68 - Yeni Sezonda Neler Değişecek2007 sezonunun başlamasına sayılı günler kala takımlar yeni kurallara uygun olarak son hazırlıklarını tamamlıyor. Bugüne kadar motor, lastikler, güvenlik aracı, cuma antremanları gibi konularda açıklanmış olan ve yeni sezonda uygulanacak yeni kurallara birlikte göz atalım.

Motorlar

FIA'nın geçtiğimiz yıl aldığı motor teknolojisinin dondurulması kararıyla, takımlar 2010 yılına kadar, 2006 sezonunun son iki yarışında kullandıkları 2.4 litrelik V8 motorlarlarla yarışacak. Bununla birlikte FIA'nın gözetimi ve kontrolü altında bazı sınırlı modifikasyonlara izin verilecek.

Ferrari'de motor bölümünün başında olan Gilles Simon, motor teknolojisinde bir değişiklik yapmadan 056 üzerinde ne gibi işlemler yapıldığı hakkında bilgi verdi. Simon, motorun 19 bin rpm'e uygun hale getirildiğini belirterek, "Yanma odası, valfler, karnk mili ve pistonları, devir sınırına gelmeden önce en etkin verimi almak için gözden geçirdik" dedi.


Motorların yine iki yarış haftasında kullanılması gerekiyor. Ancak mevcut kural sadece Cumartesi ve Pazar günlerini kapsıyor. Pilotlar, istedikleri takdirde Cuma günü farklı bir motor kullanabilecek. (Cuma günü hariç) yarış haftasında motor değiştirmek ise 10 grid geriye düşmekle cezalandırılacak.

Motor değiştirme kuralının Cuma günlerini kapsamaması, antremanlarda daha fazla hareketin yaşanacağı manasına gelebilir. Ancak devir sayısının sınırlandırması bu hareketin önünü kesecek gibi görünüyor. Bazı pilotlar şimdiden devir sınırlamasının sollamaları güçleştireceğini, hatta yarışları monoton hale getirebileceğini belirtiyorlar. Umarız böyle bir durum ortaya çıkmaz.

Lastikler

Bilindiği gibi Formula 1'in tek lastik tedarikçisi olan Bridgestone, takımlara her bir yarış haftası için iki tip kuru hava lastiği verecek. Her hafta sonu için 14 set lastik teslim edilecek. Bunlardan maksimum 4'ü Cuma günleri, geri kalan 10 seti ise Cumartesi ve Pazar günleri kullanılabilecek. Kuru hava şartlarında pilotlar, yarış boyunca her tip lastikten en az bir set kullanmak zorunda olacak.

Böylece iki farklı spesifikasyonda lastik kullanmak zorunda kalan takımlar, maksimum hız için çok farklı opsiyonları gözden geçirecek. Bu durum pilotlar için bir sorumluluk getirmese de pitte bu konuda yarış öncesi ve yarış sırasında verilecek kararlar çok kritik olabilecek. Bunun yanı sıra geçen senelerde Michelin kullanan takımların bu sene Bridgestone'un standart lastikleriyle yol tutuşu konusunda nasıl bir performans göstereceğini hep birlikte izleyeceğiz.

BMW Sauber Teknik Direktörü Willy Rampf geçenlerde yaptığı açıklamada, "Araçların daha fazla kayacağı ortada. Dolayısıyla bizim için, sürmesi kolay bir araç üretmek önemli. Pilotlarımız sollama yapmak için araca yeterince güven duymalı" diye konuşmuştu.

Bu arada FIA'nın son yaptığı açıklamayla takımların pistteyken, hard ve soft lastik spesifikasyonlarının "gözle görülebilir şekilde ayırt edilebilmesi için" lastiklerin üzerine işaret konulması uygulamasına geçilecek.

Güvenlik Aracı

Güvenlik aracı düzenlemelerinde yapılan değişikliler, pilotlar artık güvenlik aracı piste girdikten hemen sora pite girmelerini engelliyor. Sürücüler pit stop yapabilmek için önce güvenlik aracının arkasında sıralanması gerekiyor. Normal şartlarda, herhangi bir pilot, pit alanı resmen açılmadan pite girerse 10 saniyelik zaman cezası alacak.

Ayrıca araçlar güvenlik aracının arkasında sıralandıkları ilk şekilde yarışa yeniden başlamadan önce sıralanmak zorundalar. Bu değişikliklerin nedeni ise, sürücülerin pitten tehlikeli şekilde çıkış yapmalarını önlemek ve yarışı lider götürenlere engel olmamalarını sağlamak.

Cuma antremanları

Cuma günleri artık üç araca izin verilmeyecek. Takımlar izin verilen iki araçtan birinde test pilotu kullanabilecek. Fakat bunun da daha önceden bildirilmesi gerekiyor. Bazı takımlar daha önce yaptıkları açıklamalarda, Cuma günleri test pilotları kullanabileceklerini belirtmişti.

Cuma antremanlarının her bir seansı bir buçuk saatten oluşacak. Sabah seansı yerel saatle 10.00 ile 11.30 arasında, öğlede sonraki seans ise 14.00 ile 15.30 arasında gerçekleştirilecek. (Bu arada Monaco'da antremanlar Perşembe günü yapılacak)

Cumartesi antremanları ve yarış günü

Cumartesi günkü antremanlar yine 1 saat olarak devam edecek. Takım yarıştan bir gün önce gerçekleştirilecek antremanlara 11.00 ile 12.00 arasında çıkacak.

Sıralamalar ise geçen yılki formatını koruyor. 14.00 ile 15.00 arasında koşulacak olan sıralamalarda elemeli 3 tur yer alıyor. Pazar günü yarışların başlama saati ise 14.00.

NOT: Kanada, ABD ve İngiltere'de, Cumartesi antremanları ve sıralamalar sırasıyla 10.00 ve 13.00'de başlayacak. Ayrıca yarış zamanları bazı ülkelere göre değişiyor.