Mazda Taiki

572 - Mazda Taiki - Mazda Taiki Hakkında Bilgi

Mazda Taiki Mazda spor arabaların gelecek nesli için belirlenen olası rotayı yansıtıyor.

Nagare tasarım serilerinde dördüncü konsept otomobil olan Mazda Taiki; aracı serinin gelecek üyesi olarak ayırt eden ve Japoncada taiki olarak adlandırılan Dünya'yı saran atmosferi, görsel olarak ifade eden nefes kesici bir görüntü oluşturmak için 'akış' temasını geliştiriyor.

Taiki, önde motor, arakadan çekiş düzeni, kısa çıkıntılar ve üst kısmı tam olarak camla kaplanmış bir formdan oluşuyor. Hava akımını görsel olarak ifade eden tasarımı yaratmak için verilen mücadelede gök yüzünden süzülen bir çift Hagoromo görüntüsünden -Japon efsanesinde uçmak için kutsal bakirenin kullandığı pelerin- ilham alınmış.


573 - Mazda Taiki - Mazda Taiki Hakkında Bilgi

Japon koinoboriden ilham alınan iç lastik öğesi iç tasarımın konsept kelimesi haline geldi. Gösterge panelinden koltuklara ve kapı şekline kadar, iç bölge rüzgar akışının görsel olarak betimlendiği dinamik duyguyu oluşturuyor.
Mazda Taiki için belirlenen teknolojiler arasında; çevre ve sürüş performansı için yeni standartlar oluşturan yeni nesil RENESIS (rotary motor 16X), ön kısma yerleştirilmiş motor arka itiş sistemi, iki koltuklu yapı ve aydınlık görüntüsü veren Mazda'nın rotary spor dış yüzeyi bulunuyor.
Olağanüstü aerodinamik performansı tasarımın teması ile mükemmel bir şekilde birleştirilmiş.