönetmeliğin hazırlık aşamasında Çevre ve Orman Bakanlığı'na görüşlerimizi ve katkılarımızı sunmuştuk. Yönetmelik tüketicilerin, yerel yönetimlerin, ekonomik işletmelerin ve satış noktalarının sorumluluk paylaşımını gerektiriyor.

  Çevko Vakfi, Endüstrinin geri kazanım sorumluluğunu temsil ediyor.

  A.B.'deki uygulamaların ışığında, üretici sorumluluğunun yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından yerine getirilmesine finansal bir model teşkil eden "Yeşil Nokta" sisteminin yerleştirilmesine çalışıyor.
  Bir ürünün ambalajı üzerinde bulunan "Yeşil Nokta", o ambalajı piyasaya süren marka sahibinin geri kazanım sorumluluğunu yerine getirdiğini gösteren bir işarettir.

  Yerel yönetimlerle işbirliğiyle geri kazanım projeleri uygulayarak endüstrinin sorumluluğunu toplumun yararı için değerlendiriyor.

  Toplumu geri kazanım konusunda bilgilendirmeye ve bilinçlendirmeye yönelik çalışmalar yapıyor, etkinlikler düzenliyor.

  Duyarlı tüketicilerin çöpten ayrı topladığı atıkların düzenli olarak toplanabilmesi için uygun ve pratik çözümler geliştiriyor. Bu çözümleri yerel yönetimlere sunuyor.

  Geri kazanım uygulamaları yürüten yerel yönetimler sınırları içindeki okullarda, eğitim programları yapıyor; öğrencilerin çevre, katı atık ve geri kazanım konularında bilinçlenmelerine katkıda bulunuyor.

  "Yetkilendirilmiş Kuruluş" olarak ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanması ve değerlendirilmesi için öncülük yapan yerel yönetimlerle ve lisanslı atık yönetim firmalarıyla yapmakta olduğumuz çalışmalar, ÇEVKO Yeşil Nokta Sistemi'ne katılan firma sayısına paralel olarak artıyor. Yönetmeliğe uygun geri kazanım uygulamaları, İzmir ve Bursa Büyükşehir Belediyeleri sınırları içinde 1,5 milyon nüfusa hizmet veriyor. MARİÇ BELBİR Marmaris Belediyeler Birliği, geri kazanım uygulaması geliştirdiğimiz ilk turistik bölgemiz; yaklaşık 18 bin konutu, 116 lüks oteli, 30 restoranı ve 2 marinayı kapsıyor. Ankara'da Çankaya Belediyesi ilk aşamada 200 bin Çankayalı'nın 50 bin konutta ayrı topladığı ambalajları geri kazandırıyor. Yalova Belediyesi'yle başlattığımız çalışmalarımız 40 bin nüfusa ulaştı. Balıkesir'de, 25 bin konuttan ambalaj atıkları geri kazandırılmak üzere ayrı toplanıyor. İstanbul'da Kadıköy Belediyesi, 8 bin konutta ve çok sayıda işyerinde 35 bin'i aşan nüfusun çöpten ayrı topladığı ambalaj atıklarını geri kazanıma sevk ediyor. İstanbul'da Beşiktaş ve Pendik, Antalya'nın Muratpaşa ilçeleri, Manisa ve Muğla belediyelerinde geri kazanım uygulamaları 2006 yazında başladı. İzmir ve Bursa'nın ardından, Adana ve Konya, öncü büyükşehir belediyeleri olarak ÇEVKO ile işbirliği yapıyorlar. Ankara'da Yenimahalle ve Beypazarı'nda, Gaziantep'te Şahinbey'de yönetmeliğe uygun projeler hazırlanıyor. Yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle birlikte, yerel yönetimlerle işbirliğimiz doğrultusunda çizdiğimiz yol haritasına uygun olarak, sürdürülebilir-çağdaş geri kazanım uygulamalarını yaygınlaştırmak amacıyla uğraş veriyoruz.

  ÇEVKO Vakfı olarak, Ambalaj ve Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği çerçevesinde öğrencilere yönelik eğitim, tanıtım ve bilinçlendirme etkinlikleri düzenliyoruz. Bu eğitimler, yerel yönetimlerin yönetmeliğin gösterdiği geri kazanım sorumluluklarını üstlendiği ve ÇEVKO Vakfı ile işbirliği yaptığı bölgelerdeki bütün okullara ulaşmak üzere, yoğun bir biçimde programlanıyor. Okulları, iç mekan ve bahçe için özel olarak tasarlanmış geri kazanım kumbaralarıyla donatıyoruz. Öğrencilerle geri kazanım projeleri hazırlıyoruz, çeşitli etkinlikler ve yarışmalarda geri kazanımda öncü olan gençleri ödüllendiriyoruz. Örneğin, İstanbul Valiliği Çevre Eğitim Projesi (ÇEP) kapsamında, ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplandığı belediyelerle işbirliğiyle düzenlenen okul eğitimleri verdik. İstanbul Valiliği Çevre Eğitim Projesi (ÇEP) kapsamında, İstanbul İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle İstanbul'da tüm ilköğretim okulları ve liselere yönelik ÇEPEÇEVRE İSTANBUL - 1. Erguvan Çevre Ödülleri Yarışması'nı destekledik. İstanbul'da 2006 ilkbaharında 1,5 milyon öğrenciye bu çevreci yarışma duyurusuyla ulaştık.

  Sorumluluk paylaşımı çerçevesinde sürdürdüğümüz bütün çalışmalarımız, ortak bir amaçta birleşiyor: Yeşil Nokta Sistemi'nin etkinliği için "olmazsa olmaz" tek koşul, hepimizin, TÜKETİCİ olarak geri kazanım konusunda bilinçlenmemiz ve katılımımızdır.

  Kaynak: Çevko Vakfı


 4. 2011-05-14 #4
  aradığım her şey var...

 5. 2011-12-25 #5
  Alıntı:
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  aradığım her şey var...
  bence yoktu çünkü çevkonun projelerini istedim ben

 6. 2012-03-28 #6
  çok iyiiiii ödevim 100 geldi

  Okunma: 10613 - Yorum: 5 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -